Bucurii de sept-oct 2006 (60)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

quote:
Originally posted by xandrutza_76

Buna dimineata!
Monique, saru`mana de
Reteta de tiramisu (asta din fotografie) este ffff simpla: piscoturi, cafea slaba, 200 ml lapte si o cutie crema tiramisu Dr. Oetker... eu de obicei pregatesc un tiramisu cu smantana, iese foarte bun, dar acum fiind in criza de timp, am apelat la reteta rapida; in plus am adaugat si niste crema de vanilie (pe asta am muncit-o eu, nu a mai fost la plic). A, si cacao pe deasupra... Daca vrei pot sa-ti dau si cealalta reteta, e parca si mai buna... Masina de acuma las-o... asta e...
Cristina, am ras o gramada cand am citit intrebarea ta; tiramisu se impaca bine cu programelul deoarece la tiramisu am ajutoare...


Alexandrina, mamica, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi









Pai daca e mai buna zi-o

www.totsites.com/tot/cosminutza" target="_blank">Pagina mea
POZE COSMINUTA
www.dropshots.com/day.php?userid=233103&cdate=20070121" target="_blank">Filmulet

Monica si bebe Cosmina (13 septembrie 2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Rares Gabriel, Vlad Alexandru si Roxana Maria, la multe lunite!!



Alexandrina, mamica, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Neatza mamici si Bucurii,

La multi ani sarbatoritilor de azi!!!

Gety, nu te ingrijora de tipetele Mariei. Deea pe la 6 luni o tinea numai intr-un tipat de facuse rosu in gat. A tinut-o vreo 2 saptamani, iar acum a uitat de tot. Bafta la vaccin!

Eloise, bafta sa iasa dintzishorii repede si sa nu-l mai chinuie pe Vladutz.

Monique, am uitat sa-ti multumesc pentru .

Roxana de Andreea-Iuliana(19.09.2006)
ALBUM DE FAMILIE
www.totsites.com/tot/babydeea" target="_blank">PAGINA DEEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Monique, Tiramisu cu smantana:
Crema: se freaca 4 galbenusuri cu 7 linguri cu varf de zahar, pana se topeste zaharul, se adauga 500 g smantana si se amesteca cu mixerul pana devine compozitia consistenta; se da la frigider. Se bat spuma 4 albusuri si se adauga 2 plicuri praf frisca nedizolvat, se bate cu telul sau se mixeaza pana se omogenizeaza. Se amesteca cele doua compozitii si se introduce amestecul la congelator. Ca sa fii sigura ca iese pune si un plic de gelatina la compozitia de smantana.
Faci o cafea din 3 cani de apa si 6 lingurite cafea (cu varf). In cafeaua rece incorporezi o esenta de rom si inmoi piscoturile (400 g) unul cate unul (foarte putin). In tava pui un strat piscoturi, unul de crema, piscoturi, crema. Presari cacao si dai tava la frigider.
am si poze cu tiramisu asta:
Tiramisu pentru Monique

Alexandrina, mamica, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Buna dimineata si de la noi!!!

Monique - buna cafeluta...merge ca azi e luni.si suntem cam zombilici!!dar nu din cauza de grasan, din cauza de musafiri care la ora 12 s-au hotarat si ei ca ar fi timpul sa plece la casele lor....Iar faza cu spalatul azi..daca sunt lucrusoarele Cosminutei..se iarta ca e pt copil

Cristina - Grasanu am mai zis, dar acu iti zic tie la ureche - are alergie la ficatul de pui..

LA MULTI ANI!! celor care serbeaza onomastica azi...si Gety - te serbezi azi???? - bem si noi ceva????

Xandrutza - vrei sa ma omori de dimineata cu reteta asta???....ti-ai propus sa o iei asa de lunea,nu????

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Alexutza scuze...
Mi-ai adus aminte...
Gety, la multi ani!!


Alexandrina, mamica, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

quote:
Originally posted by xandrutza_76

Monique, Tiramisu cu smantana:
Crema: se freaca 4 galbenusuri cu 7 linguri cu varf de zahar, pana se topeste zaharul, se adauga 500 g smantana si se amesteca cu mixerul pana devine compozitia consistenta; se da la frigider. Se bat spuma 4 albusuri si se adauga 2 plicuri praf frisca nedizolvat, se bate cu telul sau se mixeaza pana se omogenizeaza. Se amesteca cele doua compozitii si se introduce amestecul la congelator. Ca sa fii sigura ca iese pune si un plic de gelatina la compozitia de smantana.
Faci o cafea din 3 cani de apa si 6 lingurite cafea (cu varf). In cafeaua rece incorporezi o esenta de rom si inmoi piscoturile (400 g) unul cate unul (foarte putin). In tava pui un strat piscoturi, unul de crema, piscoturi, crema. Presari cacao si dai tava la frigider.
am si poze cu tiramisu asta:
Tiramisu pentru Monique

Alexandrina, mamica, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi







mmmmmm ce bine aratanotat ambele retete

www.totsites.com/tot/cosminutza" target="_blank">Pagina mea
POZE COSMINUTA
www.dropshots.com/day.php?userid=233103&cdate=20070121" target="_blank">Filmulet

Monica si bebe Cosmina (13 septembrie 2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Eu nici nu am intrebat... sper ca e ziua lui Gety azi, sa putem sarbatori si noi...

Alexandrina, mamica, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Marina o sa trec "internet" in dreptul retetelor din carte, nu stiu de unde este luata cartea respectiva. Cine doreste sa apara retetele pe site poate trimite pe mail sau le scrie pe forum, numai sa mentioneze ca vrea sa apara pe site.

Andra sa treceti cat mai usor peste eruptia asta, of, mititelul de Vladut, cate pe capul lui.

Gety eruptia dintilor e ereditara, asa stiu eu. Lasa fata sa tipe, asa comunica ea pt. inceput, acusi o sa vorbeasca... al meu scotea niste sunete din gat de parca il durea, am fost si la dr. cu el si n-avea nik, experimenta sunete noi...


Mirabela, mamica fericita de David Stefan (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

BUCURIILOR NASCUTE AZI!

CELOR CARE-SI SERBEAZA ONOMASTICA!

Intr-adevar merge fff greu DC-ul...

Eu fac Tiramisu cu mascarpone, se gaseste la cutie de 1 kg, iese bestiala.

Noi am inceput sa mancam carne deghizata in iaurt, cateva linguritze ca ne dam seama repede... am inceput sa dormim mai bine, dupa vechiul program... revenim...


Mirabela, mamica fericita de David Stefan (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.

Mergi la inceput