activitati copil 4 ani

activitati copil 4 ani | Autor: pitzinuca

Link direct la acest mesaj

ce activitatzi mai faceti voi cu copiii?

baietelul nostru de 4 ani (face in iunie)- andi - vrea sa construim, dar numai robotzi sau cu care sa ne luptam ; in general jocurile tre' sa fie de natura violenta....

ii place si sa coloreze... are zile in care stam si coloram, sau unim puncte, facem trasee, etc. i-am luat si plastilina - nu l-a tzinut mai mult de o zi.

si pe afara, facetzi activitatzi sau pur si simplu mergetzi in parc, la nisip sau role, etc...

de fapt exista si o alta intrebare implicita la cele de mai sus: cat de mult avetzi inspiratzie si disponibilitate in a crea jocuri cu copii vostri de aceasta varsta?

cum ii stimulatzi spre jocuri, activitatzi dragutze?

va multumesc,

b

ptr ca nu am primit niciun raspuns aici, rog mult moderatorii sa mute subiectul la "parintii intreaba, parintii raspund" poate,poate...

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Uite iti raspund eu ca m-ai facut sa rad cu vehementa ta...
Maria a implinit 4 ani in martie.
Noi pictam destul de mult, facem puzzle, citim povesti, decupam si lipim tot felul de cartoline, plastilina. Facem balet prin casa.
Eu recunosc ca sunt mai putin atenta la stimularea activitatilor decat taica-sau.
Dar exista un magazin unde ma duc destul de des sa iau chestii dragutze de facut impreuna, magazinul celor cu jucarii de lemn (Casa Retro) - e magazinul din Piata victoriei de la City bank, s-a discutat mult de ei.
De acolo iau tot felul de ingrediente cu care lucram, tesem, facem papusele.
Si o mai combina strabunica-sa sa faca gogosi cu ea: daca ii dai coca si faina e cea mai fericita.
Se joaca zilnic de-a vanzatoarea si apoi de-a patroana de restaurant sau de coafor - depinde cine e acasa: daca sunt eu imi da sa manac, daca e tac-su, il tunde...
Ii mai place foarte mult sa faca gimnastica: seara cand scot aparatele sa lucrez la stepper si la masa de abdomene nu scap de ea - face si ea pe stepper si ma distrez ca face in dres si ma uit la funduletul ala mic cum se agita pe stepper si mor de ras.


Revin.
weekend fain,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Cind ai mei aveau cam 4 ani, in timpul saptaminii cam astea erau activitatile: parc - unde se juca cu alti copii, leagane, etc, acasa pictam (ei ca eu n-am talent deloc), atunci am inceput sa ii invat la bucatarie (o prajiturica, fursec sau paste), cautam sa vedem cum functioneaza ceva si demontam/puneam la loc, citeam foarte mult (eu lor si apoi ii puneam sa povesteasca si discutam).

In weekend cind aveam timp mai mult plecam in calatorii de o juma de zi...zoo, gradina botanica, plimbare prin oras (diferite repere) si apoi iar discutat despre ce am vazut (asta cu discutia pentru ca ai mei vorbesc o gramada si am vrut sa le canalizez energia nu doar sa turuie intruna).

Daca stam acasa ii implic in mai toate activitatile...le place, chiar daca mai fac mizerie sau chiar nu ajuta deloc...ei se simt importanti.

Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada2021 spune:

Fetita mea in general se joaca singura,de fapt isi creeaza multe jocuri si atunci incerc sa nu o deranjez.Pictam impreuna,jucam pacalici,macao sau butoiasele(cu tablele),coloram.Asta cand stam pe acasa.In general ne plimbam foarte mult ,dupa gradinita.Se intampla sa plecam la ora 17 si sa ne intoacem pe la ora 21,cand ne spalam ne uitam la scooby si somn.De 2 ori pe saptamana merge la balet si atunci chiar nu prea mai avem chef de nimic.In grneral petrecem mult timp in aer liber.

laura si ariana(20-o2-2003)

Mergi la inceput