leganatul

leganatul | Autor: ligy

Link direct la acest mesaj

fata mea, de 2 ani si 7 luni, are in ultima vreme un obicei si anume acela de a se legana in pat Nu stiu care ar fi cauza si nici ce sa fac. In familie este o atmosfera calma, nu o speriem , este foarte sociabila, ii plac copii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

eu zic s-o lasi in pace, ca e o perioada,si apoi se potoleste.Nu ne-ai spus cu cine sta , daca merge la gardinita sau cresa, sau daca sta cu bona poate a leganat-o, sau a vazut pe cineva facand asta la vreun bebelus...Baiatul meu era cam de varsta fetitei tale, poate ceva mai mic cand a stat cateva ore cu o tanti care legana un bebelus.Si tot asa incepuse sa se legene singur in carut, cum fac copiii aia handicapati, si in patut...l-am ignorat si a trecut, ca eu nu i-am leganat in viata mea pe nici unul...Iar fetita care are acum 2 ani si n-a primit niciodata suzeta, zilele trecute a vazut suzeta la finutul nostru de 5 luni si imediat a furat-o si a inceput s-o suga mandra...de nu i-am mai luat-o...pana a uitat de ea, o ora....Deci eu cred ca tb sa vezi de ce a inceput sa se legene, ce a vazut sau ce o determina sa faca asta...si s-o lasi in pace ca ii trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dearChris spune:

crangutalil, nu ti-ai leganat copilasii niciodata??

- - - - - - -
vau dagoste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

nici eu nu legan copila mea,e vreo problema?

O iau des in brate ma joc cu ea,cant dar no o legan nici pe picioare nici anainte de culcare;

OOOPPS

Ionica Mama de Sophia 06 septembrie2006
http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica/pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Probabil ca face asa din plictiseala, jucati-va mai mult cu ea, iesiti in parc, desenati si o sa uite de leganat.
CIt despre leganat copilul mic, nici eu nu l-am leganat niciodata pe fi-miu si nu vad ce asa mare grozavie e aici. Chiar ma uitam la Monica COlumbeanu cum o zgiltiia intr-o zi, minute in sir pe fi-sa si ma intrebam daca ei i-ar placea sa-i faca cineva asa. Daca sint mici si nu pot sa ne spuna "stop" nu inseamna ca le place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Cand baiatul meu era mic,in jurul varstei de 1 an, incepuse, tot asa, sa-si legene capul. In patutz, in carucior, oricunde il puneam. Ne-am dus cu el la doctor, ne-am speriat, am zis chiar ca are ceva la cap. Doctorul mi-a spus ca e un copil foarte bun, linistit, iar noi il puneam seara in patutz si el adormea singur.Ne zicea sa incercam sa stam langa el pana adoarme,sa-i vorbim, iar el, atent la noi se va legana din ce in ce mai putin.
Acuma, iti spun toate astea din amintiri, acum baiatul meu are 16 ani, iti dai seama ca nu-mi mai amintesc exact ce mi-a zis doctorul, dar ideea asta era. Probabil ca si copilutul tau e bun, nu plange (al meu nu plangea cand il puneam in patutz si de aia il lasam singur sa adoarma, nu m-i se parea ca fac ceva rau...). Incearca si stai mult cu el seara,citeste-i o povestioara si ai rabdare sa adoarma cu tine, apoi pleci. Eu asa am facut si a mers!
Doamne! Ce tineri eram!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dearChris spune:

ce frumos v-ati adunat aici toate
eu il leagan pe al meu si el ma leagana pe mine
dar nu trebuia sa va spun voua asta ca pun pariu ca deja v-ati si facut cruce
exista si un leganat frumos care nu e deloc "zgaltaiala" neplacuta ci din contra linsteste si da o stare de bine
daca voi nu stiti cum se face, pacat
si e si mai pacat ca il asociati doar cu "copiii aia handicapati"
poate va e teama ca o sa se legene in public si va e frica de gura lumii
puneti-va voi in pat pe o parte si incepeti sa va leganati si o sa intelegeti ce simt copiii vostri cand o fac
....




- - - - - - -
vau dagoste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu imi legan copilul, asta nu inseamna ca o zgaltzai.
La un moment dat si ea se legana singura, desi e foarte mica - am inteles ce vrea, si ii miscam usor patutul pina adormea. Pur si simplu avea nevoie de ajutor ca sa adoarma, nu putea singurica.

Acum a uitat de obiceiul asta, in schimb o tin in brate in pozitie verticala, in continuare si o legan usor dupa fiecare masa. Asta e unul din "ritualurile" noastre de tandreturi.
Si picoteste pe umarul meu linistita.
Deci ma indoiesc ca ar percepe gestul ca pe vreo agresiune.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Eu nu vad nimic rau in a iti legana copilul atat timp cat vine din placerea ta si a lui si nu din dorinta de a ameti subectu' pana adoarme. Adica sunt total impotriva leganatului pe picioare cu sarg pana e cupilu' ametit si adoarme.

Nici eu nu l-am leganat pe al meu, si nu inteleg de ce Chris e asa vehementa in afiramtii. Unde scrie ca daca nu il legeni e problema? Eu am citit tocmai invers insa conteaza si ce intelegem fiecare prin leganat.

Asa cum zice Elise leganat usor ca si moment de tandrete inte mama si copil cred ca orice mama o face. E instinctual.

Eu cu al meu dansam asa usor tot dupa masa cand il tineam pe umar, tot un fel de leganat pentru confort.

Luna 22 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelyse Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

quote:
Originally posted by dearChris

ce frumos v-ati adunat aici toate
eu il leagan pe al meu si el ma leagana pe mine
dar nu trebuia sa va spun voua asta ca pun pariu ca deja v-ati si facut cruce
exista si un leganat frumos care nu e deloc "zgaltaiala" neplacuta ci din contra linsteste si da o stare de bine
daca voi nu stiti cum se face, pacat
si e si mai pacat ca il asociati doar cu "copiii aia handicapati"
poate va e teama ca o sa se legene in public si va e frica de gura lumii
puneti-va voi in pat pe o parte si incepeti sa va leganati si o sa intelegeti ce simt copiii vostri cand o fac
....




- - - - - - -
vau dagoste





Super tare mesajul tau am ras cu lacrimi.
Nici eu nu il legan pe baiatul meu doar cand ne jucam si ii fac nani nani puiu mami dar asa ca sa il adorm nu il legan.
Oricum ai fost super tare cu mesajul asta.

Bebe Stefan si mami amy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligy spune:

Nu poate fi vorba de faptul ca nu este iubita. Este prima nepoata si primul copil al meu si toata lumea o iubeste. A devenit un tic.

Mergi la inceput