Pubertatea si cosurile

Pubertatea si cosurile | Autor: speel

Link direct la acest mesaj

Stiti cumva ceva remedii care au dat si rezultate la voi?Baiatul meu are fruntea plina si nu mai stiu cu ce sa/l dau.Voi ce ati folosit pentru cosuri?Serban a intrat in pubertate de la 6 ani,de pe la 7 au aparut si cosurile.Acum are 12 ani si cosurile tot in floare.Astept ceva sugestii.Multumesc frumos.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

La mine au trecut doar cu drojdie de bere. Mai in detaliu: o bucatica (cat o nuca) de brojdie de bere dizolvata in apa/suc bauta la o distanta de aprox 1h de masa (inainte sau dupa - ca sa nu fermenteze) + seara o masca cu un cubulet (o nuca) drojdie de bere + 1 lingurita de miere + branza de vaci ca sa le lege - se tine 20-30 min dupa care se spala cu f multa apa pana se limpezeste fata complet. Cam in vreo 10 zile max se vad rezultatele.
Multa sanatate,
Lorelai

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

speel, cauta un dermatolog.
Noi am schimbat vreo 3 pana acum (fata face 12 in curand), dar acum avem rezultate. Am gasit o dr. specializata pe dermatologia adolescentina si e foarte buna. Sunt multe optiuni de tratament, trebuie sa incerce si sa gaseasca ce functioneaza la el, nu toti raspund la fel. De obicei rezultatele sunt vizibile dupa un timp mai indelungat de tratament conventional. In vremurile noastre, cu ceea ce se stie si cu ce e disponibil in medicina, nu exista niciun motiv ca un copil sa fie nevoit sa suporte acneea. Daca ajungi acolo, poti intreba si de tratamente alternative, daca vrei ceva mai natural. Stiu ca dupa 13 ani optiunile de tratament sunt si mai diverse.

Te inteleg perfect, stiu cat de greu ii este! Va tin pumnii sa scapati curand...


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titisha spune:

Stie cineva vre-un medic dermatolog din Ro specializat in dermatologia adolescentina ??

A mai urmat vre-un adolescent un tratament prescris de un medic, tartament care a avut rezultate bune ??

Singur ca orice tratament da rezultate diferite de la copil la copil. Dar daca stiu mai multe optiuni, pot sa intreb medicul la care merge baiatul meu !
El merge la Medicover la dr. Tabacila: i-a prescris Unidox 1/2 pastila pe zi , o crema Brevoxyl sa o aplice local doar pe zonele afectate timp de 60 de zile, o crema hidratanta CleanAC daca Brevoxyl ii usuca fata f. tare (orice crema antiacneica usuca), niste analizele pentru a stii ea cum sta copilul.

Daca nu se vad rezultate in timp, se va schimba tratamentul pana gaseste ceva potrivit. I-a spus pe viitor de un medicament : "Roaccutane" sau " Isotretinoid" care ar merge bine in acnee. Stie cineva ceva despre ele ?? Pentru ca i-ar fi spus sa ne informam despre ele, intru-cat ar da ceva reactii adverese, dar care administrate sub control ar fi ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

titisha hop si-aici!
Pana vin fetele din Ro cu adresele, sa-ti spun de tratamentul nostru. Este cam acelasi lucru tot ce am incercat, doar ca e concentratii si producatori diferiti. Inainte de a intra pe reteta a incercat o crema cu "BENZOYL PEROXIDE 4%". Dup-aia, pt ca merge doar in formele foarte usoare si la noi nu a functionat, a primit 2 creme. Una cu concentratie f mare de vitamina A si una cu un antibiotic. Intre timp a incercat si cu o pilula zilnica de antibiotic pt 3 luni.

La noi se prescrie Accutane, care e cam acelasi lucru cu ce spui tu, uite! Dermatoloaga a zis ca nu se da sub 13 ani, asa ca nu stiu mare lucru ca noua nu ni l-a prescris (inca), decat ca e foarte bun, dar foarte tare si uneori cu efecte secundare serioase. Cred ca gasesti info multa pe web pt asta. Succes si daca incepi cu el, poate mai vii aici sa ne spui cum merge...


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titisha spune:

saru'mana de raspuns !

fimiu chiar crema cu BENZOYL PEROXIDE 4% foloseste, m-am uitat pe tub. Se pare ca tratamentele de inceput sunt fi asemanatoare. Vom vedea cum ii merge dupa o luna, doua.
Am citit despre Accutane. Le-am facut o scurta prezentare si baietilor mei : sotu' si copilu' ca trebuie a hotarim impreuna daca il va folosii si reactiile hazlii au fost:
- sotu' : ce sa-mi ramina copilu chel;
- copilu' : ce sa nu stau la soare, no way ;
repercursiunile mai serioase nici nu le-au luat in seama ! Superficiali si ingnoranti cum sunt ei mereu in legatura cu medicamentele.
O voi intreba pe dermatoloaga copilului daca are vre-un adolescent sub tratament cu Roaccutane ca sa aflu reactii direct de la cel trat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

pai fiecare cu ce-l doare, nu?
Aici Accutane e cam ultima incercare, se merge pe toate celelalte inainte de a ajunge acolo. Dar, scuza-ma ca te intreb, dr nu a discutat el cu voi? Cum adica sa va informati? Unde sa va informati...pe web? Ciudata atitudine...

Azi am fost la vizita de 3 luni, iar am schimbat tratamentul. Acum merge pe pastile de alt antibiotic 2 luni si crema de vitamina A super concntrata. Sa vedem. Zice si vad ca acneea este sub control, dar nu am scapat de ea cum ar fi vrut. Mai dam raportul...


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

incearca cu zinerit multe colege de ale mele nu mai au nici o problema.
sper sa reusesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amnesty spune:

Mare belea e si acneea asta. Pot sa-ti zic din proprie experienta ca originea problemei vine de cele mai multe ori din interior. Daca nici eu n-am incercat tot felul de creme si geluri minune...of of. Solutia este sa gasesti cauza. Fa-i niste teste de sange, hormonii sunt in general vinovatii. Ei stimuleaza glandale sebacee, celulele de piele moarte infunda porul si bacteriile care traiesc in pori (o chestie normala si inevitabilta), cauzeaza inflamarea porului. Porii se infunda din interior spre exterior asa ca "face-wash"-urile asta nu vor face mare lucru decat sa usuce pielea si sa stimuleze glandele si mai tare. Daca exista vreo dereglare hormonala exista tratamente care sa ajute. Rezultatele nu se vad peste noapte, putintica rabdare si incredere si se vor vedea. Daca medicul dermatolog a confirmat prezenta acneei apeleaza la un endocrinolog bun.

Chestii important de tinut minte:

