Mami.....ce-i ala vis?

Mami.....ce-i ala vis? | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Aseara gasesc o carticica cu poze cu spiridusi si vrajitoare. Malina (3 ani) in prima faza foarte incantata, ma pune sa-i povestesc din carticia. Toate bune si frumoase pana ajungem la o poza c-o vrajitoare care amesteca intr-un cazan mare diverse chestii. Cand o vede, Malina incepe sa maraie, ca nu mai vrea carticica, s-o punem sus, ca ei nu-i plac vrajitoarele, ca-i e frica de ele.
Incerc sa-i explic diferenta intre poveste si realitate, sa-i povestesc pe intelesul ei ca vrajitoarele apar doar in povesti, ca-n viata de zi cu zi nu ne intalnim cu ele, si nu stiu cum imi trece mie prin cap s-o intreb daca a vazut vreodata vreo vrajitoare pe strada. La care ea-mi raspunde un pic tematoare ca n-a vazut-o pe strada, dar a vazut-o cand dormea.
Boon, atunci inseamna ca a visat-o, insa aici m-am blocat. Cum sa-i explic unui copil de 3 ani diferenta intre vis si realitate, mai ales ca stim cu totii ca de multe ori visele par atat de reale.... Am incercat eu sa-i spun una alta despre vise...dar se pare ca nu prea mi-a iesit.
Cum s-o fac sa inteleaga diferenta intre ele, cum sa-i explic pe intelesul ei ca visul e una, si realitatea alta? Nu mi-a venit in minte nici un exemplu, nici o comparatie, nimic care sa poata fi priceput de un copil de 3 ani .

Heeelp....voi cum ati depasit faza asta?

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Ajuta-ma sa cresc langa mama mea!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mikyyy, si eu am problema asta cu Vivi - ii e frica de "doamna cea rea" ca vine noaptea.
I-am aratat ca am inchis usa cu cheia si nu are pe unde sa vina.
Daca viseaza urat noaptea (mai plange prin somn) o linistesc si-i spun ca e un vis urat, ca nu e adevarat si daca se trezeste dispare "doamna cea rea".
Alte idei n-am avut, dar cred ca ar prinde bine sa aflam alte tertipuri.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Oooooffff!
Si io am aceeasi problema cu baiatul meu, si are 7 ani si va asigur ca e un copil cat se poate de normal (nu e retardat) nu face inca diferenta intre povesti si realitate!
Poate ne ajuta cineva cum sa-i convingem , sa le explicam, ca fantomele sunt numai in desene animate (fir-ar el de Scooby-Doo) si nu exista in viata reala!
Eu una nu reusesc sa-i explic ca nu e domle adevarat!

mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Poate nici nu trebuie neaparat acum sa creada ca exista sau nu in realitate. Poate e mai important deocamdata sentimentul de siguranta fata de o situatie reala sau nu. Am sa va spun ce am facut cu Dani puiul meu care-mi spunea ca vine uriasul sau balaurul. Am facut o magie . Am pus intr-un paharel putina apa si putin parfum si i-am spus ca e o apa fermecata apoi i-am facut magia stropindul cu citiva stropi si bolborosind Abracadabra si Hocus pocus MAGIE MAGIE. I-am spus ca in felul acesta e protejat de un scut magic invizibil facut special pt. uriasi si balauri si ca vad o stralucire de stelute deasupra capului sau semn ca magia sa prins, (l-am trimis la oglinda si le-a vazut si el ). Am mai stropit cu 2-3 stropi de apa magica la usa si la geam in asa fel incit sa nu poata intra niciodata la noi in casa balauri sau uriasi. Scutul functioneaza strict impotriva creaturilor descrise ca nu am chef sa faca pe eroul cu copii sau cateii de afara. Doarme bine noaptea si nu mai are probleme cu nici un fel de creaturi.
De unde mi-a venit ideea. - Imediat dupa ce ma angajasem aveam in fiecare noapte cosmar ca se face dimineata eu nu reusesc sa plec la munca si nici nu reusesc sa sun si ma da sefa afara. I-am spus sefei si i-am cerut sa-mi confirme ca nu ma va da afara daca intirzii. Sa distrat copios si mi-a promis ca nu ma va da afara. Am mai avut pe urma visul mult mai rar dar intodeauna mi-am amintit in vis ca nu e nici o problema si ca nu ma va da afara si m-am linistit.
Daca va ginditi sa aplicati treaba cu magia faceti o poveste frumoasa inainte cu zina cea buna care va dat apa fermecata si alte chestii... improvizati frumos si colorat, succesul va fi mult mai mare.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai 15Iunie2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu nu am negat si nici nu neg existenta lor. I-am spus Agatei, inca de la prima intrebare, ca tot ce vrea ea sa existe exista, dar nu aici, in lumea reala, ci intr-o lume separata, imaginara, cea a povestilor, a lui Mos Craciun si da, si a vrajitoarelor, si a capcaunilor... Intodeauna exista un bine si un rau, absolut unde ar cauta, deci si in acea lumea fantastica, exista si buni si rai. Si orice personaj din acea lume (noi ii mai spunem tara lui Peter Pan) poate veni in lumea noastra numai daca vrem noi si cind dorim sa se intimple acest lucru. Si pe orice personaj (real sau imaginar) care nu-i place sau care o sperie, il trimitem frumusel acolo, unde e o lume mare si isi poate gasi un loc unde sa stea pina il vom mai chema noi. Si cind viseaza, ea calatoreste acolo (poate sa ma contrazica cineva!?!) si de aceea vede tot felul de personaje, dar daca s-a trezit, ea a revenit aici, iar ele ramin acolo. De-a lungul timpului, lumea aceea s-a aflat ori in nori, ori pe stele, ori in copaci... acum e sub apa, ca e noua atractie. E convinsa ca e sub apa, undeva, ca si lumea Micii Sirene (preferata ei actuala) e tot acolo si numai delfinii stiu pe unde se intra. De aceea a visat ea de citeva ori delfini! Ei, toate bune si frumoase, numai ca Agata a crescut... si intr-o zi ma intreaba: mami, si cu oamenii rai, cei adevarati, in carne si oase, ce facem? Daca ii trimitem acolo, vor strica lumea aceea si noi nu vom mai avea nici vrrajitori, nici zmei, dar nici zine, nici printese, nici mos Craciun si nici vise! Atunci i-am spus ca acei oameni vor trebui sa ramina aici, ca nu-i putem trimite nicaieri (am dat iar exemple de bine si de rau, care exista oriunde). Singurul lucru pe care il putem face este sa invatam sa-i recunoastem printre cei buni si cind am facut-o, sa ne ferim noi de ei... Si aici intra educatia reala, cea referitoare la relele din lumea asta, de care trebuie sa invatam sa ne ferim!

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

eu l-am invatat pe fiul meu sa-si spuna rugaciunea in fiecare seara!
cand il culc il pup si-i spun" noapte buna,ingerasul sa te pazeasca si maica-Domnului sa te sarute!"....
ca i-am spus ca maica-Domnului pupa fiecare copil noaptea.... ca fiecare copil are un ingeras trimis de DD si ca ei,copii sunt protejati si nimeni nu le poate face rau!


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Eu i-am spus Alexandrei (de pe la 3 ani) ca daca spune rugaciunile "Tatal nostru" si "Ingerasul", DD ii trimite un ingeras sa o pazeasca cand doarme si asa nu va mai visa urat. I-am arat si scunelul pe care sta ingerasul ,e convinsa de existenta lui si nu se supara pe el cand mai are vise urate - a gasit ea singura explicatia, cica "iar a adormit ingerasul meu si nu m-a pazit bine". Acum, la 4 ani, ced ca incepe sa faca diferentierea ireal/real, pentru ca imi povesteste ce a visat si spune ca "parca era adevarat", deci intelege ea ca e doar o parere.
Cea mica, la 2 ani jumatate, se linisteste foarte greu daca are un vis urat, clar visele ei sunt inca "reale", dar astept ca varsta sa rezolve si la ea problema (metoda cu ingerasul nu a prins inca la ea, nu intelege de ce nu-l vede)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu i-as spune ca visele sint niste desene animate pe care le vede cind doarme

si lui Matei ii e frica de capcaun. noi am dus -demonstrativ- cartea cu degetel pe balcon si apoi am incuiat usa - gata

cred ca la virsta asta nu prea fac diferenta dintre realitate si fictiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

super ideea, liliana29s. cand va veni momentul asa o sa fac si eu.


"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Merci tuturor de raspunsuri .
Nelia, am aplicat cu succes povestea cu Peter Pan, a venit Peter Pan s-o ia in lumea povestilor (si s-a dus si tati cu ei sa se asigure ca totul e ok ) si-a dus-o departe departe, intr-o casuta uitata de lume, pe care daca vrem putem s-o incuiem si cu cheia sa fim siguri ca vrajitoarea nu se mai intaorce. Si ca sa fie meniul complet, Peter Pan s-a intors cu Alba ca Zapada in locul vrajitoarei .
Deocamdata functioneaza !

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Ajuta-ma sa cresc langa mama mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mickyyy, ma bucur ca a prins povestea lui Peter Pan si Tara lui Niciodata. Eu am ales aceasta poveste pentru ca Agata era fascinata de ea si eu eram tare incintata pentru ca a fost povestea mea preferata taota copilaria si adolescenta, dar uitasem de ce...

Cind ai la dispozitie o tara unde exista tot ce e mai frumos pe lumea asta si acolo, intr-un coltisor, si ce e urit si ce te sperie, poti sa-ti dau friu imaginatiei, ca nimic nu te mai opreste. Dar noi am gresit la un moment dat si era sa pierdem intrarea secreta care ne duce in aceasta tara, pentru ca, la un moment dat, din disperare, am inventat o dna Marieta, care era o profesoara de la o scoala din tara lui Peter Pan, care statea cu ochii pe copii sa vada daca dorm, daca maninca, daca sint ascultatori (noi nu dormeam, ne lua intre 2 si 3 ani si cite doua ore sa o adormim si nici acum nu stam stralucit - copiii ff energici nu dorm pentru ca pierd lucrurile interesante care se intimpla in lipsa lor) si daca nu, ii iau cu imprumut de la parinti si ii duc la acea scoala ca sa-i educe frumos, ca parintii nu reusesc. Ei, desi i-am prezentat-o foarte frumos pe aceasta doamna, desi vina era a noastra, a parintilor, ca nu eram in stare sa gasim metode de adormit, cu toate acestea a speriat-o tare de tot aceasta doamna (parinti inconstienti, dar nu ma asteptam sa o ia chiar asa de in serios si nu vazuse inca nici unul din filmele cu acest subiect... nici noi!)... Si acum o tine minte si chiar daca i-am interzis sa mai vina din Tara lui Niciodata, inca se mai uita seara pe la geam si intreaba daca e dna Marieta afara. Ei, se poate sa o fi speriat faptul ca aceasta dna Marieta, care nu avea nici o putere in Tara respectiva, aici avea un chip si o profesie apropiate de real: nu era nici vrajitoare, nici capcaun, ci o profesoara (si sigur a avut educatoare sau profesoare pe care le asemana cu respectiva), care arata ca o femeie normala, nu avea nici maca un nas mai mare, era chiar draguta... de aceea spun ca am gresit, ca i-am dat o aparenta prea reala acestei dne care nu avea decit intentii bune fata de copii si ii iubea, de aceea voia sa-i educe, ca sa-i ajute. Deci, o data creata aceasta lume, mare grija sa nu o distrugem cu personaje care tin prea mult de realitate. Cred ca daca o prezentam ca pe o vrajitoare urita si rea, aveam mai mult succes decit cu dna Marieta si nici nu s-ar fi speriat...

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput