Intalnirea de 10 ani dupa absolvirea liceului

Intalnirea de 10 ani dupa absolvirea liceului | Autor: mav

Link direct la acest mesaj

Anul acesta se implinesc 10 ani de la absolvirea liceului. Am tinut legatura doar cu cativa dintre colegii de clasa. Multi sunt plecati din tara sau prin tara. Eu am ramas in acelasi oras si in ultima vreme, ma tot suna cei cativa colegi (prieteni) din liceu, sa ma intrebe "cum stam cu organizarea" intalnirii de 10 ani. Eu habar n-am cum trebuie procedat si e clar ca nu ma pot ocupa de una singura de organizarea evenimentului, dar imi pot face timp sa trec pe la liceu, sa vad cum dau de fostii nostri profesori si sa dau cateva telefoane pe la colegi.
Intrebarile mele sunt, pt cei care au trecut deja prin asemenea eveniment:
In ce consta intalnirea de 10 ani de la absolvirea liceului?
De ce anume trebuie sa tinem cont cand ne vom hotari sa organizam intalnirea aceasta?

Am mare nevoie de ajutor (sfaturi, idei) si rog moderatorii sa lase acest subiect la "Discutii generale", macar pt 2-3 zile, sa fie vazut de mai multa lume si apoi il pot muta acolo unde considera ca este un loc mai potrivit! Multumesc pentru intelegere!




Mami de Sebi (04.02.2004)
________________________
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Noi am avut intalnirea de 10 ani anul trecut. Nu m-am ocupat de organizare, dar iti pot spune in ce a constat: ne-am intalnit la scoala, pe la 11-12, fiecare profesor ne-a spus ce a facut in acesti 10 ani, apoi dirigintii au strigat catalogul si fiecare fost elev a spus cateva cuvinte despre el (in general despre casatorie, facultatea urmata, cariera...). Mi-a placut mult ca fetele plecate din tara au trimis filmulete si astfel le-am putut vedea/ auzi si pe ele...A fost foarte emotionant, eu am plans de mi-au sarit capacele si a trebuit sa vorbesc la sfarsit, cand m-am putut opri! S-au impartit flayere cu noile cataloage (noile nume, noi am fost numai fete in clasa si nu ne mai chema demult ca in catalogul din liceu) si numerele de telefon.
Seara ne-am intalnit la restaurant, de data asta impreuna cu sotii sau prietenii, dupa caz, si ne-am distrat pana spre dimineata. Am platit cam 1 milion (cine a venit insotit a platit 2 milioane), bani care s-au folosit pentru flori, protocolul de la scoala si masa la restaurant.
A fost frumos si foarte emotionant totul. Profesoara mea de romana, pe care eu am iubit-o enorm si care mi-a servit ca model in viata ne-a spus ceva memorabil: La 10 ani noi (vorbea de generatia ei) ne-am numarat succesele, la 20 esecurile si incepand de la 30 ne-am numarat pe noi....
Si acum imi tremura mainile de emotie, pentru ca pentru mine cei cinci ani de liceu pedagogic au insemnat enorm in formarea mea ca om!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Au trecut repede 10 ani, nu-i asa?
Mai intai, nu poti sa organizezi singura; trebuie sa mai gasesti cel putin un coleg care sa te ajute.
Te duci la liceu, faci o lista cu numele colegilor (daca le-ai uitat) si adresele lor. Pe baza adreselor, incerci sa afli nr. de tel. si intrebi parintii cum poti da de ei.
In cazul meu, doua colege lucrau la Politie la Ev. Pop. si ne-au gasit dupa nume noile adrese...
Ii contactezi telefonic sau prin posta si-i rogi sa-ti raspunda daca sunt de acord cu intalnirea. Dupa ce-ti raspund, faci o lista cu cei care vor sa vina, iar daca numarul lor este acceptabil (s-ar putea unii sa nu vrea...) stabilesti data si iei legatura la liceu cu profesorii.
Intalnirea este, de obicei, sambata dimineata la liceu unde se citeste catalogul si fiecare fost elev spune, pe scurt, ce-a facut in anii care au trecut de la despartire. La sfarsit se ciocnesc pahare cu sampanie si se servesc ceva prajituri (aduse de organizatori), se vor face poze. Apoi profesorii vor fi invitati seara la restaurant (consumatia lor o veti plati tot voi).
La restaurant veti veni impreuna cu sotii sau sotiile.
Rezervarea se face inainte, iar menu-ul se stabileste in functie de suma stabilita anterior de organizatori si acceptata de colegii care confirma venirea.

Partea cea mai emotionanta va fi la liceu...

Mult succes!

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Claudia cam asa imi imaginam si eu intalnirea de 10 ani, din pacate colegele mele au facut-o varza, asa ca am renuntat sa particip. Pentru mine cel mai important moment mi se parea intalnirea in clasa, cu profii si colegele, unde chiar se putea ca fostele colege care nu erau in oras sa trimita ceva poze/filmuletze. Dupa se putea da un suc/sandvis/praji pentru profi. Iesirea la restaurant n-o consideram neaparat necesara, se putea iesi dupa aceea la o terasa, la o pizza, eu nu pot sa vad intalnirea asta intre colege ca pe ceva formal. Insa la noi s-a decis, desi suntem doar vreo 12 din clasa sa mergem doar la restaurant, unde sa vina si profii.




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Revin, ca mi-am amintit ceva super haios. Am fost socate sa aflam ca am fost una dintre cele mai bune serii din liceu, ca toti profesorii ne-au dat exemplu generatiilor care au venit dupa noi, in conditiile in care diriga s-a pensionat cand am terminat noi liceul ca nu mai rezista, profesorii ne afuriseau la vremea aia ca eram rele de nu se mai putea cu noi (chiuleam pe rupte, de cele mai multe ori la modul ca toata lumea pleca acasa sau in oras si veneau profii si gaseau clasa goala!, spuneam pe fata cand ne deranja ceva, stiam foarte bine ce drepturi avem si ni le aparam, in fine, nu am fost deloc o generatie "comoda").
Doamne, ce face timpul asta!
Sau asa se intampla de obicei la intalnirea asta? Toata lumea lauda fostii elevi din complezenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Claudia, multumesc frumos pt raspuns!
Intalnirea se organizeaza la nivel de an (generatie) sau pt fiecare clasa in parte (noi am fost 5 clase in an si am avut profesori comuni, dar si profesori diferiti si ma gandesc ca ar fi destul de greu sa "dam" de toti)?
Inteleg ca, pe langa faptul ca trebuie pregatite niste invitatii scrise pt profesori (sper sa pot face rost de adresele lor, unii au iesit la pensie, unii s-au mutat din oras, altii au emigrat!), trebuie adunati niste bani in avans (pt invitatii, flori, mici atentii, protocol)? Sau cum se procedeaza? Cine organizeaza totul, cheltuieste de la el si apoi isi recupereaza bani?? Asta nu-i o idee prea grozava...
Profesorii vor fi invitati seara, la restaurant? Cred ca asa ar fi frumos. La restaurant, fiecare comanda ce doreste sa consume sau se stabileste un meniu?
Ideea cu filmuletele trimise de cei/cele plecati/plecate este extraordinara! Multumesc inca o data pt raspuns!



Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Simona, Alinutza
Da, au trecut atat de repede 10 ani!!!! Mai ales de cand am devenit mamica (acum 3 ani), mi se pare ca timpul goneste....
....Nu stiu cum voi face, toti cei cu care deja am vorbit vor sa participe la intalnire, dar nimeni nu vrea sa se ocupa de organizare.... Sper sa reusesc sa mobilizez eu lumea....
Cred ca va fi destul de greu sa gasim un local -pt o sambata seara- care sa nu fie rezervat pt vreo nunta.....
Care data calendaristica, credeti ca este mai potrivita pt intalnire, astfel incat sa nu fie in perioada aglomerata pt profi (ma gandesc la BAC de ex), ca eu nu mai stiu care este structura anului scolar...?
Va multumesc mult pt idei!



Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ENYA spune:

mav eu anul trecut am organizat intalnirea de...30 de ani de la absolvirea scolii generale am fost 2 clase paralele si o gashca extraordinara

Doar pe cativa dintre ei ii gasisem inainte pe colegi.ro, iar cu alti 2-3 pastrasem legatura in timp.
Am beneficiat de ajutorul unei fete din cealalta clasa, si iata ce am facut.
Inainte de intalnire :
-am fost la scoala, luat catalogul si cautat dupa adrese fostii colegi (unii mai stateau acolo, altii nu, dar uneori am gasit parintii care ne-au putut da relatii)
-prin fostii colegi gasiti in felul acesta, am aflat si datele de contact ale altora, cu care ei tineau legatura
-acolo unde nu am reusit in felul descris mai sus, am luat pur si simplu cartea de telefon si am cautat (sigur ca asta e valabil doar in cazul numelor...mai rare )
-cu baza de date in brate, am dat telefoane, propunand intalnirea intr-o anumita perioada (mai intai la scoala, si apoi la un restaurant); ulterior am stabilit o data exacta.

Am pregatit o mica amintire pentru fiecare, o felicitare pe care am scris un citat din A. De Saint-Exupery : "Toti oamenii mari au fost mai intai copii. Numai ca putini dintre ei isi mai amintesc." Le-am "personalizat" adica am mai scris si : " Mihaela, bine ai venit la REVEDEREA de 30 de ani!"...nr.scolii, promotia...

Se pot pregati si alte mici cadouri (brelocuri, brichete, pixuri, etc.), depinde de inspiratia fiecaruia.

Pentru profa` de engleza (singura care a venit, dar si cea mai simpatica dintre toti profii nostri ) am luat un ursone mai maricel din plus, pe care l-am imbracat intr-un tricou inscriptionat cu "To our English Teacher, with love" , bineinteles nr.scolii si anul promotiei, si un buchet de flori.

