Bucurii de sept-oct 2006 (60)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Am revenit. N-am mai facut vaccinul astazi, am amanat, pentru ca...Vladut are mastita . Abces. O mica zgarietura cu unghiuta a fost de ajuns pentru un microb. Acum trebuie sa luam antibiotic 7 zile(ceclor, 3,5 ml/12h), dar daca umflatura nu cedeaza pana joi, vineri megrem la chirurgie pentru incizare. Ca sa dreneze puroiul. Of.... Iar la piciorus are panaritiu. Probabil acelasi microb. Saracutul, nu ii era de ajuns chinul de la cei 6 dinti care erup acum....

Am o intrebare pt voi, cele care ati administrat antibiotic pana acum. Trebuie sa ii dau Biotics baby, pt normalizarea florei intestinale. chestia e ca Biotics se pune in lapte...numai in lapte neaparat inteleg eu...iar Vladut nu bea din biberon. Cum ii dau? Inteleg ca in piure nu ii pot pune. Aveti vreo idee aplicata de voi?


Andra si www.babiesonline.com/babies/v/vladutz/" target="_blank">Vladut (14.10.2006)
Cum a venit pe lume Vladut
puiul meu creste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Andra Imi pare tare rau de Vladut....nasol....degetelul cu panaritiu n-a zis ca e cazul sa i-l dreneze si curete la chirurgie?
Eu zic ca poti incerca sa ii dizolvi in cant f mica de lapte Biotics baby(ca de el vb) si sa i-l dai cu lingurita.. sau in canita cu cioc(noi pe asta din urma stim sa o folosim.....rar , e drept).....sau in ultima instanta tot asa dizolvat in cant mica de lichid si dat cu seringa de Panadol sau Nurofen...
si sanatate multa!


Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Multumesc Pufy. Va fi bine. La urma urmei e o problema minora. Sper sa scapam si fara incizie. Ma gandesc ca mai nasol era daca era ceva incert...sa ne trimita pe la endocrinologie, sa nu stie nimeni ce are, si sa trebuiasca shpe analize si investigatii, sa suspecteze Doamne iarta-ma mai stiu eu ce.... Asa in rest el e bine, n-are febra, starea lui generala nu e prea schimbata, doar ca e mai mofturos si mai plangacios si vrea mereu in brate sau bagat in seama. Mititelul de el...

Andra si www.babiesonline.com/babies/v/vladutz/" target="_blank">Vladut (14.10.2006)
Cum a venit pe lume Vladut
puiul meu creste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Pufy - ciudat ca ii plac mai mult legumele decat fructele, adica nu ciudat, dar nu am auzit. Noi inca nu am inceput cu fructele si sunt curioasa cum va reactiona la ele. Chiar, cu ce fruct sa incep? Mi-i frica sa nu-l doara burtica de la mere, oare perele au acelasi efect ca si merele?
Eloise - va dorim sa se rezolve cat mai repede problemuta cu puroiul. Cand ii dai cereale de orez nu-i pui si lapte in ele? Ca ai putea sa amesteci cu laptele pe care i-l pui in cereale.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Roxana nu pot sa cred ca asa oameni au grija de copiii nostri, m-am inspaimantat de-a dreptul... bine ca sunteti ok acum, sanatate multa.

Monique supereb fetele la iarba verde.

Cristina cravata a fost a lui taxu, acu e a lui, normal.

Marina eu nu tin neaparat sa-i dau cereale, eu am o problema sa-i dau copilului mancarica cat mai diversa, de ex. dimineata ii bag 4-5 fructe, cantitati mici, sa aiba cat mai multe vitamine. Asa si cu celelalte alimente vreau sa fac, cantitati mici dar sa fie cat mai diversificat. Legume si carne nu vrea nicicum, am incercat si borcanel, orice combinatie, primele 3-4 lg au succes, atat...


Mirabela, mamica fericita de David Stefan (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Buna fetelor

NU am reusit sa citesc absolut nimic din tot capitolu;l asta ...pt ca nu am mai deschis forumul de ceva zile...papusica mea este extrem de maraita...cred ca ne ies dintii in masa...ca alta explicatie nu am pt maraiala ei si pt trezirile din somn noaptea insotite de plansete. Am consumat Calgel pe paine cum se spune...aproape un tub...si vad ca ii place...

