pot sa zic ca am sindromul "paranoia"?

pot sa zic ca am sindromul "paranoia"? | Autor: julyjuly

Link direct la acest mesaj

Buna seara

Scriam in alt subiect ca am lucrat 7 ani intr-o firma pe care unii (probabil mai tineri ca mine) ar considera-o un job bun - de "vinat"; dupa 3 luni de cind am decis sa ma desprind din minunata firma, am gasit un job pe resurse umane in alt loc - dar lovitura de teatru: astazi directorul actual mi-a dat cv-ul unei tipe ce lucreaza ca director de resurse umane sa-l clasez la dosaul de cv-uri "cu prioritate".
Ce sa inteleg din gestul lui?
Intimidare?
Chiar l-am intrebat in gluma ce-a vrut sa zica cu cv-ul respectiv si s-a eschivat zimbind in a da un raspuns.
Seful actual e genul de om care lasa lucrurile sa se rezolve de la sine, el doar da primul impuls ca rotitele sa se invirta de la sine si ii place sa se amuze vazand cum temperamentele si orgoliile celor din jurul lui imping lucrurile in sensul dorit de el; in mediul in care am intrat exista destule orgolii, desi din fara n-as fi crezut ca dau peste aceleasi tipare din marea firma cu "staif". E probabil logic si normal sa le regasesc pe toate sau aproape toate; recunosc mai putin tiparul angajatului sclav perfect pentru care jobul este viata lui mie in suta. Ceea ce e o mare usurare.

Si singura persoana deranjata de ceea e fac si cum fac la modul concret si vizibil este una singura...culmea e ca nu face parte din esalonul 1 prin functie, ci doar pri temperament; e din esalonul 2 sau 1' (unu prim); insa n-ar lasa o individa sa-i doboare statutul, desi sincer nu concuram pe acelasi culoar...cum sa procedez?
E de mirare ca intreb (eu aia care trebuie sa ajut colegii in caz de impasuri din astea), dar chiar mi-ar face placere si sunt curioasa sa aflu si parerea voastra.

cu mii de multumiri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Nu stiu daca sunt singura in aceasta situatie, dar eu n-am inteles mare lucru din postul tau. banuiesc ca nu, avand in vedere marele numar de vizionari si nici un raspuns. Poate poti sa explici un pic care e problema si ce anume ar trebui sa faci???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ia sa vedem daca am inteles eu ceva din postul tau (am citit de 2 ori si tot nu sunt sigura):
- lucrezi pe HR
- seful tau a primit un CV - perfect potrivit pentru pozitia pe care o ocupi tu acum
- il considera CV necesar si important in viitorul apropiat
- consideri ca e posibil ca seful respectiv sa vrea sa scape de tine, (fie te considera o alternativa viabila la postul lui, fie pur si simplu nu-i placi).

Daca am inteles bine...eu vad sanse destul de mici la chestia asta. Pentru ca daca are in intentie sa recruteze pe cineva in locul tau, nu este prea destept sa te lase sa afli lucrul acesta, pentru a nu te demotiva (ca stii bine ca acum e destul de usor sa disponibilizezi pe cineva).
Daca vrea sa te determine pe tine sa pleci (si cred ca aici e chichitza), parerea mea este ca nu prea ai ce sa faci, decat sa astepti un razboi al nervilor. E bine ca stii macar despre ce este vorba. Vezi, totusi ai un avantaj ca lucrezi pe HR.

conteaza ce alte semnale primesti de la el.


Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Din cate am inteles eu, julyjuly lucreaza la o firma pe post de director resurse umane si a primit de la director cv-ul unei alte persoane, pe acelasi domeniu de activitate, pe care sa-l 'puna bine' la dosar.

