Abuzul asupra copiilor - facem sau nu ceva?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by miau-miau

quote:
iar parintii, daca nu sunt parinti, ar trebui decazuti frumos din drepturi si gata.


si atunci cine ii creste, orfelinatul?



ce intrebare e asta, miau-miau? n-are cine sa-i creasca bine, pe o planeta de 6 miliarde de locuitori si, deci, cu numeroase cupluri care ar dori sa adopte si sa fie parinti adevarati pentru un copil?
daca niste parinti isi abuzeaza copilul, tu ce solutie ai avea? sa-l lasi in mediul acela nociv? ca nu iti inteleg intrebarea.

************
mami de Sonia Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

quote:

In afara de asta, poate nu m-am exprimat eu pe inteles dar, nu exista nici o fereastra. Asta mi s-a parut mie de neinteles.
Avea doar o fanta cam de dimensiunile degetului aratator. Eu nu imi imaginez cum putea sa intre aer suficient pe acolo.





cred ca as fi intrebat-o daca asa tine folia peste carut mereu sau ce rol are folia aceea si`n functie de raspunsul primit si mimica fetei;)) mi-as fi terminat ideea sau nu O:-)





Eu ca mama de copil cu hipotermii as fi intrebat-o daca asta o fi vreo metoda noua de reglare a temperaturii...deci tot pe naiva as fi facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

conchita,

da, pe o planeta cu atitia locuitori nu se stie daca isi va gasi alti parinti vreodata. Sint foarte multi copii care ramin in grija statului.

Iar in cazul fericit in care i-ar gasi, nu cred ca faptul ca a primit doua palme intr-o zi in parc este pentru copil mai traumatizant decit despartirea definitiva de rudele lui de singe si singura familie pe care o cunoaste.
Nu-i chiar atit de simplu - las' ca il iau de la astia ca l-au pocnit si-l dau altora.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Elise

conchita,

da, pe o planeta cu atitia locuitori nu se stie daca isi va gasi alti parinti vreodata. Sint foarte multi copii care ramin in grija statului.

Iar in cazul fericit in care i-ar gasi, nu cred ca faptul ca a primit doua palme intr-o zi in parc este pentru copil mai traumatizant decit despartirea definitiva de rudele lui de singe si singura familie pe care o cunoaste.
Nu-i chiar atit de simplu - las' ca il iau de la astia ca l-au pocnit si-l dau altora.

Elise & BBLisa



Elise, doua palme nu au fost doua mangaieri. bataia e abuz si daca vezi asa ceva pe strada ai cel putin obligatia morala, daca nu civica, sa anunti politia. incredibil, deci un copil batut de parinti e mai fericit decat un copil care creste cu parinti adoptivi.

aici e foarte simplu ce spun eu. s-ar sezisa serviciul social de urgenta, iar parintele abuzator ar risca chiar si puscaria.

************
mami de Sonia Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Si mie mi se pare deplasata si periculoasa faza cu folia. In mod sigur ma duceam sa o intreb ce face cu folia asa din curiozitate si pe urma incercam sa-i strecor de departe un sfat ceva daca tot nu pricepea i-mi spuneam direct parerea chiar daca ma injura.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai 15Iunie2004

www.basescu.ro/index.php?sec=3" target="_blank">Hai Basescu !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

nu cred ca are sens sa dam in dezbateri penibile despre cit de abuzat si marcat pe viata e un copil care primeste doua palme la un moment dat, si ce bine e sa il iei de acasa de la el, si cite catralioane de parinti mai buni isi va gasi sigur.
Ca d'aia sint atitia copii care cresc in orfelinate.

Nu sint de acord cu bataia, nu sint de acord sa nu intervii sau sa nu intervina politia sau sa nu le arda niste amenzi sa-i usture fundul.
Si nici nu mi-am dat cu presupusul ref. la parintii adoptivi.
Daca intr-adevar te intereseaza, si adoptivii sint parinti si atit: nici mai buni, nici mai rai, ci exact la fel ca aia naturali.

Dar de la asta pina la a plimba asa usor un copil e cale lunga...daca iti pasa de el si nu de diverse teorii, desigur.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Elise

nu cred ca are sens sa dam in dezbateri penibile despre cit de abuzat si marcat pe viata e un copil care primeste doua palme la un moment dat


elise, tu ai comentat opinia mea, nu invers, asa ca mai usor cu etichetatile despre cat de penibile sunt dezbaterile, mai ales cand tu le provoci. daca recitesti mesajul cu palmele, vei avea uriasa surpriza sa constati ca nu au fost doar doua si nici macar nu au fost palme normale, asta btw cine e penibil sau nu:

quote:
Originally posted by tlaura
Eu m-am bagat intr-o zi intre un copil de 3 ani si mama lui care il altoia cu nesat peste fata, nu inceta cu palmele, da palme nene nu gluma, fiindca scapase covrigul pe jos![bang]
saracul copil nici nu mai plangea ca nu mai avea aer, iar eu, eram gata sa o pocnesc pe maica-sa. O tineam de mana sa nu mai dea in copil.
Nu am vazut asa ceva in viata mea!



deci, treaba ta daca iti pica bine sa minimalizezi un asemenea episod sau sa ironizezi opiniile altora, eu raman la parerea mea si voi continua sa mi-o exprim de fiecare data cand e vorba despre abuz asupra unui copil. bataia nu este un motiv "usor" pentru decaderea din drepturi parintesti, este chiar unul major. iar populatia ar trebui educata sa ia atitudine in cazurile astea.

************
mami de Sonia Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Penibile sint exagerarile tale: intre a nu lua atitudine si a dezradacina un copil de trei ani in ideea ca toata populatia planetei (o intra si Somalia aici?) il asteapta cu bratele deschise, pe care se pare ca tu nu o vezi.
Mai regleaza tensiunea aia....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Desi a cam trecut ceva vreme de cand nu au mai fost subiecte de zz v-as ruga sa nu schimbati situatia taman cu acest subiect!
Nu de alta dar nu cred ca pe aceasta tema este bine sa se nasca certuri intre noi!
Multumesc!
Si cate o pentru fiecare!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Elise
Mai regleaza tensiunea aia....


remarca asta o consider autocritica, n-am probleme cu tensiunea si nici nu am batjocorit opiniile exprimate la topic, basca sa decid ce are sens sau nu sa discutam. dar Sheannamp are dreptate, nu e cazul sa zapacesti si subiectul asta cu etichetarile la persoana, chiar e e un subiect serios. ia o floricica si de la mine, poate iti reaminteste ca e primavara, soare afara, bla bla, deci relax.

************
mami de Sonia Marie

Mergi la inceput