cum renuntam la biberon

cum renuntam la biberon | Autor: ligy

Link direct la acest mesaj

Fata mea are 2 ani si 7 luni si incercam sa renuntam la biberon. Deja dantura a inceput sa se deformeze si nu stiu cum sa procedez.
Voi cum ati facut?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Treci la canite speciale cu varf cu gauri - mai intai cele cu varf moale, apoi varianta cu varful tare.
Si ascunde/arunca toate biberoanele, altfel ai sa fii tentata sa le folosesti (daca n-o sa ti le ceara ea )
Si la noi era o problema asta - nu vroia sa auda sa mearga la culcare fara biberonul cu lapte. I-am schimbat cu canite din astea.
Aproape de 3 ani a renuntat brusc sa mai bea lapte.


Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70303


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

fetita mea avea tot peste doi ani si tot rodea tetinele. si intr-o seara nu a mai gasit sotul tetine la fel, si din graba i-a luat unele mai grosolane. nu i-au placut si de atunci nu a mai baut bibi, dar nici lapte. incercati cu niste tetine mai nasoale, cum erau pe vremea noastra.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am baut lapte cu biberonul pana la 6 ani. Atunci mi-au luat parintii canite cu cioc si paie si...degeaba. Din clipa in care nu am mai baut cu biberonul nu am mia pus gura pe lapte (nici in ziua de azi nu beau ).

Fiul meu cel mare (4 ani) bea inca cu biberonul laptele de dimineata (undeva pe la 6-7 dimineata, in somn). Laptele de seara il bea cu cana, pt ca e baiat mare. Cand bunica a gresit si i-a pus in biberon si seara - a refuzat si i-a cerut sa-i puna laptele in cana. Ar vrea si dimineata sa bea cu cana, dar ce cana nu curge cand biei culcat pe spate si mai mult in somn?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Baiatul maeu are 3 ani si 4 luni si laptele de dimi si seara tot in biberon a ramas. Nici nu vreau sa renunt la el...din aceaasi cauza...mi-e teama ca o data cu bibe renunt si la lapte. In plus la noi e cam gre, Mara are 1 an si jumatate si inca are biberon. Ce are ea tb sa aiba si el...

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Cred ca Ligy se refera la biberonul ala suzeta.
Noi am decis sa o dezvatam pe fata de suzeta pt ca observasem ca o folosea mai tot timpul, mai tot timpul o scapa pe jos si nu intotdeauna eram langa ea sa o spalam inainte sa o bage din nou in gura,facea mereu afte si ne gandeam si la dantura ei.
Motivul principal au fost stomatitele repetate pt ca in perioada aia a fost foarte des febrila,cu rosu in gat si otite.In plus se fixase pe o anumita suzeta nu vroia sa o schimbam cu alta noua iar cea care o avea era deja lipcioasa .

Am incercat la inceput sa o convingem, n-a fost chip,desi ii explicam ca o doare guritza din cauza suzetei.
Apoi am pus un pic de mustar pe suzeta si am spus ca pisica vecinilor a facut kk pe suzeta.Au urmat plansete si urlete,dar suzeta a trebuit sa o punem langa patul ei pe o bucata de carton zicea "macar sa o vad" si se uita la ea printre lacrimi pana cand dupa mai bine de doua saptamani mustarul s-a scorojit tot si fetita a hotarat singura ca e vremea sa aruncam suzeta.

Nu stiu daca am procedat bine, eram si foarte tineri la vremea aia si eram exasperati de stomatitele repetate.
Oicum nu mai vroia nici lapte nici ceai din sticla cu biberon dar la astea renuntase ea de buna voie in favoarea unui paharel cu fanta gaurita si un desen ce-i placea,primit cadou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

al meu cel mare nu a vrut deloc suzeta, iar cu biberon si-a baut lapticul cu biscuiti pana pe la vreo 2 ani jumate, seara si dimineata. insa intr-o seara m-am suparat pe el fiindca ma facuse de doua ori sa-i fac laptele cu biscuiti si nu se atingea de el, asa ca m-am infuriat, i-am aratat cum pun sticla in cos si am dus gunoiul jos, a plans in seara aia, a doua zi a mai suferit putin si apoi a trecut pe cacao, seara si dimineata cu paiu .de cateva luni insa bea normal cu cana.
cu cel mic baietel (1 an si 2 luni) am incercat si eu cu paharele astea speciale de plastic cu gaurele, dar trebuie sa traga mai tare din ele fiindca curge mai greu, si nu stie inca.
claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

al meu cel mare nu a vrut deloc suzeta, iar cu biberon si-a baut lapticul cu biscuiti pana pe la vreo 2 ani jumate, seara si dimineata. insa intr-o seara m-am suparat pe el fiindca ma facuse de doua ori sa-i fac laptele cu biscuiti si nu se atingea de el, asa ca m-am infuriat, i-am aratat cum pun sticla in cos si am dus gunoiul jos, a plans in seara aia, a doua zi a mai suferit putin si apoi a trecut pe cacao, seara si dimineata cu paiu .de cateva luni insa bea normal cu cana.
cu cel mic baietel (1 an si 2 luni) am incercat si eu cu paharele astea speciale de plastic cu gaurele, dar trebuie sa traga mai tare din ele fiindca curge mai greu, si nu stie inca.
claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rose spune:

Fetita mea are 3 ani si jumatate si bea dimineata si seara din biberon. I-am mai dat si cu cana sau cu cereale in castron dar nu are acelasi spor, iar cantitatea de lapte consumata nu se apropie nici pe de parte de cea din biberon. Asa ca noi mai ramanem pe pozitii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Pe al meu am reusit cu greu pe la 6 ani si jumatate, ca de, mergea la scoala, iar cei care beau din biberon "nu pot merge"(chipurile)...mai de rusine mai de frica la lasat.Din cana bea dar mai putin...oricum sant multumita si asa, deoarece imi mananca aproape orice.

Ali

Mergi la inceput