N-AM CURAJ SA CONDUC (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Fetelor, citesc pe la voi de ceva vreme. Pana acum nu mi-am dorit, insa de ceva vreme imi doresc si eu sa fac scoala de soferi.
Eu cred ca sunt antitalent la condus, nu imi imaginez cum e sa fii atent in atatea parti, mi-am zis ca o sa incep iar pe la jumate, daca vad ca nu e de mine o las balta.
Cum ati fost cand ati inceput scoala? Stiati sa conduceti cat de cat?

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


tyaa, nu stiam deloc, decat ce vazusem ca face tata la volan!
La inceput ti se pare ca esti total incapabil si ca nu vei putea niciodata sa faci 10 lucruri deodata (sa tii pedalele ca lumea, sa schimbi vitezele in timp ce esti atent si la trafic in fata si in oglinzi, sa controlezi si volanul) dar in timp se formeaza o coordonare a reflexelor, daca pot zice asa si anumite gesturi ajungi sa le faci automat, nu le mai constientizezi.
Iti urez curaj si perseverenta, apuca-te de scoala!


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Nici eu nu stiam absolut nimic atunci cand m'am urcat la volan prima data cu instructorul. mi'a facut un minim instructaj, teoretic :apesi ambeiaj, bagi a intaia, apesi usor acceleratia ,ridici piciorul de pe ambreiaj ,"simti" momentul ...drum bun ...
mama-mama , tranchilizata eram, nimic nu pricepeam, nimic nu imi iesea, nimic nu "simteam" .. tot ce parea atat de simplu , era de fapt atat de greu ... si masina se incapatana sa colaboreze iar motorul era ori in zodia scorpion ori taur asa mult se incapatzana sa se opreasca.
Au trecut aproape doi ani de cand am inceput scoala, un an de permis (numai eu puteam schimba 3 instructori de nu mai apucam sa dau examenul, primul a avut accident de masina, a facut masina praf, al doilea dupa ce am luat sala nu a venit sa dau orasul si mi'a cerut 200 de euro spaga ca sa iau orasul si al treilea care a fost cel mai de treaba si intelegator ,am luat cateva ore si cu el si pe masina lui am dat orasul).
Acum merg aproape zi de zi cu getutza mea, am inceput sa ne imprietenim, si avea dreptatea cine spunea ca numai exercitiul si mersul zi de zi te ajuta la dezlegarea picioarelor si perfectionarea reflexelor.
Si da, soferia incepe dupa ce iti iei permisul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

TYAA ,nu am dormit toata noaptea ėnainte de a ėncepe scoala de soferi,nu stiam chiar nimic despre regulile de circulatie ,cu timpul se ėnvata totul dar cred ca e nevoie de un instructor bun pt a-ti explica bine totul,de ce si cėnd sa faci anumite lucruri.E normal sa ai teama dar cum nimeni nu sa nascut ėnvatat anumite lucruri trebuiesc ėnvatate de la altii, si ėnainte de a spune ca nu poti conduce trebuie sa ėncerci.Cu rabdare si timp se face totul.Nu lua ėn seama pe cei care te claxoneaza la ėnceput.Azi am auzit la radio ca statisticile spun ca cele mai multe si mai grave accidente sėnt produse de barbati si ca femeile chiar daca mai provoaca cėte un accident nu sėnt grave,sėntem mult mai prudente decėt barbatii.Nu-i crede pe cei ce spun ca sofer trebuie sa te nasti.Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Eu tocmai am pierdut semnul de incepator pus preventiv , cred ca este semnalul ca nu mai am nevoie de el. Conduc zilnic la servici si nu ma mai sperii daca este ora de varf.
A plecat al meu sot asa ca nu ma mai streseaza nimeni. Imi dau si singura seama daca nu am schimbat o viteza corect,
Si cred in continuare ca nu este deloc constructiv sa il iei pe nu pot in brate si sa o lasam balta daca nu suntem nascute as in ale volanului. Aici nu claxoneaza mai nimeni dar si daca ar fi asa nu ar trebui sa ne pese. Fiecare a fost incepator la viatza lui, reflexele pentru condus nu te nasti cu ele decat conducand le dobandesti si te inveti cu masina care o ai.
Am o distanta mica pana la servici, 5 km, dar am depasitit 300 km
Anca, ma bucur ca esti pe baricade si incurajezi fetele .