Insa avem si vesti bune ...De atata suparare cred sambata s-a ridicat in genunchi si din genunchi in picioruse...ramasesem muti si eu si sotul...iar el singura replica pe care a avut-o a fost: "Gata ...de maine te trec cu patutul la parter" si abia dupa aceea i-am spus bravo si am pupacit-o

Sunt fantastice progresele astea...de la statul in fundulet la mersul de-a busilea, si restul e un pas...sunt adorabili cum descopera ei totul

In rest suntem bine...papam bine...in ciuda maraielilor...ceea ce nu poate decat sa ma bucure desigur...

Ma duc sa ii dau iaurtelul si apoi promit ca ma apuc sa va citesc si sa vad pozele pe care le-ati mai pus si revin

pup mult

Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

POZE CU PAPUSICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Gety nu stiu sa fi spus eu pe aici ca dr. mi-a interzis carnita si outzul... nu mi-a interzis decat fainoasele, tot ce umfla, eu am zis ca nu papa carnitza si ou, nu-i plac.

Lakioana m-am amuzat cu metoda ta de a face Rebyca sa pape... noi am ajuns la stadiul in care ii pregatesc pt. pranz 3 variante de papa, adica: piure de legume cu carnitza, variante de rezerva: legume simple sau carnitza camuflata in iaurt.

Lexi nu e tarziu niciodata sa legati prietenii, am vazut ca si Maria ta s-a mai vazut cu cativa bebei de pe forum, ma insel?

gety si la noi vaccinul de 6 luni a fost cel mai nasol. Sa treaca repede, repede.

pufy cum sa nu-ti simtim lipsa, insa ne-ai cam obisnuit cu escapadele tale, vii si iar pleci...

Of, Andra, imi pare rau ca au picat toate pe micul pui... sanatate multa!

itzy felicitari pt. ridicat, ce fain tre sa fie!


Mirabela, mamica fericita de David Stefan (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Pufy, bine ai revenit!
Itzy, felicitari pentru ridicat! Aveti treaba de acum...
Eloise, sanatate multa lui Vladut, sa se faca repede bine!
Festina, Lakioana, Lexi, Cristina, le doresc pofta de mancare bebeilor vostri!
Cristina, eu am inceput cu merele (incearca un mar copt...).
Mirabelac, sper ca David sa inceapa sa manance cat mai repede cu pofta carnita...


Alexandrina, mamica, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Fetelor!!!!!!!!!!!!!
Cred ca am gasit metoda de a-i da lui Reby sa pape fara sa mai planga!!!
E preluata...intr-un fel de la tine, Marina. Mii de pupici!!!
Azi cand m-a vazut cu castronelul a inceput sa planga...asa ca in loc de linguritza i-am bagat in guritza bibele cu lapte...din care nu am lasat-o sa suga decat cateva guri...dupa aceea am luat repede castronelul si am inceput sa balotez la guritza ei cu papica...si stupoare!!! A mers!!! A papat aproape tot la doua mese.
Acum sa vedem cum va fi si maine...

Mirabela...ma bucur ca mai pot sa amuz si eu pe cineva cu amarul meu.
Ca tine nu am incercat cu mai multe feluri...poate incerc si asa...poate merge mai bine asa. Mersi pt. pont.

Pupici voua

_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Eloise da sunt cele tricotate cand eram insarcinata,acum n-am reusit sa mai fac decat o biata vestuta.Sanatate multa lui Vladut,sper sa va treaca repede numai cu antibioticul.Ne vom intalni si la Bucuresti dar mai mult ca sigur si la Iasi,eu vineri plec la Roman.
Sunt cam disperata cu o sa reactioneze piticu 4 ore cu masina,si mai ales daca are o zi ca azi adica n-a dormit de loc de la ora 11 pana la 22,sa m-a tin
Monique vazut pozici,scumpe fetele
Xandruza cu placere,iese suuper bun
Roxana bine ca a-ti scapat de acolo,sanatate multa
Gety nici mie nu mi se pare slab dar cand aud cat cantaresc copii pe aici imi fac griji.Oricum nici n-as vrea sa fie ca al priertenuli nostru care la 4 luni are 8 kg


Io mami de Matteo

Cosi Cresco

www.totsites.com/tot/matteomio " target="_blank">Ho anche Sito

Mergi la inceput