Ce inseamna "se plictiseste la gradi"?

Ce inseamna "se plictiseste la gradi"? | Autor: ina C

Link direct la acest mesaj

Aud mereu:"il dau la scoala pentru ca se plictiseste la gradi".
Aseara mi-a spus cineva " o dau la scoala pentru ca stie literele, adunarea pina la 20 si se va plictisi inca un an".

Eu initial am hotarit sa nu dau copilul la scoala pentru ca nu ar fi tocmai pregatit fizic, avea la vremea aceea 20-21 kg, nici nu mai stiu si nu ii placea sa scrie.Intre timp a avut o evolutie foarte buna si are 25 kg, deci motivul principal a picat.Stie literele, socoteste si 100+100, ar asculta in fiecare seara citite aceleasi povesti, deci sunt complet bulversata.
L-am intrebat daca se plictiseste la gradinita si a spus: "nu, pentru ca ma joc".
Cind era mai mic daca nu il lasam la TV, spunea: "dar ce sa fac ca sunt plictisit?"

Mie mi se pare ca nu reusim sa facem tot ce ne-am propus, ziua trece extrem de repede( gradi,masa, joaca, parc, karate, engleza)si la fel si anul.

Explicati-mi si mie , va rog, cum recunoasteti un copil foarte pregatit pentru scoala si cum se manifesta un copil plictisit de gradinita ( asta pentru ca aud cel mai des aceasta explicatie).

ina C

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Vrea sa invete mai mult NU aceleasi lucruri. Este o provocare ptr copil. La gradi mai mult decat se face nu se mai face, la scoala tot timpul se face mai mult si mai mult.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Indiferent de cat este de pregatit un copil pt.scoala,
cred ca cel mai bine este sa mearga atunci cand are 7 ani impliniti.

Scoala nu este o joaca nici o gluma ,el treb.sa fie pregatit pt.ora de 45 de min.,sa-i fie formata capacitatea de a fi atent toata ora.

Degeaba stie sa socoteasca,sau stie literele,pt.ca la scoala le face in alt mod ,au de urmat un anume traseu.

Invat.fiicei mele,care e pe cls.1 ,se plange ca scolareii care stiu sa scrie sau sa citeasca,deranjeaza lectia,nu sunt atenti,si contrar
asteptarilor ei fac cele mai multe greseli.Este un paradox aici!!

Si eu am vrut s-o inscriu cand inca nu facuse 7 ani,dar
am ascultat mai multe pareri avizate ,si am renuntat la idee.

Acum le dau dreptate celor care m-au sfatuit in acest sens,copilul
trebuie sa fie dezvoltat si intelectual si fizic ca sa faca fata scolii.

Nu stiu cum poate fi recunoscut un copil pregatit pt.scoala
{asta daca nu vorbim despre micile genii} ,dar stiu ca varsta de 7 ani conteaza f. mult.

Invat. spune ca inca nu pot fi atenti toat ora ,ca mai au apucaturi de la gradi si camin ,ca se joaca in timpul orelor (si a trecut mai mult din jum.anului scolar}.

Dar bineinteles ca fiecare decide ce e cel mai bine pt.copilul lui.
Eu zic doar sa nu-l fortezi ,dandu-l la scoala prea devreme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ch spune:

Eu am ales sa mearga fata la scoala la 7 ani si 2 luni,era dezvoltata bine si fizic si psihic, le citea in ultimul an povesti celor mai mici.....oricum la 6 ani zic ca e prea devreme si au timp destul sa invete...am ales sa se bucure de copilarie...

Fiecare parinte face ce crede ca e mai bine ptr. copilul lui.

Aaaa si nu cred ca se plictisesc la gradinita,asta numai daca educatoarea nu se ocupa de copii asa cum ar trebui....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Aaaa si nu cred ca se plictisesc la gradinita,asta numai daca educatoarea nu se ocupa de copii asa cum ar trebui....

Cred ca ai pus punctul pe I.

ina C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by ina C

Aaaa si nu cred ca se plictisesc la gradinita,asta numai daca educatoarea nu se ocupa de copii asa cum ar trebui....

Cred ca ai pus punctul pe I.

ina C



Nu neaparat. Exista gradinite unde copiii stau ore in sir in fata televizorului si casca ochii la Cartoon, sau stau toata ziua pe rand la calculator, si nu se plictisesc la gradi.
Faptul ca stie literele si cifrele nu inseamna ca e pregatit de gradinita. Exista fise de evaluarea copilului, exista teste de evaluare, care sunt mai complexe decat evaluarea parintelui.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

Si eu aud la fetita mea din ce in ce mai des ca s-a plictisit la gradi. Greseala noastra a fost ca a facut grupa pregatitoare de 2 ori, am dat-o la gradi la 3 ani si acum e in anul 4 de "studii".Normal va facand si anul acesta aceleasi lectii ca anul trecut se plictiseste.
Noi am considerat ca varsta optima pt. inceperea scolii este 7 ani si de aceea nici nu ne-am gandit sa o dam anul trecut. Stie sa scrie, sa citeasca, sa socoteasca insa asa cum spunea cineva mai inainte, scoala nu inseamna numai aceste lucruri. Trebuie sa faci fata si psihic schimbarii si trebuie sa ai cei 7 ani de acasa, adica nu am vrut sa incheiem asa rapid partea lipsita de griji a copilariei cu toate ca fizic e bine dezvoltata. Asa ca mai chiulim de la gradi, ne mai jucam si la 7 ani si 2 luni mergem la scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Gabi, ai dreptate, dar daca copiii se uita la TV inseamna ca educatoarea nu se ocupa,nu?

ina C

Albastrele ambitioase, maine nu vor mai fi ...GRASE
Dordia, Violeta,Bfly si InaC


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

N-am idee ce mai fac acum copiii in clasa 1.
Eu am fost data de 6 ani la scoala, la insistentele mele, si taaare bine mi-a mai prins. Serios. Si nici nu-mi amintesc sa fi creat probleme ca n-as fi fost prea coapta.

Nici nu mai stiu cum e legea acum, daca esti obligat sa tii copilul pana la 7 ani sau nu - nu mi-am mai pus problema ca Vivi e inca micuta. Dar daca fii-mea o sa vrea la scoala si programa suporta sa fie predata si unor copii de 6 ani (ce legislatie o mai fi atunci), eu am s-o dau de 6 ani.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by ina C

Gabi, ai dreptate, dar daca copiii se uita la TV inseamna ca educatoarea nu se ocupa,nu?

ina C

Albastrele ambitioase, maine nu vor mai fi ...GRASE
Dordia, Violeta,Bfly si InaC






Da, asta inseamna, insa in acest caz copiii nu se plictisesc:) Sau cel putin asa zic ei.


Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput