lectura copiilor-pe cale de disparitie?

lectura copiilor-pe cale de disparitie? | Autor: crisseis

Link direct la acest mesaj

Am o problema: de cand ne-am mutat in alt oras si la alta scoala, baiatul meu de 9,6 ani nu mai vrea sa citeasca in timpul liber, asa cum o facea(cu placere )inainte.
Noii colegi de clasa sunt preocupati de jocurile pe calculator, ceea ce, evident ar face si el acum, in tot timpul liber, daca l-as lasa.
De asemenea actuala doamna invatatoare nu le cere deloc sa citeasca in cursul anului nicio carte, desi exista lista cu lecturi suplimentare pentru fiecare clasa.
La vechea scoala, doamna invatatoare le si cerea, ca tema, sa vina pregatiti cu vreo lectura , de un anume scriitor, astfel copiii , mai de placere, mai impus(ca asa trebuie) citeau si chiar pot spune ca nu era o corvoada.
Acum, din pacate ...nu mai stiu cum sa procedez sa-l determin sa citeasca.Suntem inscrisi si la biblioteca, am luat carti..pe moment e incantat...dar pe parcursul saptamanii...trec zilele si el nu vrea sa citeasca ziua.Serviciul imi ocupa mult din zi, nu reusesc sa-l supraveghez deaproape...imi da cineva niste sugestii?
A...si inca ceva: in ultima vreme m-a innebunit sa imprumute de la biblioteca niste carti tare"la moda" la varsta asta(din cate vad si nu-mi convine deloc), si anume: Witch...cum sa-l fac sa citeasca si altceva? E destul de penibil sa ne contrariem in biblioteca, in fata bibliotecarei, eu incercand sa-l conving sa aleaga si ce-i recomand eu, el insistand sa-si ia prostioare de carti din alea...
Ce citesc copiii vostri la 9 ani?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Bucura-te ca totusi vrea sa citeasca si ca citeste si ca nu sta tot timpul cu ochii in calculator, la tot felul de jocuri, cu tot felul de oratanii. E o perioada, va trece, incearca pe cat posibil la 3 carti din astea la moda sa mai strecori si cate un La Medeleni. Parerea mea


Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Pai, tocmai, ca nu mai vrea deloc sa citeasca.
Enciclopediile , altadata interesante, zac neatinse, nici vorba sa mai citeasca ceva din proprie initiativa.Acum il oblig sa o faca, uneori il conditionez de joaca la calculator, incerc sa-i fac un program.Voi ce trucuri folositi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Am taiat tv-ul, am bagat in geamantan jucariile si...au ramas cartile.La inceput au fost nervi, crize, dar cum nu a avut de ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Mama mea (profesoara de literatura) spune ca un copil care nu-i prea interesat de clasici, trebuie sa citeasca orice care l-ar interesa. Chiar si Witch, Harry Potter sau romane de doi bani. Important e sa prinda gustul cartilor.
In rest aceeasi problema avem si noi: fiul meu citeste doar ce e obligatoriu pt. scoala, in rest pauza. Dar daca vine pe net, e numai bun de citit.


Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

quote:
Originally posted by canuta-om-sucit

E o perioada, va trece, incearca pe cat posibil la 3 carti din astea la moda sa mai strecori si cate un La Medeleni. Parerea mea





Pentru un baietel de aproape 10 nu-i poti cere sa citeasca La Medeleni... fratele meu este mai mare ca mine cu 2 ani si tin minte ca pe la varsta asta era interesat de Jules Verne, Ciresari... aventuri, alte alea. Tocmai l-am sunat sa-l intreb daca el a citit pana acum La Medeleni si mi-a ras in nas...

Stiu, o sa zici ca era un exemplu, dar ce vreau sa spun este ca baietii sunt fascinati de alte genuri.

Eu zic ca sa-l lasi sa citeasca ce vrea si fa-l totusi sa descopere si alte carti.

Cum se zice, pofta vine mancand.

Numai bine.


Mami-Mitza si Miron Radu (06 oct. 2004)

Copilasii sept-oct 2004 (1)
Copilasii sept-oct 2004 (2)

Nazdravanii de sept-oct 2004 la 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Incearca sa-i faci program. Fi-miu citeste (dupa lupte si convingeri) cam 3 pagini pe zi. Saptamanal face o fisa pt. scoala in care noteaza ce a citit sau cat dintr-o carte. Acum citeste Tom Sawer (sper ca am scris bine). O zi pe sapt. are liber de la citit, dar mai scapa in carti cu benzi desenate, care nu se pun pe lista.
Incearca sa colaborezi cu invatatoarea in sensul asta.
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

al meu, cel mare are aproape 10 ani si devoreaza cartile, dar din pacate nu alea pe care mi le-asi dori eu pentru el. citeste foarte mult dar s-a schimbat literatura pentru copii. noroc cu invatatoarea ca asa mai citesc sie i cuore si ion creanga. iar din cartile astea noi nu citesc decat despre varcolaci, strigoi, scheleti si lupte, multe lupte si razboaie....
asa ca, uneori poate ca e mai bine daca nu citeste atat de mult cel putin in zilele noastre.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si eu sunt tare ingrijorata cu problema cititului,nici copilului meu nu-i place sa citeasca absolut deloc!(are 11 ani)

Nu am timp din pacate sa aprofundez acum,oricum fetele din tzara ar trebui sa fie multzumite,ca macar exista aceea lectura obligatorie,deci macar impus si tot trebuie sa citeasca!Aici din pacate nu exista asa ceva!

Uneori stau si ma intreb cum de rezolva problemele la matematica,unde trebuie sa citeasca enuntzul problemei!

astept si eu ceva solutzii salvatoare!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Sa va dau cateva ponturi din "sistemul" meu:
- faceti o zi pe saptamana cand sa cititi ceva "in familie"; de exemplu Scrisoarea a III- a pe roluri; sau poezii de Toparceanu (Acceleratul, Balada unui greier mic, Balada calatorului grabit) intr-un fel de concurs cine recita mai bine primeste toata saptamana coroana "Cel mai cool recitator"; sau piese din Caragiale pe roluri -sa fie si tati prezent. Improvizati o scena, ceva costume sau nu, cum va place.
- cumparati-i copilului pe cat posibil carti noi. Copiii din zilele noastre nu se simt prea atrasi de volumele prafuite si cu miros "ciudat" de la biblioteca sau mostenite de la bunica; concurenta cu TV-ul si calculatorul e foarte mare asa ca un picut de marketing la inceput nu strica.
- daca un copil (sa zicem baiatel) nu se prea da in vant dupa un anumit tip de beletristica nu insistati. Poate citi foarte bine si reviste gen National Geografic, diferite enciclopedii, etc.
- nu stiu ce are lumea cu Harry Potter. Mie mi se pare o carte foarte bine scrisa, cu o structura inteligenta a frazei, cu multe trimiteri la mitologie, plina de imaginatie si umor. Un fel de "Ciresarii" made in anii 2000.
- nu insistati cu Creanga, mai ales la inceput. Foarte multi copii urasc Creanga, nu-l inteleg, pentru ei "e din alt film". Eu am incercat sa ma pun in pielea lor si am inteles ca aventurile acelea la scaldat si la furat de cirese or fi fost aventuri pe vremea lui Creanga. Un copil astazi v-a spune "si ce-i cu asta". Plus ca regionalismele...
- daca copilului nu-i place o carte din cele "obligatorii" mai bine lasati-l sa n-o citeasca decat sa-l fortati inutil. Oricum cei care fac listele cu lecturi obligatorii in Romania sunt ramasi muuuult, (cam cu 20-30 de ani) in urma.
- daca refuza sa citeasca ceva ce stiti ca este de buna calitate puteti sa-i faceti introducerea citindu-i cam 1/2 de ora inainte de culcare din cartea respectiva. Ce daca are 9 ani. O sa-si aminteasca de copilarie si daca totusi cartea i se pare interesanta o sa continue singur. Nu va umflati in pene cu remarci de tipul "ti-am spus eu ca e frumoasa" ca pustilor nu le place sa li se spuna asta si data viitoare nu-l mai pacaliti. Bucurati-va ca citeste si atat.
- discutati cu copilul cartile pe care le citeste; cititi si voi putin din cartea respectiva ca sa va reamintiti.
- cititi si voi, parintii. Nu trebuie sa fie copilul singura persoana din casa care citeste. Altfel transmiteti mesajul ca cititul acesta e un supliciu de copilarie fara nici o finalitate.


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

din pacate nu numai baietii, ci si fetele au alte puncte de atractie in afara de lectura

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput