NEVOIE DE PSIHOLOG PENTRU COPIL

NEVOIE DE PSIHOLOG PENTRU COPIL | Autor: GEORGE IONESCU

Link direct la acest mesaj

Buna seara. Am si eu un baietel de 3 ani si jumatate pe care am inceput sa-l duc la gradinita de la virsta de 3 ani. Acasa este un copil foarte cuminte si foarte receptiv. Se joaca foarte mult. Am insa o problema cu el cind merge la gradinita. Cind ajunge la ora de culcare la prinz, citeodata sta in fundulet si incepe sa se bitiie, asemenea cersetorilor care stau cu spatele de bara din metro si incep sa se bitiie aplecindu-se cu burta de picioarele care le tin intinse. In rest se joaca la gradinita ciu toti copii, deseneaza, vorbeste cu ei. De dormit doarme aproape tot timpul( in orele de odihna care sint dupa masa de prinz si au 2 ore), numai ca de citeva ori in decurs de 6 luni de cind este la gradinita se manifesta in acest fel bitiindu-se si nevrind sa doarma. Sa fie oare perioada de acomodare pentru el o problema? Sau o fi avut un impact prima zi de gradinita cind a ramas singur? Pentru aceasta am nevoie de o recomandare pentru un bun psiholog cu experienta in consultarea si tratarea copiilor. As vrea sa merg cu el la consultatie si eventual sa faca si ceva terapie pentru a nu mai proceda in acest fel atunci cind ajunge la ora de culcare de la gradinita. Va multumesc foarte mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

stai linistita.si-a facut acest obicei,de-a se legana,pentru a se alinta singur.si eu faceam asa cu frati-miu cand eram mici.ni se parea cool.si si acum ma mai legan singura in pat,stand culcata.ca asa faceam cand nu era mama sa ma alinte.sotul meu mereu rade de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralwka spune:

"Undeva" e o problema, nu stiu sa-ti recomand un psiholog insa e bine sa-l vada cineva foarte bine pregatit. Vorbeste baietelul tau? Ati stat de vorba cu el, l-ati intrebat de ce se leagana asa la gradinita? De obicei, din ce am citit, se pare ca asa se manifesta cand e lipsa de afectiune. Vorbiti cu el, povestiti-i ca si voua va e dor de el, ca il iubiti, ca va place sa fiti cu el dar asa trebuie, ca el sa mearga la gradi iar voi la serviciu. Incercati sa vorbiti si cu educatoarele, sa-l mangaie putin cand e ora pentru nani, sa-i spuna eventual ca dupa ce face nani mai sta un pic si vine mami (sau tati) sa-l ia... Cred ca e un copil foarte sensibil. Aveti totusi mare grija la ce psiholog mergeti cu el, nu-i dati medicamente (se practica asta, de la o consultatie trebuie sa pleci cu reteta), dar cred ca cel mai bun psiholog pentru el este parintele.
Bafta multa si... rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Psiholog pt copii mi-a fost recomandata d-na Elvira Alexandrescu de la Medicover. Am fost o singura data, cu copilul (in cazul nostru se pare ca nu copilul ci educatoarea trebuia sa mearga la psiholog), dar mi s-a parut ok - cel putin ca om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Buna seara George

La policlinica "SIMONA", de pe langa spitalul Elias, pe linia tramvaiului 41, era, sper ca mai este! o doctora psiholog, foarte buna, la care am fost si noi cu baiatul, tot asa trimisi de educatoarea de la gradinita, acum cativa ani. Si problema nu era la copil, cum spunea si anya, era la modul de comportare al educatoarei cu copii. Si era culmea, ca era intr-o gradinita privata!
Asa ca vezi unde e problema. Baiatul meu a avut multe ticuri, de ajunsesem sa cred ca are probleme serioase, dar doctora aceea ne-a lamurit ca nu are nevoie de psiholog. Multe le deprinsese de pe la TV sau din ce mai citea prin ziare sau carti, ca citea la 4 ani jumate pe litere. A invatat singur, de fapt a vrut singur sa invete sa citeasca si bona pe care am avut-o la invatat sa citeasca pe ziar. Nu te ingrijora, multe din ticurile sau apucaturile copiilor sunt imitate. Mare atentie cum isi petrece timpul cand nu e supravegheat, ma refer cand nu e un parinte langa el.
Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

si eu stiu ca de regula "miscarea" asta apare cand are nevoie de afectiune. Daca face asa cand sunteti voi in preajma luati-l in brate si provocati un moment de tandrete si alint. La gradi, in lipsa voastra, cred ca i-ar prinde bine sa faca acest lucru educatoarea preferata.
In ciuda legendei "nu-l tine in brate ca se invata", Matei asa a depasit perioada de acomodare cu gradinita. A fost tinut in brate de "Doamna" pana a renuntat la plansul dupa mami si tati. Se pare ca afectiunea si alinturile sunt un foarte bun medicament. Acuma, chiar daca mai are dimineti cand e suparat ca il lasam acolo, se lipeste strans-strans de Doamna si, desi usor botos, ne face pa.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput