Liste de medici ginecologi/obstetricieni (7)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurash2 spune:

Buna fetelor, si eu am fost la Medical Service-Bacau la dr. Sargu D. pentru o ecografie. E a doua ora si ultima. De ce? Sa va povestesc: am facut programare cu o saptamana inainte si am ajuns acolo cam cu 15 min inainte, timp in care am avut noroc sa gasesc un loc sa pot sa stau jos (in sala sunt 4 scaune si o bancuta)zic noroc ca am stat jos dar langa mine era un copil care tusea de mama focului si langa el o doamna care stranuta una-doua; ei asteptau la cabinetul vecin la ORL. In sfarsit se apropie ora la care eram programata si hopa! intra una in fata mea!! Bun a intrat a intrat ce sa-i fac? Mai astept! Astept, aud si tipetele doctoritei Sargu din cabinet"Ce draga doare, doar n-ai vrea sa te alint!" Ma uit la sotul meu care auzise si el si il linistesc ca mi-e nu mi-a vorbit asa pana acum.Asteptam. Vad clanta ca se misca si ma pregatesc sa intru dar dna de la receptie zice:"Asteptati ca e si dna care e cu tratament si nu dureaza mult!" Ce era sa fac? Mai asteptam! Astept si in sfarsit intru. Imi spun problema imi face un ecograf si imi zice dr. ca trebuie sa-mi recolteze o lama. Nu intreb despre ce e vorba si nici ea nu-mi spune. Ma gandesc eu ca imi recolteaza pentru analize curente(candida, mai-stiu-eu-ce micoze..)ceva de control, oricum eu nu am simptome de nici un fel. Iar anul trecut mi-am rezolvat toate problemele pt a avea o sarcina fara probleme din punctul asta de vedere.Ok. Ma duc sa platesc si hopa! inca o surpriza!! Dna de la receptie nu stia cat costa anlizele si asistenta nu era......! Ce sa facem? Mai asteptam! Si asteptam cam vreo jumate de ora sa apara dna asistenta. Ca preturile nu erau afisate!(Sau nu le-am vazut eu?!!)In sfarsit apare si dna. Si are un formular in fata si vad ca bifeaza analize pentru boli venerice!!!!!!!!! Chlamydia si un streptococ!! 140Ron!! Nu va spun cum m-am simtit! Atat de umilita! Si nu mi-a spus nimic! Si nu am simptome!
Si parca mi-a intunecat gandirea si am platit si analizele(140) si consultatia(250)!!
E clar ca nu ma mai duc pe acolo! Desi m-au chemat pentru inca un control peste 2 saptamani! si alte analize (pentru ce? intreb eu? pt trichomonas si sifilis ca sa continui sirul umilintelor) Si nici macar nu sunt analize curente, necesare in sarcina! Bolile astea sunt destul de urate si au simptome destul de evidente! Nu m-a intrebat daca am vreo leucoree, daca am dureri, daca am avut ciclu regulat,nici macar ce Rh am! Nimic!
La ecografia a 2a nu s-a vazut mare lucru fata de prima care era super clara. Iar scuza dnei asitente era ca "hartia e lucioasa si cade lumina altfel".
Ca o concluzie la ce am patit e clar ca sunt puse pe luat banii si atat! Dau atatia bani si sunt si umilita!
Nu mai calc pe acolo!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Chlamydia nu are simptomatologie si este una din cauzele avorturilor spontane si a inferitilitatii.
Nu inteleg despre ce rusine vorbesyi , esti la doctor , ai vrea sa nu-ti faca analizele?
Si fara sa te superi pe mine , ca nu e vreo intentie rea :se spune ca iti faci o ecografie , nu un ecograf.

***Fur is for petting**

[url=http:/www.4animals.ro/ajuta.html/]Ajutati animalutele[/url]


[url=http:/http://www.adoptiicaini.ro]Adoptii catei[/url]
[url=http:/http://www.adoptiipisici.ro]adoptii pisici[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Mai Laurash, te inteleg f bine! N-am fost la doctorul de care zici tu, dar am fost aici in oras la mine. Si ca sa vezi, intru si-mi zice chilotii jos si sus pe masa.
I-am dat doo palme si-am iesit val-vartej pe usa!!





If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

laurash n-ar trebui sa te simti umilita sau mai stiu eu cum... sunt analize pe care majoritatea dr. le recomanda in sarcina fara niciun simptom... nu le retin pe toate, dar sunt destule in afara de Chlamydia.
Iar pt. sifilis si hiv se fac (printre altele) gratuit cu trimitere de la dr. de familie... le-am facut la ambele sarcini, sunt obligatorii... si pt. certificatul prenuptial (sau cum s-o numi) am facut analiza pt. sifilis (parca hiv nu era). Nu m-am simtit vreo clipa lezata
Iar despre streptococ (probabil difera in functie de ce streptococ) ... dar cel putin in unele cazuri (nu vreau sa generalizez, sa nu spun prostii) il poti avea de mult timp si isi poate face de cap doar cand esti gravida pt. ca ai imunitatea scazuta, sau nu...
Mai bine previ (si tratezi daca e cazul, in timpul sarcinii) decat sa aiba bb probleme dupa nastere.



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna!

Nu stiu daca s-a scris in urma, dc da, scuze, dc nu, poate ajuta: nota 10 pt medicul ginecolog cu care am nascut eu la Municipal, dl dr.Cristian Peteu; profesional fara reprosuri, OM care stie sa vorbeasca cu viitorii parinti si sa le raspunda la orice intrebari, care linisteste prin felul calm de a fi si prin simtul umorului fin; cu toate ca din conceptiile mele proaste aveam asa...o retinere in a ma duce la un medic ginecolog barbat, iaca tot la mana lui am ajuns si nu regret deloc! Este omul care m-a indrumat incepand cu luna a6-a de sarcina (si regret enorm ca a trebuit sa am tot felul de experiente amare pana sa-l cunosc!) si cu care am si nascut; am avut probleme in sarcina, am facut si amniocenteza, am avut si hipertensiune in sarcina si ceva probleme cardiologice; dl dr a stiut ce sa faca in fiecare situatie; a avut intuitia de a scoate pe fetita mea un pic mai devreme dar la minutul salvator, lichidul amniotic era verde, puia era in suferinta fetala (cand a scos-o ea nu a tipat, horcaia, era cumva pe duca...dupa ce a fost stabilizata fetita si dusa la salonul de bebei, dl dr. multumea cerului si Maicii Domnului ca i-au dat inspiratia sa intervina in ziua aia,desi un pic mai devreme;asta desi eu eram cumva nesigura, ca as fi vrut ca bebe sa mai creasca la mine in burtica;se face un an luna viitoare de cand ma rog pt sanatatea dlui doctor si-i multumesc lui Dumnezeu ca mi-a lasat bebele in viata); ce sa mai? De nota maxima! A, dl dr nu este ca alti dr., sa plece in concediu si sa-si lase pacientele cu alti colegi; nu stiu cum face, dar cert este ca le este alaturi mamicilor; in plus, dupa nastere si pana la externare, isi viziteaza pacientele de trei ori pe zi, pe langa faptul ca isi trimite cate un asistent sa vada ce ii fac pacientele.
Am ramas placut surprinsa si stiu acum ca la bebe 2 nu voi mai avea stresul medicului!

Sper sa va fi fost de ajutor!

O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns faurneluta spune:

Buna
as dori si eu numarul de la cabinetul lui MICLEA IULIUS din ARAD.ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurash2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Chlamydia nu are simptomatologie si este una din cauzele avorturilor spontane si a inferitilitatii.
Nu inteleg despre ce rusine vorbesyi , esti la doctor , ai vrea sa nu-ti faca analizele?
Si fara sa te superi pe mine , ca nu e vreo intentie rea :se spune ca iti faci o ecografie , nu un ecograf.

***Fur is for petting**

[url=http:/www.4animals.ro/ajuta.html/]Ajutati animalutele[/url]


[url=http:/http://www.adoptiicaini.ro]Adoptii catei[/url]
[url=http:/http://www.adoptiipisici.ro]adoptii pisici[/url]


XIO Stiu ca Chlamydia nu are simptomatologie. Cat despre infertilitate nu poate fi vorba, nu?( deja sunt in luna a3a), iar despre avort iar nu poate fi vorba, multumesc lui Dumnezeu! Si rasuflu usurata acum ca am aflat ca nu am Chlamydia!
Si mai stiu ca se transmite prin contact sexual si ca este una dintre cele mai frecvente boli cu transmitere sexuala din toata lumea!
Si mai stiu ca eu nu aveam de unde sa o iau!
Cat despre streptococ uite ce am gasit pe internet:#8221;Majoritatea obstreticienilor, neonatologilor si pediatrilor recomanda monitorizarea tuturor gravidelor pentru streptocul din grupul B intre saptamanile 35-37 de sarcina.(#8230;) Testarea pentru SGB, nu se efectueaza decat catre sfarsitul sarcinii, deoarece bacteria poate sa fie absenta in primele luni de sarcina si sa reapara la sfarsitul acesteia. Cel mai important este ca aceasta sa fie absenta in momentul nasterii, atunci cand se poate transmite la nou-nascut. Astfel ca monitorizarea se realizeaza cu 2-3 saptamani inainte de momentul nasterii.#8221;
A! oups! E si vina mea ca nu am precizat ce streptococ! Scuze, dar acum am aflat si eu cand am primit rezultatul!
Nu e asa ca e fain? Nu te simti extraordinar cand afli ce analiza ti-a recoltat dupa ce ai platit-o si dupa ce iti vine rezultatul? Si acum sa afli ca de fapt analiza asta trebuia sa ti-o recolteze abia intre saptamanile 35-37 de sarcina?! Ei cum te-ai simti?
Probabil asa a zis si ea: #8220;esti la doctor hai sa-ti facem analize!#8221;
Dar nu spui omului ce analize?
Daca ai fi citit tot textul ai fi vazut ca am precizat ca de anul trecut ma pregatesc pt sarcina si mi-am rezolvat toate problemele. Si dna dr. ar fi aflat daca ar fi intrebat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creusa81 spune:

Buna, sunt o viitoare mamica...si as vrea sa va intreb daca ati auzit de dr. Ciupa? Ati nascut careva cu ea? Cum se comporta?

Multumesc si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Laurash , doctorita aia nu are de unde sa stie daca tu poti lua sau nu Chlamydia , ca nu sta cu sotul tau de mana sau cu tine , sa vada cu cine faceti sex. Asa cum nu stia toti parteneri sexuali cu care ati fost.
Avortul poate apare oricand , asa ca foarte bine ca ti-a facut analiza.
Iar cultura din col se face adesea si in timpul sarcinii.

Ce sa spun...daca te simti atat de jignita de analize propun sa nu ti le mai faci...

***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

buna! am facut un chiuretaj biopsic si iat rezultatul si va rog frumos sa ma lamuriti si pe mn ce inseamna.
micro1,2--cheaguri sanguinece inglobeaza fragmente izolate de epiteliu glandular endometrial tipic structurat.
3,4 cavitate uterina----fragmente mici de endometru cu hiperplazie glandulara simpla fara atipii ,corion lax edematos ,hemoragic....
sunt propusa pt operatie si nush ce sa fac . ma gandesc daca ma operez si nu i cazul, sa nu mi para rau ...daca stau asa ma gandesc ca se agraveaza ..ce sfat imi dati ... doamna doctor vrea sa mi scoata o parte din uter sau chiar tot .am 35 de ani si nu as vrea sa raman fara ciclu de la varsta asta ,pt ca am inteles ca neavand ciclu ai unele schimbari hormonali etc...
astept rasp voastre pt care va multumesc


Mergi la inceput