July din punctul meu de vedere ai 3 optiuni: 1: o lasi moarta si-ti vezi de jobul tau si de viata ta si vei mai vedea ce se intampla; 2: te duci la seful tau si discuti direct si deschis aceasta problema, il intrebi daca e nemultumit de prestatia ta si daca ar fi cazul sa-ti cauti de lucru in alta parte (nu abordarea 'in gluma' la care el se poate eschiva); 3: nu mai discuti nimic si-ti cauti de lucru in alta parte.
Eu personal as aborda varianta 2. In orice firma normala, daca un angajat nu-si face treaba asa cum doreste seful, logic si normal ar fi sa i se spuna prima data ce greseste si abia apoi, daca nu ia nici un fel de masuri si persista in eroare, ajunge la concediere sau mai stiu eu ce.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Asa este; nici eu nu am inteles prea mult!
Tipa al carei cv ti l-a dat seful, lucreaza in aceeasi firma cu tine?
sau a fost trimis un cv la voi al tipei respective, iar seful vostru vrea sa o aiba in vedere si ii plaseaza cv-ul la "prioritati"?
E vorba cumva de locul tau de munca, care ar putea fi "vizat" de altcineva?
daca e asa, vorbeste deschis cu seful si vezi ce are de gand cu postul tau, poate e nemultumit de tine. Sau poate nu ii inspiri incredere si se gandeste ca poti pleca oricand sa-l lasi balta!
Oricum, o discutie este necesara ca sa stiti amandoi la ce sa va asteptati in viitor.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Eu cred ca seful tau nu ti-a dat degeaba acest semnal; ori nu-i place de tine, ori crede ca vei pleca in curind, ori e atit de multa munca pe pozitia ta incit vrea sa mai angajeze pe cineva.

Dintre optiunile prezentate de Alynutza as alege si eu clar optiunea 2: te duci si-l intrebi clar de ce cauta pe cineva pentru pozitia pe care esti tu. Succes si sa ne spui si noua rezultatul.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu vorbesc din perpectiva omului care are o firma mica (noua angajati cu mine cu tot). Daca-mi pleaca cineva sunt IN POM. Cred ca orice sef vizionar cauta sa stranga o arhiva de "Back-upuri" in caz de doamne fereste.
Si inca ceva: intr-o firma mica oamnii nu sunt concediati asa usor. Pentru simplul fapt ca nu exista o schema de personal care sa-ti permita sa ai oameni de rezerva pana cand gasesti pe altcineva iar pe de alta parte pentru ca vrei nu vrei ajungi in timp sa fi o mica familie iar o concediere nedreapta iti poate produce efecte urate pe termen lung (in primul rand ceilalti angajati se vor simti si ei tot timpul amenintati).

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Am citit de cateva ori postarea ta si cu greu am inteles prima jumatate de mesaj. Ce e cu
"Si singura persoana deranjata de ceea e fac si cum fac la modul concret si vizibil este una singura...culmea e ca nu face parte din esalonul 1 prin functie, ci doar pri temperament; e din esalonul 2 sau 1' (unu prim); insa n-ar lasa o individa sa-i doboare statutul, desi sincer nu concuram pe acelasi culoar...cum sa procedez?"
e persoana cu cv-ul?

cred ca erai tare stresata cand ai postat, ca nu pot sa imi imaginez un director in HR scrie asa de .... neclar!

Doamne'ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Bingo!!!
Adina Iulia a ghicit perfect situatia mea.
Seful mi-a dat de inteles ca e mai bine sa plec. Eu asta cred pentru ca i-am trezit din amortire pe oamenii din jurul lui.
Cei din HR dinaintea mea (2 la numar) nu au cuvinte de lauda despre firma in care lucrez; cred ca au trait ce simt eu acum - sunt singuri in fata directiunii, care directiune pretinde ca nu are timp de intrebarile mele; HR-ul e doar o unealta lucrativa.
Eu sunt in faza in care pun intrebari si exprim critici si de aceea cred ca pe fata directorului citesc dispretul fata de omul incomod pe care l-a angajat.
A... si am aflat de unde vine CV-ul....de la o tipa perfect anapoda...o "citesc" f.f.f. greu....nu spune niciodata ce gindeste...lucreaza la comanda sefei ei care ar fi singura ce s-a considerat amenintata de venirea mea.
Cam atat pentru azi...

quote:
Originally posted by Adina Iulia

Ia sa vedem daca am inteles eu ceva din postul tau (am citit de 2 ori si tot nu sunt sigura):
- lucrezi pe HR
- seful tau a primit un CV - perfect potrivit pentru pozitia pe care o ocupi tu acum
- il considera CV necesar si important in viitorul apropiat
- consideri ca e posibil ca seful respectiv sa vrea sa scape de tine, (fie te considera o alternativa viabila la postul lui, fie pur si simplu nu-i placi).

Daca am inteles bine...eu vad sanse destul de mici la chestia asta. Pentru ca daca are in intentie sa recruteze pe cineva in locul tau, nu este prea destept sa te lase sa afli lucrul acesta, pentru a nu te demotiva (ca stii bine ca acum e destul de usor sa disponibilizezi pe cineva).
Daca vrea sa te determine pe tine sa pleci (si cred ca aici e chichitza), parerea mea este ca nu prea ai ce sa faci, decat sa astepti un razboi al nervilor. E bine ca stii macar despre ce este vorba. Vezi, totusi ai un avantaj ca lucrezi pe HR.

conteaza ce alte semnale primesti de la el.


Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

nu ma opresc totusi aici:
imi cer scuze daca n-am fost explicita, dar probabil ca ma simt amenintata/stresata de gestul sefului.
Nu am functia de director, sunt singurul om pe HR si ar fi aberant sa fiu manager peste o echipa formata din mine insami:)
au fost iteva zile in care cred ca indivdiva ce s-a simtit amenintata de venirea mea a "plusat" la seful mare povestindu-i ce i-am "perorat" ei sub presiune.
e genul de om ce are ceva de revendicat oricui...tipa la fetele din subordinea ei; a tipat si la mine ieri si am tipat si eu la ea si i-am zis ca atita timp cat va tipa, voi tipa si eu: adica n-are respect fata de mine si i-o voi servi de fiecare data.
e o mare "neprofesionista" cum s-a expirmat eufemistic "hr"-ul dinaintea mea.
e tanara si "ambitoasa" in sensul stupid: se simte nevoita sa faca ordine desi nu e sefa adjuncta a companiei, ci doar sefa adjuncta a unui departament.
Ea e singura mea amenintare in firma si din nu stiu ce motive vorbele ei au greutate in fata sefului.
cu seful nu voi avea o disctuie transanta pentru ca:
daca un om a fost nedreptatit si i-am tinut partea, a incercat sa ma trimita la plimbare: in ambele cazuri (ca pana acum au fost doar 2) am reusit sa-l fac sa accepte ca trebuie sa mai si dea, nu numai sa ceara...
desi chiar de la interviul de angajare cred ca l-am convins sa transforme o concediere pe motive de indisciplina in incheiere amiabila prin acordul partilor...sunt pacifista de felul meu...dar el in companie are conflicte latente in toate departamentele si singurele acuze ale mele sunt ca neimplicarea lui constructiva e un motiv major pentru care permanent se poate considera "hartuit" de revendicarile angajatilor sai.

O seara excelenta la copiii mari si mici si multumiri fetelor, mai ales Adinei Iulia si Alinutzei din Cluj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

july in cazul asta, eu zic sa taci si sa faci, adica sa-ti cauti frumusel de lucru in alta parte si sa-l lasi pe musiu sefu cu buza umflata. Nici un job din lumea asta nu merita sa ne stricam sanatatea prin stres. Si, evident, nu spune nimic de intentia ta pana nu ai ceva ferm, si atunci iti depui demisia si le spui 'adio si n-am cuvinte'. Mult succes!


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput