Am o dilema! Mare!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by MaiaM

Fetelor, la inceput sotul meu si-a luat copilul in brate din prima clipa, a mers apoi acasa si a asamblat patut, masa de infasat, a pregatiti "marea sosire". Intrucat eu am avut ceva probleme cu lactatia si am alaptata doar o luna, iar aceasta luna copilul a primit si supliment, el era cel care se trezea cot la cot cu mine, facea laptele, steriliza, in primele 2 saptamani cat si-a luat concediu. Apoi a revenit la normal, eu ma simteam bine, ma descurcam, m-am urcat din nou la volan, mi-am recapatat o relativa independenta, conditionata de prezenta langa bb. Ma ajuta soacra mea, care este extraordinara.
Copilul nostru nu a avut colici, a dormit noaptea intreaga de la 2 luni jumate, astfel incat am intrat in normal, ma ingrijeam in continuare cat ea dormea ( eram singura cu ea deja ) si am inceput sa trag de el sa mai iesim la o masa in oras, sa nu se simta omul neglijat. L-am implicat cu baita, cu hranitul copilului, insa cata vreme aceasta era operatiunea "biberonul", era foarte usor. In ceea ce priveste viata noastra intima, eram "back in business" dupa luna jumate de repaus dupa nastere. Ghici insa cine se vaita de oboseala? Nu eu, care eram full time cu copilul acasa si ma mai ocupam si de mine si de treburile casei, ci dumnealui. Acum am fost 4 zile la munte - a dormit, a plecat "cu treaba" la Brasov si ne-a lasat singure la pensiune pana la ora 16.00. Cu mine s-a purtat amical, politicos dar formal. a inceput chiar sa imi bage subtilitati cu mutatul, pentru ca apartamentul meu se elibereaza de chiriasi in curand si il voi renova. Pare a incuraja o separare, dar Doamne - fereste de o discutie concreta. Stau in banca mea intre timp, il las sa sune el in timpul zilei, imi vad de treaba, de serviciu si de copil, insa asta nu prea e viata, e ceva pe foc automat.




Maia uite asta nu citisem. muta-te TU cat mai curand in apartamentul tau(acusi,ca tot veni vorba si eu am un apartament AL MEU..nu se stie niciodata....ce-o fi peste 15 ani).muta-te si lasa-l in pace.ferma,hotarata. taaaare imi pare ca va veni spasit dupa tine..

sti ce cred eu? ca noi, human race in general ii facem pres pe aia care ne iubesc neconditionat si cu toata inima si ne fac toate poftele si mofturile...uneori,ii facem pres fara sa ne dam seama..si atunci realizam asta cand nu-i mai avem langa noi...

ia fa-l tu pe domnul sa vada ce si cum sta treaba..

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Hai mai M ca am si eu un fix .
Maia pentru mine e din ce in ce mai clar ca are pe altcineva,stiu ca doare si nu as vrea o clipa sa fiu in pielea ta,dar...
Poate totusi trece...

poze
Iri 37-38+ si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaiaM spune:

Scumpele mele, sunt disperata si la pamant. Azi dimineata sotul meu a "hotarat" cum ca sa ma mut in apartamentul meu dupa ce vor fi terminate lucrarile, ca ce sa mai discutam atata timp cat noi nu ne mai intelegem, ca trebuie sa ne despartim. Ca s-a mai pus problema si de cate ori mai trebuie sa lamurim acest aspect. Ca ramanem prieteni ( el chiar se poarta amical, dar eu sunt cea acuzata a fi "ranchiunoasa" ). Intre timp socrii mei, care nu vor in ruptul capului sa accepte ca noi ne vom desparti, cam fac presiuni asupra mea - considera ca ma pripesc cu mutatul, ca o fac din ambitie.
Nu mai pot trai asa, sa ma agat de un om care nu ma vrea langa el, care nu isi doreste sa ne facem planuri impreuna, care nu na simte si nu ma cunoste. Am plans - m-a acuzat ca fac "tragedie", ca s-au mai despartit si altii si nu au murit, ca ne vom ocupa impreuna de copil ( desi daca nu se ocupa acum, nu vad cum o va face cand ne vom muta ). As lupta pentru casnicia mea, dar constat ca ar fi o lupta inutila, unilaterala. Imi bubuie capul, am fost in week end la mama cu copilul, nu a mers cu noi, are o aitudine pasiva. I-am cerut sa le explice el parintilor lui decizia, ca eu nu mai vreau sa fiu chestionata si judecata. Va multumesc pentru srijin, fetelor, astept cu interes parerea voastra in continuare. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

MAIA, si eu as opta pt mutare..in aceste conditii. sincer. e nasol cand cel de langa tine nu te mai vrea,dar nu e capat de lume. zi mersi ca ai unde sa pleci...capul sus!

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Maia,imi pare rau ca treci prin asemenea chinuri. Am citit de la inceput si speram (inca mai sper) sa fie altfel decat la mine. Pana aici e aprox la fel. Daca vrei sa vorbim, imi dai PM.

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Doamne ce minte au unii barbati. Fugi, fugi, fugi si nu te mai uita in urma. Cred ca isi aranjeaza apele pentru cealalta, prea e hotarat cu mutarea asta.

Sa fii tare!

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Eu cred cu tarie in zicala: Decat prost acompaniata mai bine singura. Bineinteles sa este usor sa dai sfaturi cand este vorba de altii, tot tu esti singura care poate decide si cred ca nu este deloc indicat un consiliu de familie. tu nu te-ai casatorit si cu socrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiCamelia spune:

Maia, mi-e si teama sa-mi expun parerea, sa nu para prea acida. Dar, na, iarta-ma, nu ma pot abtine. O spun, asa cum as spune-o prietenei mele la o cafea: NU TE MAI IUBESTE! Depinde numai de tine daca vrei sa traiesti alaturi de el de dragul fetitei. Copilul merita orice. Insa nu cumva merita si o mama pe chipul careia sa se citeasca implinirea iubirii? Dzeu sa-ti dea forta sa accepti si sa nu regreti orice ai alege.

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Ai sa vezi ca nimic nu e mai dulce pe lumea asta ca linistea si pacea din casa. Chiar daca in casa sunteti doar tu si copilul vostru.



12s + Sophia 80%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva.Sa ne fereasca Dumnezeu.Sa nu-ti para rau ca va despratiti.Stiu ca e greu,va fi greu cateva luni,dar acel om nu te merita!!!!Numai el o sa aiba de pierdut.Si tu numai te chinuiai langa el.Ce viata e asta???Sa stai langa un om care se uita prin tine,cum spuneai tu.Stiu ca e usor de vorbit,pentru noi,cei din afara,dar nu e bine daca mai stai langa el.O sa te imbolnavesti.Si ai de crescut o fetita!Cu timpul ranile se vindeca.Si chiar daca acum ti se pare de neconceput,poate vei intalni alt om,cu care vei fii fericita.Esti tanara,frumoasa,meriti sa fii fericita si sa fi iubita!!!Iti doresc numai bine!!!

poze
vine bebe

Ramonel14+ Alexia Beatrice

Mergi la inceput