- fara atins fata, oricat de tentant ar fi. Desi mizeria nu cauzeaza acneea o poate accentua. O poate face chiar involuntar, de exemplu cand citeste. Totodata, spala fetele de perna cat mai des, 2 ori pe saptamana de exemplu. Poate chiar mai des vara.
- nu-l chinui cu diete, faptul ca ciocolata de exemplu ca si alte mancaruri accentueaza acneea, e un mit. Nu a fost dovedit stiintific
- unii cred ca expunerea la soare este benefica pt acnee. In realitate razele ultraviolete penetreaza pielea si afecteaza foliculii si mai rau, blocandu-i. Rezultatul nu se vede imediat, ci se va vedea in 2-3 saptamani
-stresul nu cauzeaza acneea dar o poate accentua
- somnul! In timpul somnului celulele se regeneraza si primesc mai multi nutrienti. S-a dovedit ca un somn deficitar cauzeaza un nivel crescut de hormoni -> mai mult sebum produs -> da, o agravare a acneei. Mult somn! Mai ales acum ca e in vacanta
-iti pot recomanda un "remediu minune" daca vrei sa-l numesti. Cuburile de gheata! Cand simte ca i se formeaza un cos sa puna un cub de gheata intr-o bucata de material si apoi sa-l tina in contact cu locul respectiv pt cateva minute. Atentie mare, pielea e sensibila si poate degera. Sa repete procedeul de 2-3 ori pe zi. Chestia asta nu va functiona pt cosuri deja formate. Si-ar pierde vremea.Ideea este sa actionezi inainte sa ajunga la suprafata pielii.
-Telefonul! Dezinfecteaza receptorul, n-o sa-ti vina sa crezi cate bacterii sunt pe el.
-foarte important e sa bea muulta multa apa, ca sa hidrateze pielea si incurajeaza-l sa faca sport! Prin transpiratie se elimina toxinele din piele. Dusul zilnic e ideal ca sa se elimine transpiratia.
- precum am spus mai devreme studiile stiintifice nu au dovedit ca dieta este conectata cu acneea. In schimb pt o piele sanatoase e important sa manance fructe si legume proaspete. Mie una nu-mi plac, recunosc, desi e posibil sa fie si lenea Daca imi curata cineva marul si eventual mi-l baga in gura, nici o problema . Daca acesta este cazul, investeste macar intr-un storcator electric bun si fa-i sucuri...morcovi, rosii (daca nu-i plac bananele), brocoli etc. Multe fibre si mai putine grasimi nesaturate, chipsuri si altele.

Cam asta m-a ajutat enorm pe mine. Nu neglija problema. Cu cat incepe un tratament mai repede cu atat mai bine. Mie cand mi-a aparut asa timid, am zis ca e pubertatea de vina, ca toti adolescentii trec prin asta. Ei, nu-i chiar asa. Uitandu-ma in jur am vazut ca gresesc.

Multa sanatate la pitic!!



If all pulled in one direction, the world would keel over.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu nu am avut niciodata probeme cu cosurile in afara de 1-2 care imi apareau fix iainte de menstruatie.
In anul 2 de facultate insa m-am trezit cu un mic grup pe obrazul stang , mai exact erau 5 cosuri , dintre care 2 mari , si 1 pe barbie care se incapatanau sa ramana acolo indiferent de ce puneam .
M-am dus la dermatolog si am avut un noroc chior sa nimeresc chiar la o femeie care era implicata in studiile internationale asupra dermocosmeticelor.
Mi-a spus ca am un inceput de acnee si mi-a dat tratament din gama Eucerin si Ivatherm.
De la Eucerin am avut gel de curatare si lotiune tonica exfolianta , iar de la Ivatherm crema pt. ten gras.Mi-a disparut palcul ala incapatanat de cosuri in maxim 1 luna , dar fata imi era uscata. Am aflt apoi din farmacii ca exista o crema de la Avene care se fooseste in paralel cu tratamentul antiacneic pt. a preveni uscarea pielii.
La mine a mers bine Eucerinul , cand si-a luat mama-mea creme de zi si noapte au fost ca naiba , zic asta pt. ca oricum un dermatolog trebuie sa-ti dea tratamentul, nu sa-l iei de pe forum , dar ai putea sa-l intrebi de solutiile date de fete.
;)

http://www.hi5.com/friend/photos/displayMyPhoto.do?albumId=100560422

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquarelle spune:

Pentru baiatul de 12 ani noi folosim creionul corector normaderm de la Vichy (30 si ceva de lei).Cum incepe sa ii apara vreun cos,deja aplicam si nu se mai dezvolta,iar cele care s-au dezvoltat deja trec.(Descoperirea apartine surorii lui de 18 ani,pe care am experimentat o gramada de alte creme si lotiuni,cu rezultate mai mult sau mai putin vizibile )

Mergi la inceput