Am o dilema! Mare!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Maia ,revin obsesiv cu o intrebare,e cumva in zodia racului?!!
Ceva imi pare ffff cunoscut si poate te pot ajuta cu un sfat sau consola.

poze
Iri 36+ -37+ si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by J G

Flaviuta iubita... din punctul meu de vedere Maia are o problema, nu mirabolantul ei sot. Deci vorbim despre violenta verbala si fizica, sms-uri intime cu alta femeie, fitze la camasa necalcata, fitze la "dat raportul", amenintari cu plecarea de acasa, lipsa sexului, lipsa afectivitatii. Din cate spune Maia el nu sufera (de ce ar face-o daca controleaza situatia?) dar ea da.





de unde stim ca el nu sufera?(sa vezi ce bulion primesc io acusi) stim exact ce spune maia, nu cunoastem tot tacamul. nu putem privi problema prin prisma faptului ca "si mie mi s-a intamplat recent acelasi lucru" si in consecinta exsista sanse de 90% ca el sa fie exact cum a fost barbatu-miu si sa reactioneze exact la aceiasi stimuli.

Cel putin ultimele postari ale Maiei ridica alte semne de intrebari.

1) daca omul asta isi face probleme in a-si schimba bebelusul fetita e clar ca scartiie ceva pe la capitolul sexualitate.

2)Maia spui ca intre voi AU EXISTAT din start diferente in ceea ce priveste afectivitate si in genere preocuparile(el sedentar,tu nu) sincer, le-ai acceptat initial crezand ca se va schimba pe parcurs?
poate aceste diferente dintre voi s-au adancit, cum era firesc, in timp...el si-o fi gasit vreo sedentara ca si el si e intre doua luntre momentan..si nu e nimeni vinovat aici.

Nu ii poti cere unui om sa isi schimbe radical esenta fiintei lui doar pentru ca tu il iubesti si vrei sa "faci casa" cu el.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaiaM spune:

Nu e Rac, draga mea, e BERBEC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Flaviuta, s-ar putea sa ai dreptate. oricum, din punctul meu de vedere problema nu este sedentarismul sau afectivitate mai mica ci magariile, violenta, sms-urile, lipsa raspunsului cand ea incearca sa discute, lipsa initiativei in a rezolva problemele.

DESIGUR ca el are probleme, nu s-a nascut un om rece si un egoist, a ajuns asa din varii motive. Dar (dupa cum m-a invatat o buna prietena) este un om matur care trebuie sa-si rezolve singur problemele, nu e treaba nevestei asta.
Iar daca suferea in vreun fel din cauza situatiei ar fi avut ceva initiativa. Parerea mea!

Desigur, vorbim ipotetic aici... stim doar o varianta... etc...

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

cred ca treaba cu schimbarea bblusei e un pretext, daca era baiat ar fi gasit alt motiv.

In general, cind n-ai chef sa ajuti, gasesti 1001 de motive: ba nu stii unde-s scutecele, ba nu stii unde sint servetelele si cite sa folosesti, ba nu stii ce sa faci cu scutecul murdar, ba "vino nevasta incoa' - e ceva ciudat la fundul kupilului"...samd.

Nu cred ca e nimic in neregula cu el - in afara faptului ca e lenesh si neimplicat.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Maia te rog sa nu te superi pe mine, priveste ce spun strict ca pe o parere din afara. stiu numai ce ai scris tu aici. si peste tot, el e asa si pe dincolo, el a gresit. cel mai probabil asa si este ,insa macar poti sa te intrebi retoric "eu oi fi avut vreun dram de vina in toata treaba asta?"

foarte probabil mirabilul sot e exact si se comporta exact cum il descri..se putea sa fie si mai rau, sunt multe exemple,daca asta e o consolare.

insa,ceva ma face sa cred ca astepti o schimbare (cum ti-a sugerat si J G )exclusiv de la el. si totusi ,inclin sa cred ca e nevoie de doi pentru a construi o...casa(sau ma rog pentru a o repara)

tu sti cel mai bine cum stau lucrurile, noi nu putem sti decat ce citim

te pupic si sa auzim de bine

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

da, sunt de condamnat magariile, violenta verbala (acum citesc ca uneori e violent verbal, o singura data a fost si fizic) . nu mai iubesti frate, spui frumos, nu trebuie sa chinui omul.

sms-urile ,lipsa afectivitatii, lipsa intimitatii nu sunt neaparat o vina (parerea mea). multi nu vor sa se ajunga la duplicitate si totusi se ajunge , indiferent de dorinta lor de a-si iubi sotia,de a-si mentine casnicia. dar se intampla si nu prea ai ce face in situatia asta.si de cele mai multe ori nu e nimeni vinovat.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaiaM spune:

Dragele mele, sunteti absolut mortale,sunt la birou acum, in fiece zi de fapt, pana la 18.00 si ma umfla rasul-plansul cand va citesc mesajele. Referitor la o posibila alta relatie a sotului meu, am depasit faza cand, plangand cu lacrimi de crocodil, il spuneam ca prefer un adevar crud decat o minciuna dulce.
L-am provocat si la o discutie ca intre "barbati", directa, cu cartile pe masa, i-am spus ca nu pot sta cu un barbat care nu e trup si suflet langa mine, nu accept dragoste cu sila doar de dragul copilului, i-am spus ca prefer sa stiu cum stau si daca are pe altcineva, e fair-play sa-mi spuna.
Am incercat inclusiv sa glumesc pe aceasta tema ( va dati seama cu ce gust amar ) si...NIMIC. Nu am primit nici acum, la 10 luni aproape de la gasirea acelor prime mesaje, apoi inca 2 gasite la 2 luni dupa primele, NICI O EXPLICATIE. Problema este ca ea lucreaza in acelasi mediu, domeniu, nu in aceeasi institutie, insa au toate scuzele sa continue aceasta relatie "profesionala", sa fie in acelasi loc in acelasi timp. Asta ma tampeste de tot. Am aflat cine e si cum arata - imi este inferioara, fara falsa pudoare, dar incurcate sunt caile... Chiar daca imi vine sa ma duc peste ea, sa o chestionez ce-si-cum, nu o fac pentru ca nu vreau sa ma injosesc. cand nu aveam copilul, faceam mai multe lucruri impreuna, ieseam la cumparaturi, la munte, la teatru, de fapt asta in primul an, apoi s-au rarit iesirile. Suntem de 4 ani impreuna si de aproape 2 ani casatoriti. Ma gandesc ca altii au probleme de instrainare dupa o viata sau se privesc dupa o viata cu aceeasi caldura. Eu asta mi-am dorit, insa ma zbat in rutina, in faptul ca toate initiativele mele de a face ceva impreuna esueaza lamentabil. Eu am lucrat o perioada in domeniul auto si ii impartasesc pasiunea, avem preocupari comune, insa in ultimul ceva timp, nu mi le mai impartaseste, isi vede singur de ele. Asta ma ingrijoreaza, aceasta izolare a lui, incep sa ma gandesc ca nu stiu ce face pana ajunge acasa, pentru ca peste zi ne auzim o data sau de 2 ori. Uffff, mai fetelor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

De acord cu Elise, e doar un pretext asta cu schimbatul.

Flaviuta eu te inteleg (si chiar aprob) ai dreptate, uneori nu e vina nimanui ca lucurile se schimba, apar altii etc. Dar mi se pare ca mergi prea departe in a justifica atitudinea sotului Maiei si in a considera ca ea trebuie sa faca eforturi peste eforturi pentru a remedia situatia.

Insa ceva e foarte clar:
DACA IUBESTI PE CINEVA NU IL FACI SA SUFERE, NU POTI ASISTA LA SUFERINTA LUI.

Cred ca toate ar trebui sa intelegem bine de tot chestia asta si sa o aplicam inaintea tuturor justificarilor.



J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

nu vad ca Maia trebuie sa faca eforturi peste eforturi. nu-i caut scuze lui.da' nici nu pot sa spun ca e un dobitok ca nu-l cunosc si nu stiu ce l-a dus in faza asta.

dar nici nu mi se pare fair play sa cred ca intr-o relatie ce merge prost numai unul e vinovat. si numai unul trebuie sa faca ceva sa revina pe calea cea buna,celalalt e perfect si e o simpla victima.

asta apropo de ..inferioritatea celeilalte. o fi inferioara, dar mai sti..o fi varianta lui de femeie ? una pleasca,care sta cu orele trantita in pat sau calca toata ziua la camasi...asta o fi varianta lui de femeie - sotie ,mai sti!?

ceea ce nu-i scuza comportamentul tamp de a agresa verbal si/sau fizic.


Si as mai adauga la ce ai scris tu ca e nevoie de RESPECT nu de iubire ca sa nu chinui pe cineva.
Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput