Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme ! (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anto spune:

Pai asta e problema ca nu sunt vaccinuri pt bolile transmise de capusa
decat pt un singur virus FSMN ,meningoencefalita ,o boala f periculoasa in sensul ca poti muri sau sa ramai paralizat ,depinde de cata otrava are capusa . Eu stiu ca in RO capusa nu e purtatoare de FSMN .Contra celorlalte ,cum ar fi boreoloza , nu e nimic .Doar cum ai spus tu sa-ti faci testul ,mai ales daca nu te simti bine si vezi un cerc rosu in surul intepaturii .Daca nu esti atent pata dispare cu timpul si e nasol .
Eu urasc capusele ,mai ales ca traiesc intr0o zona f periculoasa ,incerc sa ma feresc cum pot ,nu merg prin iarba ,pe sumb pomi sau mai ales in padure .Ebine daca totusi mergi in padure sa te imbraci cu haine albe si imediat ce ajungi acasa sa faci un dus .Sunt si sprayuri si creme contra capuselor ,nu stiu cat sunt de eficiente .
sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

of, si noi locuim intr-o zona ft periculoasa, m-am tot gandit daca sa deschid un subiect despre pareri pro sau contra vaccinului...
in primul rand multa sanatate adrianna fetitei tale, la fel si mamei tale mariaa. si eu am tot intrebat pediatrul despre vaccin, fiul meu cel mare are 3 ani jumate,asa cum ziceti si voi, pt borelioza nu exista vaccin, numai pt meningoencefalita si asta faci, numai daca capusa e purtatoare.dr ne-a spus ca el inca nu ne recomanda, deoarece fiiu-meu e inca mic si nu merge prin paduri, insa poti sa te alegi cu una din fata casei.
am vazut si eu reportaje la tv, s-a intamplat chiar la noi in oras, un barbat la vreo 50 ani, a ramas paralizat in urma muscaturii capusei.
eu cred ca am sa-i vaccinez pana la urma, pe cel mare sigur, pe cel mic nu stiuinca, sa vad ce-mi spune dr ca are numai 1 an si 2 luni.
sanatate tuturor!
claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Asa cum anticipam, fetele de afara cam stiu despre ce-i vorba la modul serios.

Claudia, a scapat domnul acela sau e tot paralizat ? Nu s-a mai putut face nimic pentru el, stii cumva ?
Infectia se localizeaza la nivel cerebral si de aici paraliziile si toate dereglarile produse in organism.

Mariaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

era in scaun cu rotile...
si tot atunci se facuse un test, parca pe o portiune de vreo 100 m s-au plimbat prin iarba cu un material alb, si pe el s-au gasit vreo 50 capuse (asta nu am mai vazut, ca m-am dus sa culc copii, dar mi-a povestit sotul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Mey si noi am fost "la tara" de Pasti si am aruncat niste seminte de iarba pe langa casa apoi copiii le-au acoperit cu paie (paiele cumparate de la magazin, tinute la cald cum ar veni...).
Cand ajung acasa, dezbrac fata si ce vad pe o buca? Un punct ciudat negru, cam ca o alunita. Ii dau cu baby wipes si nu se ducea deloc. Cand ma uit mai bine, era o ganganie ca un paienjenel cu corp rotund si nu se lua si pace de pe piele.
A smuls-o sotul. Era capusa. Pe aici se numesc capuse de cerbi, parca. Stiam ca isi fac veacul prin paduri, dar nu m-am asteptat sa se pricopseasca cu ea din paie (unde mai pui ca in urma cu 2 zile fusesera -7 grade afara si zapada!). Locul s-a inrosit putin, dar nu cred ca a avut timp sa se inghesuie prea tare in piele. Mai vedem... Deocamdata nu are nimic fata.
Am citit ca trebuie sa porti palarie, haine cu maneca si crac lung, pantalonii fiind bagati in sosete si sa fie (imbracamintea) de culoare deschisa. Acum zau ca nu stiu cum a ajuns aia pe fundul fetei ca avea ciorapi lungi, pantaloni grosi si ghete in picioare...
Oricum in padure tot ne ducem, da' vom casca ochii. Multumesc ca mi-ai amintit.

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

ML,

daca apare febra sau a aparut, te rog mult mergi la medic pentru o analiza.
aparitia febrei indica faptul ca parazitul a trecut de bariera imunologica a corpului.

sanatate multa

Mariaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anto spune:

quote:
Originally posted by ML

Mey si noi am fost "la tara" de Pasti si am aruncat niste seminte de iarba pe langa casa apoi copiii le-au acoperit cu paie (paiele cumparate de la magazin, tinute la cald cum ar veni...).
Cand ajung acasa, dezbrac fata si ce vad pe o buca? Un punct ciudat negru, cam ca o alunita. Ii dau cu baby wipes si nu se ducea deloc. Cand ma uit mai bine, era o ganganie ca un paienjenel cu corp rotund si nu se lua si pace de pe piele.
A smuls-o sotul. Era capusa. Pe aici se numesc capuse de cerbi, parca. Stiam ca isi fac veacul prin paduri, dar nu m-am asteptat sa se pricopseasca cu ea din paie (unde mai pui ca in urma cu 2 zile fusesera -7 grade afara si zapada!). Locul s-a inrosit putin, dar nu

cred ca a avut timp sa se inghesuie prea tare in piele. Mai vedem...
Deocamdata nu are nimic fata.
Am citit ca trebuie sa porti palarie, haine cu maneca si crac lung, pantalonii fiind bagati in sosete si sa fie (imbracamintea) de culoare deschisa. Acum zau ca nu stiu cum a ajuns aia pe fundul fetei ca avea ciorapi lungi, pantaloni grosi si ghete in picioare...
Oricum in padure tot ne ducem, da' vom casca ochii. Multumesc ca mi-ai amintit.

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)



Asa rece e la voi -7 grade?ciudat capusele nu rezista la temp asta .E normal sa ramana un pic rosu dupa ce o scoti ,insa mare atentie uita-te cu lupa sa nu-i fi ramas capul cumva .
Asa cum a zis si Maria daca face febra ,o doare capul ,somnolenta ,e de rau .Cele rosii sunt mai periculoase .Se poate s-o fi luat din iarba ,cu o zi doua inainte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anto spune:

[quote]Originally posted by ML

Mey si noi am fost "la tara" de Pasti ...



acum am vazut ca de mult s-a intamplat ,deci nu e nici o problema cu fetita ,doamne ajuta .

Foarte frumoase locurile unde stati ,cu adevarat la tara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Fetelor multumesc. Caprita de fata n-are nimic (a trecut o saptamana si ceva de atunci) si sper sa si ramana asa. Oricum voi urmari pe viitor ca vom sta muuult, muuult afara, mai ales in padure si pe camp.
Nu stiam ca sunt ...pe culori, adica si rosii . Sunt sigura ca a luat-o din paie, ca-i intrasera pana si in ciorapi (paiele).
Sanatate si voua si multumesc pt. deschiderea subiectului.

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAMY spune:

Buna ziua tuturor,
Referitor la acest subiect cred ca este interesanta experienta mea.
Imi aduc aminte ca in timpul liceului ( prin 1990 ) aveam diverse paralizii ( fata, mana, piciorul ), care nu tineau foarte mult. A urmat o perioada de liniste ( vreo 5 ani) si apoi am facut nevrita optica retrobulbara ( vedeam intetosat cu ochiul stang ). Am facut tratament cu cortizon si mi-am revenit insa boala a recidivat dupa 5 luni. Din nou tratament si mi-am revenit. Atunci mi s-a pus diagnosticul de suspiciune Scleroza Multipla. Din nou a urmat o perioada de liniste pana in anul 2001 cand am ramas insarcinata si am pierdut copilul .Nu a stiut nimeni de ce, au spus ca probabil de vina era faptul ca mi-a iesit pozitiva analiza de anticorpi citomegalovirus. In anul 2002 am facut R.M.N. si rezultatul a fost: “ Multiple plaje de hipersemnal T2 si FLAIR dispuse bilateral la nivelele substantei albe. Modificarile de semnal asociaza si atrofie corticala si de corp calos ”. Dupa acest R.M.N. mi s-a pus diagnosticul de Scleroza Multipla . In anul 2003 am nascut un copil cu bloc atrio-ventricular total care a murit la 6 luni jumatate. In perioada asta, la analize mi-au iesit tot felul de anticorpi pozitivi, cei mai multi erau Anti RO. Am facut o gramada de analize si am fost la o multime de doctori. A aparut al doilea diagnostic si anume Lupus Eritematos Sistemic cu sindrom antifosfolipidic.
Din intamplare am ajuns la o d-na dr. care mi-a asultat istoricul bolii si dn experienta ei mi-a spus ca boala mea este de fapt Neuroborelioza cu sindrom antifosfolipidic. . Am facut multe analize si intr-adevar mi-au iesit anticorpi anti borrelia burgdorferi pozitivi . Am facut si Western Blot care a iesit de asemenea pozitiv. Am urmat diverse tratamente si apoi am repetat R.M.N.-ul. Rezultatul a fost: “comparativ cu examinarea precedenta, evidentiaza un aspect stationar al leziunilor, cu discreta diminuare a volumului acestora. La administrarea substantei de contrast nu se evidentiaza prize semnificative la nivelul leziunilor, care raman in hiposemnal T1”. Rezultatul acestui R.M.N. spune ca boala mea nu este Scleroza Multipla. Am continuat cu tratamentul pentru Neuroborrelioza si apoi am ramas din nou insarcinata. A fost o sarcina plina de emotii, dar totul a fost bine si acum am o minune de fetita de 7 luni jumatate. Acum ma simt bine si singurul discomfort este ca obosesc repede (nu pot merge mult). Nu stiu daca este din cauza bolii, deocamdata am facut o pauza de analize.
Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca mesajul meu. Pe scurt asta este ce am patit eu.
Sanatate multa, Lamy

Mergi la inceput