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Oti, ma bucur ca ti-ai depasit teama, este foarte important....daca treci de etapa asta, ai toate sansele ca treptat sa castigi experienta si sa devii un sofer bun. Ceea ce le face pe femei sa fie soferi prosti este tocmai aceasta teama si ezitarile. Eu sunt foarte mandra cand vad in oras femei care conduc beton, eventual mai au si o masina puternica si mai sunt si frumoase...ma umflu in pene de parca as fi eu in locul lor!


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Multumesc, prind mai mult curaj parca. Sa vedem cum avem bani si o sa ma apuc. Din partea sotului nu am sprijin, m-a anuntat deja ca nu ma va lasa sa conduc dar e de acord sa fac scoala.

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Fetelor chiar nu va inteleg supararea pe post-ul meu!!??
Este strict opinia mea si cred ca pot avea una diferita de a voastra.
Sunteti foarte simpatice cu cata pasiune aparati dreptul de a conduce
Mi-am spus strict parerea personala, nu am jignit pe nimeni, va respect parerile voastre si observatiile la adresa mea desi nu au nici o legatura cu subiectul.
Nu ma cred Schumacher, nu sunt atoatestiutoare, doar exprimam o opinie...diferita....
Sunt soferi foarte buni, soferi buni si altzii care nu ar avea ce cauta la volan, sunt soferi civilizati (ce-i drept destul de rar) si altii care nu au elementarul bun simt, dar astea deja sunt alte subiecte.
Conduc zilnic foarte mult (75-100 km/zi), am facut scoala veche cu poligon si tot tacamul si mi-am permis sa vorbesc in virtutea experientei.
Am avut acum cativa ani un accident. O doamana picata din alta galaxie a intrat in masina mea fara sa mai pot face ceva. Ajungem la politie si e intrebata ce a vrut sa faca: stupoare: s-a razgandit in privinta directiei de mers si atunci a virat stanga, politistul o intreaba daca a vazut ce semn avea si doamna declara nonsalata ca nu s-a uitat si nu stie de nici un semn...Ce cauta doamna la volan? M-am ales cu masina lovita, cu alergatura si spagile de rigoare prin service si asta fara nici o vina..De asemenea soferi...cred ca mai bine lipsa..
Imi cer scuze daca sunt mai transanta dar personal daca nu ma simteam in stare sa conduc circulam cu taxi-ul si nu vad un "must" in a fi sofer.
Daca ti-e frica sa circuli cu avionul o poti face cu masina sau vaporul, nu vad de ce trebuie sa terorizezi restul pasagerilor cu spaimele tale.
Oricum succes incepatorilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Fania, sigur nu avea copilot in dreapta doamna care te-a lovit pe tine?
Chiar nu fac misto, dar numai cine n-a avut copilot in dreapta cand era incepator nu stie despre ce vorbesc. Pe mine si acum reuseste copilotul sa ma bulverseze, noroc ca am reactii mai rapide si pana sa intervina am executat manevra.
Sa fim sincere, tu cand ti-ai luat permisul nu se circula asa in Bucuresti! Nu compara tu conditiile de acum n-spe mii de ani, cand erau 10 masini pe bulevard in weekend, cu cele din ziua de astazi. Cand sa-si faca mana un incepator cand toata lumea isterizeaza la volan si se merge pe principiul care pe care?
EU inteleg ca este opinia ta si e firesc sa ai dreptul la opinie, dar mai si gandesti nitel. Felul in care ne-ai spus tu noua" daca nu aveti sofatul in sange stati acasa!" ar suna ca si cum i-as spune eu unui copil: " daca nu ai matematica in sange stai acasa, nu mai veni la scoala!"
In rest........numai de bine!
Fetelor mi s-a spart parbrizul! A trecut un nene cu un camion incarcat cu pietris pe langa mine si mi-a sarit o pietricica direct pe parbriz. Nu va spun ce zgomot a fost si ce frica am tras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

marci

Mergi la inceput