Mamici de iulie-august 2007 (41)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by Laina

fetele, scuze de deranj, sunt o mamica de aprilie si am si eu doua intrebari, daca stiti. va intreb si pe voi.

1: O prietena de-a mea este si ea insarcinata in sapt 36 si a observat ca buricul ei supureaza putin, adica, cum mi-a descris ea, in pliul pielii acolo este un pic de lichid semitransparent. Nu doare, nu ustura, dar ar vrea sa stie si ea ce sa faca. Farmacista i-a zis sa curete cu spirt si sa puna Baneocin pudra sa usuce. Ea crede ca poate fi din cauza cresterii si intinderii pielii, s-o fi fisurat pielea acolo... Voi ce ziceti?...

si 2:am facut o infectie la un deget si dorctora de fam mi-a zis ca pot sa iau oxacilina vreo 2 zile. bebe are 36 sapt...se poate sa iau?

multumesc.

http://bd.lilypie.com/Q79Zp2.png



Nu am un raspuns documentat la intrebarea a doua, dar uite ce am gasit pe net:
Sarcina si alaptare: Oxacilina traverseaza bariera placentara. Se va administra cu prudenta si doar în caz de stricta necesitate la femeia însarcinata, desi studiile de reproducere la animale nu au demonstrat risc fetal sau teratogenic. Oxacilina trece în secretia lactata si se va lua în considerare posibilitatea aparitiei unei sensibilizari la peniciline a sugarului.

Poti sa citesti si aici informatii interesante. Spune autorul ca oxacilina face parte din categoria penicilinelor, care par sigure in sarcina:
http://w w w. copilul .ro /a_3_386_Antibioticele_in_sarcina.html
(Am pus pauze pentru ca mai inainte imi spunea ca e reclama mascata!)

Lia S25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata! Si eu schimb saptamina azi. Am 24s, +4,3 kg, iar dimineata am fost la iosup la o eco morfo. IR-uri ok, col de 4,1 cm (in sfirsit s-a gindit si colul meu sa revina la normal), iar bb e cu 4 zile mai mare. Cica urmatoarea eco morfo o recomanda la 32s. Sa vedem daca rezist atit.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by lorinaoo1

Lia si eu schimb azi sapt. Si daca tin minte bine si Alina.a si mai era cineva, nu-mi mai amintesc cine

Lavinia-nasica de moflea
burticaLorina Maria 28+




Eu! Dar n-am intrat sa o schimb inca.

Buna dimineatza si de la mine.

Anya si Jadi puteti sa ma inscrieti si pe mine in grupul copiilor miscareti si cu personalitate, eu deja ma trezesc noaptea si ma rog de ea sa se potoleasca sa pot dormi si eu. Parca fiu-miu nu ma batea asa rau la varsta asta de sarcina, asta mica cu nabadai rau.

Acum sa va spun alt cosmar al meu: la ultima echo mi se pare ca fie-mea are nasul cam mare. Si cand zic mare ma refer maaaaare! Noi nici unul nu avem nasuri imense dar eu stiu, l-o fi cules de prin neam de pe undeva. Am zis ca o scap in nas daca e asa!

M-am intors si eu la serviciu si tare rau e, dupa o sapt de concediu deja imi vine sa plang. Plus ca am stat cu Cosmin acasa si azi cand l-am dus la scoala imi venea mie sa plang, el era ok. Era asa frumos in uniforma lui cea noua (cu plover rosu) imi venea sa-mi dau demisia si sa-l tin acasa.

Ma duc sa mai citesc.

Luna 22 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

Ioana75, bine ca mai aud de tine! chiar ma intrebam ce-ai mai facut cu amnio... Presupun ca n-a mai fost cazul, si bine ai facut!

Ma bucur ca bebe e ok!

Eu maine schimb saptamana, o sa fac 25s, si am +4 kg, daca tot se mentioneaza. De fapt, asta cu "ajutorul" faptului ca am slabit 3 kg in primul trimestru, pt ca altfel ar fi de fapt +7, dar socotesc si eu de la greutatea cu care am ramas insarcinata ;)

Unde ai fost la Iosup la eco? Pentru ca eu iti spuneam ca la sarcina precedenta am facut doar ecografiile recomandate de medic, incluse in asigurarea de la CMU si gratuite, adica cate una pe trimestru. Si la sarcina asta am facut doar 2 pana acum, si stiu ca medicul meu o sa ma mai puna sa fac doar una inainte cu 3-4 sapt de DPN. Dar sapt viitoare am programare la medic si vreau sa-i "smulg" inca o trimitere la eco, daca oi putea. Daca nu, o sa incerc sa fac oricum inca una, chiar si platita, ca mai am e mult pana la urmatoarea si nu pot sa n-o mai vad pe bebita! Si o sa te intreb atunci detalii.

By-the-way, mie mi se pare ca e mai agitata decat Roxi la varsta asta de sarcina, misca intruna! Poate si pt ca acum constientizez mai bine miscarile si pt ca nu stau locului, o tot iau pe Roxi in brate sau alerg dupa ea prin parc...
La tine cum e?

Pupici si sanatate!

Anca (mami de Roxana, 26.08.2005 si bebe2 - tot fetita, DPN 01.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

'Neata si de la mine!

Deni, aici sunt! ma invart ca un berbec prin casa, ca ne facem izolatie la casa si am creierii arsice de la bormasina care se aude peste tot! unde mai pui ca am intrat in baie (noroc ca m-am uitat inainte) si era un nene cu capul taman in geamul meu! acum caut solutii s-o tai de-acasa, dar trebuie sa vina al meu sot intai.
Altfel, suntem bine, bebe cumintel ca intotdeauna, ne pregatim de nunti: sambata am 2 nunti, ambele in acelasi restaurant, dar saloane diferite! ati mai auzit de asa ceva? o sa "cantam" la 2 mese!
Doamna Brazuca, felicitari si sa fie intr-un ceas bun! erai o miresuca-gravidutztare frumoasa si mi-a placut mult rochita ta!
Poti sa iei linistita Homeogene9, si eu am luat cand m-a durut gatul (racisem pe la 4 luni de sarcina), mi-a dr ca e ok, ca e homeopat. Si e si f bun, sugi cate o pastiluta pe ora pana te lasa durerea si apoi mai iei cand simti ca te incearca iar! multa sanatate!
Andutzy, sa va traiasca finuta! tare dulce, dar si nasaaaaa....frumoasa foc!
Ioana, felicitari si la mai multe saptamani, pana la termen! deci la 32 sapt e bine sa mai faci o morfo-fetala? inseamna ca merg la fix la Herghelegiu, ca o sa am 32 sapt. fara 2 zile si o sa-i cer sa faca morfo-fetala in loc de eco simplu.




Andicu 27+Filip Cristian
Poze noi cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Brazuca si Lavinia sanatate si insanatosire grabnica, mai bine ca n-ati racit iarna ca e mai greu pe frigul ala.

Ioana ce mai face Miruna?

Anto cum te simti azi? Esti bine? M-a impresionat povestea ta despre prietena care a nascut prematur. In orice caz bebe e super bine cu greutatea, sanatate multa si lui si mamicii.

Aporpos de buric: Am fost ieri la piscina cu fiu-miu su am vazut o fetita la vreo 4 ani (indianca) al carui buric era iesit in afara rau, adica arata ca o putzulica, pe bune, am avut un shoc nu-mi puteam lua ochii, mai aveam putin si mergeam la ma-sa sa o intreb unde a nascut-o si care au fost incapabilii aia de i-au legat cordonul asa jos? Pe bune, biata fetita, arata groaznic buricul si ma gandeam cum va arata cand va fi domnisoara si va purta bluzite scurte. Saracuta!

Luna 22 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Neata fetelor va uram si noi, cu dureri de cap!

Lavinia, ai grija de tine, stai in patut si fa-te bine repede! Cat despre raceala, se spune ca oamneii destepti nu racesc iarna, asa ca bucura-te!

Lia, sa cresteti mari si sanatosi!La mai mare!

Ioana, ne bucuram pt vestile bune! Sa dea DD ca toata sa fie in parametri pana la sfarsit. Pan ala urma ce este bb2? Ai aflat sexul? Eu, care pana luna trecuta as fi vrut baiat, imi doresc acum ca Mara sa ramana Mara si sa nu devina Matei Nu credeam ca vestea ca vom avea o ma va face sa fiu in al !





Andra
25/26 s Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Anca, ma bucur ca ne scrii. Am fost la Iosup la cabinetul lui particular, fortis; e 150 ron eco. N-am mai facut amnio. Am uitat cit de mult se misca primul copil, asa ca nu pot sa fac comparatie. Insa imi amintesc ca nu a fost cazul niciodata sa nu pot dormi din cauza loviturilor.
andicu, multumesc! Distractie placuta la nunti simbata. N-am mai auzit pe nimeni sa presteze la 2 nunti intr-o noapte in acelasi restaurant.
Anto, sanatate bb-lui prietenei tale! Ce mai faci?
Luna, multumesc de intrebare, miruna e f bine, mai are citeva litere si termina alfabetul. Eu cred ca a fost o eroare la eco de ai vazut asa un nas mare la bebelusha.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Lia tu cum te mai simti? Mai prestezi injectii?

Andicu chiar ca ciudat cu nuntile tale. Vezi sa cronometrezi sa nu stai mai mult la una decat la cealalta ca se supara prietenii. Cu mancarea ce faci? Mananci la amandoua ca la fel poate zic prietenii ca de ce ai mancat doar la una!

Andra tu cum stai cu tensiunea? Mai bine?

Ioana si eu m-am gandit ca o fi vreo greseala dar iti dai seama ca pana nu iese din burta am un ghimpe!

Luna 23 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

Ioana75, ce bine ca n-ai mai trecut prin amnio! Ma bucur daca sunteti bine cu toti! Miruna si tu si bebe si tati!
Eco 4D e 150 ron la Iosup? Si la cabinetul particular tot asa din timp tre' sa te programezi? Oricum, iti spun sapt viitoare dupa ce merg la Badiu daca o sa am nevoie si de alte info. Si oricum, intreb si acolo, la CMU, cat costa, poate o fi vreo reducere pt arondati oricum...

Recunosc, eu scriu destul de rar... Chiar si sa va citesc nu prea am timp mereu... Iar aici, la topicul acesta, se scrie atat de mult, ca daca nu intru o zi, nu mai pot sa recuperez cu cititul, deja e alt volum... Dar promit sa incerc sa-mi fac mai des timp!

Oricum, multumesc mult cui m-a trecut si pe mine pe lista mamicilor de iulie-august. Asa e, DPN am pe 1 august. Am vrut sa intru si sa scriu eu UM, pt ca nu era scrisa, dar nu stiu cum se face. Este 25.10.2006.

Anca (mami de Roxana, 26.08.2005 si bebe2 - tot fetita, DPN 01.08.2007)

Mergi la inceput