Dependenta de mama?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Acum o luna am avut in vizita, pentru 3 saptamani o familie cu o printesa de aproape 3 ani. Am observat acelasi comportament la cea mica. Cand era numai cu tatal acasa (si noi) incepea sa planga dupa mama pana adormea de atata plans. Numai baiatul meu reusea sa o impace, dupa incercarile desperate ale tatalui(frustrat de aceasta respingere). Cand aparea mama acasa, se urca pe ea, o pupa, o alinta, o urma pana si in baie. Vroia sa stea numai cu mama. Daca la inceput am crezut ca a stat numai cu mama pana la varsta asta, tatal lucrand zi lumina, apoi m-am lamurit ca nu-i asa. Ca fetita avusese mai multe bone. Si totusi, atunci cand ramanea cu tatal , care nu mai stia ce sa ii faca, o alinta, o lasa sa faca ce dorea, incerca sa o implice in tot felul de activitati, plangea pana isi pierdea rasuflarea!
M-ar interesa si pe mine explicatia la asa comportament......


Doamne'ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Fi-mea se comporta la fel, dar cu amandoi, si cu mine si cu sotul meu. A inceput de pe la 7 luni si a tinut pana dupa 2 ani. Dar nimeni nu se putea apropia de ea - era prietena cu toti copii, dar ii respingea pe toti ceilalti adulti. Inclusiv pe matusile mele - cu bunicii era ok cat timp nu eram noi de fata.
Este in general sensibila, vrea si acum sa doarma cu noi (si chiar o face de multe ori!) spunand ca ii este teama de intuneric, sau alte inventii - de fapt, nu ii e teama de nimic, dar cred ca este modul ei de a profita maximum de noi.
Nu iti face probleme, va trece. Iar daca este un copil sensibil, roaga-te sa ramana mereu atasata de tine. Asta e parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Ma inscriu si eu in club Raluca.Fiul meu Alain are un an si trei luni si la fel se comporta de vreo 2 luni.Eu am stat mereu cu el, am lipsit doar asa cate o zi cand am avut ceva de rezolvat sau am fost plecata maximum o saptamana. E foarte sociabil si se intelege foarte bine cu mama mea dar de o vreme vrea numai cu mine.Daca stie ca sunt acasa ma cauta chiar daca stau in alta camera si daca lipsesc cateva ore incepe sa ma strige. Cred ca e in faza in care constientizeaza notiunea de mama si faptul ca noi tot timpul ne jucam, radem, e intr-o continua activitate si distractie conteaza f mult. Eu chiar incerc sa il mai las cu mama, sa il mai trimit la plimbare si cu ea ca imi dau seama ca nu e bine sa fie asa de dependent de mine. Si eu sunt putin exagerata in grija pe care i-o port, daca nu sunt cu el sun in disperare sa vad daca e ok si daca sunt prin zona nu imi iau ochii de la el, cred ca simt si micutii ca e o legatura puternica si de aceea reactioneaza asa.
Nu iti face probleme ca nu esti tot timpul cu ea, conteaza foarte mult calitatea timpului petrecut impreuna si imediat se vor socializa si mai mult si incet incet trebuie sa se obisnuiasca cu un program fara parinti si cu dupa-amiezele petrecute cu parintii. Eu una o sa il duc pe piticul meu de la un an si jumatate de doua trei ori pe saptamana la o cresa, cateva ore sa se joace si el cu copilasii si sa se obisnuiasca si cu un alt fel de program. Pupici de la noi pt tine si pt frumoasa Anastasia.

Silvi si bebe Alain 19.01.2006

Mergi la inceput