Am rugat pe cei care mai au, sa aduca poze din perioada scolii, caiete de amintiri , fundele de la absolvire pe care ne-au scris colegii (asta ptr fete ) si a fost chiar distractiv cand am citit apoi cand am citit ce ne scriam...acum ceva vreme

In ziua intalnirii ne-am revazut mai intai la scoala, am stat in curte (am facut poze) pana a sunat clopotelul, am intrat in clasa, profa a strigat catalogul si fiecare din cei prezenti a spus cateva cuvinte despre el. Am mai aflat cate ceva si despre cei absenti, colegi si profesori (multi plecati din tara -ma refer la colegi, intrucat cativa profesori nu mai erau printre noi demult ).

Apoi ne-am "retras" frumusel la si unde am continuat cu discutiile, comentariile, amintirile, pozele...

Bineinteles ca am reactualizat "baza de date" cu nr. de telefon, adrese de mail, tot ce s-a putut

Pentru fiecare dintre noi a fost o revedere mai mult decat placuta, foarte amuzanta si relaxanta si ne-am promis sa o repetam cat de curand

Bafta la organizare !

Amalia si Vladi (6 ani si 9 luni)


Edit ca sa adaug ca :
-fiecare a venit asa cum a dorit (cu nevasta/sot, prieten/prietena, sau nu)
-la restaurant (de fapt beraria Beck`s) am ales sa mergem in timpul zilei, tocmai ca sa nu ne "ciocnim" de vreo nunta)
-fiecare a mancat si a baut ce-a vrut, apoi am impartit nota de plata la numarul de persoane (pentru profesoara am platit noi)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

quote:
Originally posted by mav

Claudia, multumesc frumos pt raspuns!
Intalnirea se organizeaza la nivel de an (generatie) sau pt fiecare clasa in parte (noi am fost 5 clase in an si am avut profesori comuni, dar si profesori diferiti si ma gandesc ca ar fi destul de greu sa "dam" de toti)?
Inteleg ca, pe langa faptul ca trebuie pregatite niste invitatii scrise pt profesori (sper sa pot face rost de adresele lor, unii au iesit la pensie, unii s-au mutat din oras, altii au emigrat!), trebuie adunati niste bani in avans (pt invitatii, flori, mici atentii, protocol)? Sau cum se procedeaza? Cine organizeaza totul, cheltuieste de la el si apoi isi recupereaza bani?? Asta nu-i o idee prea grozava...
Profesorii vor fi invitati seara, la restaurant? Cred ca asa ar fi frumos. La restaurant, fiecare comanda ce doreste sa consume sau se stabileste un meniu?
Ideea cu filmuletele trimise de cei/cele plecati/plecate este extraordinara! Multumesc inca o data pt raspuns!



Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)



Si noi am fost trei clase paralele si ne-am intalnit in aceeasi zi, pentru ca nu au fost prezenti toti colegii...Oricum, in mare parte s-a ocupat de organizare o diriginta de la alta clasa plus cateva foste colege care ramasesera in oras.
Banii s-au strans in avans (cu vreo luna inainte), intalnirea a fost intr-o vineri, pe 9 iunie. Colegii care nu au putut sa lipseasca de la job (au fost vreo 2-3), au venit doar seara la restaurant...
A, si pentru ca in final nu au ajuns banii, la sfarsit s-au mai strans niste bani pentru a fi achitata toata consumatia la restaurant (tot noi am platit si pentru profesori).
Succese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Dragelor, va multumesc mult pt idei!
Deja mi-am mai gasit cativa colegi de liceu pe www.colegi.ro !
Am sa fac un rezumat al mesajelor voastre si am sa stabilesc o intalnire "preliminara" cu colegii cu care pot lua legatura mai usor.
Daca mai aveti sfaturi/ povesti in legatura cu intalnirea de 10/ 20/ 30 de ani, va astept in continuare!





Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Sora mea a organizat. Distractia este ca toti din afara orasului au asteaptat sa organizeze si apoi si-au gasit sa critice (mama ce fain ar fii organizat ei). Banii in avans! Asta pt ca unii pot promite ca vin, te bazezi pe ei la calcul si apoi nu apar...

Vezi mai inainte de a stabili vreun restaurant cum o duc majoritatea colegilor tai. Daca e nivel prea ridicat la restuarant, multi nu vor venii si ar fii pacat. Da de inteles ca nu e musai sa vina si la restaurant, important e sa vina la scoala. Apoi daca pe multi nu ii duce buzunarul ginditi-va la o varianta de genul cantina, sau un mic party la cineva acasa.

Nu toti oamenii reusesc sa aiba bani sau au poate familii prea mari si alte griji si e pacat din cauza ca nu au rochii de ocazie sau bani de restaurant sa nu ii vedeti.

Sora mea nu a reusit sa stringa prea multi- locuim intr-o zona saracuta.

------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput