copii deranjanti...?

copii deranjanti...? | Autor: pisigri

Link direct la acest mesaj

poate pentru ca nu sint mama inca, trebuie sa recunosc ca am dese momente in care ajung sa cred ca nu mai exista pe lumea asta parinti care sa-si educe cum trebuie copilul.
cind ies si eu la un restaurant (indiferent de ora)de cele mai multe ori ma bucur de onoarea ca la o masa vecina sa fie cite o familie cu un copil care:
1. nu vrea sa manince ce a comandat initial si incepe sa urle
2. e prea mic ca sa poata comanda singur, dar urla pentru ca parintii vor sa-l indoape cu cine stie ce care lui nu-i place
3. sint obligata sa ascult discutii si negocieri despre cum daca maninci salata iti iau jucarii...si altele pe aceeasi tema, ati prins ideea
4. copilu alearga printre mese si face ca toti dracii
5. copilul vine si mi se uita in gura, pune mina pe masa mea, isi plimba masinuta pe fata mea de masa...

schimbam decorul: mergem pe strada, copii care fac crize de isterie. intri in magazin, copii care sint nesupravegheati si se fugaresc printre rafturi. iesi cu ciinele la o plimbare sa te relaxezi, ai ciinele legat cu o lesa de 50-75 cm, copiii care de fapt se tem de ciine ii alearga prin fata si il agita (ca ar vrea si ciinele sa se joace cu ei), apoi incep sa tipe ca "i-a atacat ciinele" sau "a vrut sa-i muste"...ma duc la mare, in capatul plajei spre navodari, la un km de capatul mamaiei, sa stau si eu linistita sa nu deranjez pe nimeni, ca am si ciine...nici asa nu-i chip.

sint eu TOTAL nebuna?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Daca iti raspund la intrebare in mod afirmativ n-ar fi drept pentru ca n-ai copii si ca atare ti se pare ca atunci cind o sa-i ai or sa vorbesca in soapta, nu vor alerga, nu vor tipa, nu se vor da cu fundul de pamint cind nu obtin ceva, vor minca frumos ce le pui in farfurie cite si mai cite! :) Adevarul e ca un copil face galagie, repeta intrebari in mod obsedant, mai tipa, vrea jucarii, lumea lui nu e lumea ta ordonata si linistita. Parintii au tupeul sa mearga in concediu si sa iasa la restaurante cu copiii si auzi colo, sa mai negocieze linga tine pe tema "nu maninci, nu-ti cumpar aia".
Pot sa te inteleg ca nu-ti plac copiii, poti sa-i ocolesti, dar nu vad nimic barbar ca un copil vine si-ti arata masinuta lui sau ca se plimba printre mese, neavind stare sa stea pe scaun 2 ore cit stau parintii. Exemplele pe care le-ai dat tu nu tin de proasta crestere, tin de o lume a copilariei de care se pare ca ai uitat. O lume in care e distractiv sa te urci in pom sa culegi fructe-chit ca nu e pomul tau, o lume in care e amuzant sa testezi reactiile adultilor, o lume in care rizi tare fara sa fie nepoliticos sau cu teama ca vreo tanti se supara, o lume in care plingi pentru ca nu-ti place spanacul din farfurie... Si lumea asta uneori ii deranjeza pe cei carora li se pare ca au fost copiii si adolescentii perfecti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Eh, si pe mine ma deranjeaza o gramada de fiinte pe lumea asta, ma deranjeaza vecinul care da cu bormasina la orele la care copilul meu doarme, ma deranjeaza tipul care fara pic de rusine fumeaza in tramvai iar copilul meu e alergic la fum, ma deranjeaza cainele vecinei care lasa excremente in fatza blocului si copilul calca in timp ce se joaca in ele, ma deranjeaza haitele de caini care latra toata noptea iar dimineata la ora 7 sunt hraniti de vecina de la 10 si in timp ce copilul meu iese din bloc sa mearga la gradi ma trezesc ca incep sa latre la noi, ma deranjeaza vecina pe care o salut si nici macar nu imi raspunde si lista ar putea fi luuuuuunga, dar din pacate nu ma pot izola pentru a trai singura pe o planeta doar a mea ca sa nu ma deranjeze nimeni. Daca pot dicuta cu cei in cazua, pentru a rezolva problemele, pentru a nu fi deranjata e bine, daca nu... ce pot sa fac? Sa fug in munti, sa traiesc prin pustietati ca sa nu ma mai deranjeze nimeni? Asta e, trebuie sa ii aceptam pe cei de langa noi cu bune si rele, si daca nu reusim sa ne facem intelesi, sa cautam linsitea si bucuria in alta parte, sa zambim ca e primavara, ca suntem sanatosi, ca pasarelele ciripesc si ca soarele ne incalzeste chipul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

pai,exact cum ai spus tu pisigri "poate pentru ca nu sint mama inca"
stii ce nervi ma apuca pe mine cand vedeam un copil isterizat?!
imi ziceam ca in viata mea nu o sa-l las pe al meu sa faca asa...yo o sa-i dau o mama de bataie....pe urma,nu, nu o sa-i dau o mama de bataie,dar o sa-l fac sa inteleaga
numai ca ,uite...socoteala din targ cu aia de-acasa nu se pupa de nici un fel...

nu sunt copii needucati,sunt copii care au de toate si de cele mai multe ori fiind singuri nu inteleg (inca) ce e bine si ce e rau,ce tb si ce nu tb sa faca...
si cata educatie "bag" eu in al meu+ bunicii+gradinita...ei uite ca nu tine....

dar cand o sa ai tu pe al tau o sa-ti schimbi radical parerea...

pana atunci,cauta sa fii mai intelegatoare...


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Eu vad in toate postarile tale o neintelegere totala a "meseriei" de mama.
Copiii ( plozi,cum ii numesti in alte posturi),au personalitate,nu sunt mobile care stau unde ii pui.Sunt varste la care apar crize de tantrum,sunt subiecte multe pe tema asta aici pe DC,sunt parinti care din cauza serviciului nu pot sa isi educe copiii asa cum ar dori,si acestia vin cu influente din partea bonelor,bunicilor prea ingaduitoare,etc..Logic ca unui astfel de parinte ii va fi mai greu sa isi stapaneasca perfect copiii la iesiri.In plus,pentru un copil mai ales singur e foarte plictisitor sa ia parte la o masa de familie,si de aici multe manifestari..
O sa iti fie mult mai usor sa intelegi copiii dupa ce vei deveni mama.



La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Buna pisigri

As vrea sa te vad in locul mamei de la restaurant care are un copil ce face urat si nu vrea mancarea respectiva. Si sa-ti spuna atunci cineva ca nu iti educi copilul!!!

Natasa, foarte bine spus!!

Si eu am mai primit observatii , cand fiul meu era mic, ca: nu il invat cutare?, sau nu-i fac educatie destula? dar m-am uitat cu mila la persoana care le facea si ii spuneam:"aveti copii?", "nu", "atunci asteptati sa aveti unul si mai vb, va las nr de telefon?"!!!

Cand judeci asa lucrurile, sau poate nu le judeci...doar le spui, gandeste-te ca intr-o zi vei avea si tu copii tai si atunci sa mai vb!
Vrei nr meu de telefon??

Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

Copii
-nu sunt catei, bibelouri sau statui
-nu stau in lesa
- experimenteaza tot timpul limitele parintilor si ale lor
- vor sa cunoasca lumea din imediata lor apropiere si nu-i vina lor ca tu faci parte din ea
- nu stiu sa sa exprime foarte bine si de-aia mai recurg si la plans, urlete si alte manifestari specifice
- imita parintii in orice - gesturi, atitudini, chiar si daca parintele e agitat copilul va fi la fel
Si in plus nu exista o educatie "cum trebuie" Aia inca n-a fost inventata. Si bine ar fi nici sa nu fie-sa nu fim toti la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Nu este vorba de copii needucati, rasfatati sau care au de toate. Sunt doar copii si asa sunt copiii. Depinde evident si de cum li se explica, depinde de temperamentul lor, si depinde si de varsta. Sunt varste si varste, crize ale diverselor varste.

Si pe mine ma deranjau copiii in restaurant inainte sa o am pe fetita mea, care face exact ceea ce ai descris, mai putin mersul pe la mesele altora. De fapt ma deranjau mai multe lucruri legate de copii, si la fel ca si tine m-am jurat ca al meu nu va fi asa. Dar constat ca este asa indiferent ca nu vreau sa se comporte asa si am inteles ca pur si simplu asa sunt copiii, nu e vorba de rautate si de cele mai multe ori nici de lipsa de educatie.

Desi ca mama m-a deranjat mesajul, recunosc ca am simtit si eu asa candva si nu as putea judeca pe nimeni. Insa un singur lucru trebuie inteles si de cei care nu sunt parinti: nu poti tine copilul legat, nu il poti lasa mereu acasa, si nici nu e normal sa nu il iei nicaieri pentru ca deranjeaza. Tot ce poti face ca parinte este sa incerci sa ii temperezi cat poti. Ce poti face ca persoana deranjata, este sa te ridici si sa pleci. De fapt singurul lucru pe care nu l-am inteles din mesaj este de ce anume esti obligat sa suporti asa ceva. Or faci observatie, or te ridici si pleci. La fel nu obliga nimeni pe nimeni sa asculti discutiile. Pana la urma este la fel de deranjant pentru o cina romantica si un grup de cheflii cu glume deplasate, sau chiar o discutie politica aprinsa de la doi mosnegi aparent civilizati.

Rox 23+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pisigri, era un banc:
Itzic era in inchisoare:
dupa ce isi termina pedeapsa(nemeritata, fusese inchis ca era evreu) i se aduce globul pamantesc si i se da un mil de dolari sa o ia de la zero.
sta Itzic si cantareste toate solutiile:
in america sunt toate prea noi, in germania m-au prigonit, in asia mananca gandaci, in africa e prea cald....Alt GLOB n-aveti???


hope you got the message.....





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

mi-am amintit
am observat ca fi-meu face "istericale" cand suntem in pubilc...ca stie ca atunci ma enervez...sau tocmai pt ca ma enervez il apuca ca vrea ceva...
de ex. in tranvai l-a apucat ca vrea telefon mobil...si da-i jalete...degeaba am incercat eu sa-i explic ca acum nu e momentul pt tel mobil ca nu stie inca sa citeasca,ca n-a fost chip s ma inteleg cu el...
si pana la momentul acela nu parea o dorinta atat de inflacarata!
si asa se uita lumea la noi si el asa de fericit era ca lumea se uita....desi plangea cu lacrimi de crocodil....

dupa ce am coborat din tranvai...n-am vazut,n-am auzit,nici pe-acolo n-am trecut...deci?

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

sabina,
sau altfel spus, alt copil nu aveti??

Eu nu i-as schimba pe ai mei pt tot aurul din lume!!!
Si cred ca mai sunt si altii!!

Kari

Mergi la inceput