Medicinisti din toata lumea uniti-va....AICI! (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

despre epizio..si eu am avut la odisee o "colega-mamica" ce s-a ales si cu epizio si cu cezariana pana la urma, ca au fost nush ce probleme..si m-am intrebat cum naiba s-a putut..probabil ca i se facuse epizio mult prea repede, nu? ca ope mine m-au taiat fix cand a iesit bebele...deci a taiat si in seucnda 2 a tipat bebelusul! cum sa stai cu taietura cateva ore???



Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Sheann , asa zic si eu cu vaccinul. Daca bb este virusat, racit, cu febra sau alte alea, organismul lui lupta cu boala, iar daca tu vii cu virusi in vaccin, ii ingreunezi vindecarea -trebuie sa lupte si cu aia... Ca sufla dr. si in iaurt, se mai intampla, e oricum preventiv.
Cel putin asa cred eu.

Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by megbeng

despre epizio..si eu am avut la odisee o "colega-mamica" ce s-a ales si cu epizio si cu cezariana pana la urma, ca au fost nush ce probleme..si m-am intrebat cum naiba s-a putut..probabil ca i se facuse epizio mult prea repede, nu? ca ope mine m-au taiat fix cand a iesit bebele...deci a taiat si in seucnda 2 a tipat bebelusul! cum sa stai cu taietura cateva ore???



Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!




mi se pare complet aiurea atitudinea asta. unde si cu cine a nascut?


Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Cat despre epizio, nu cred ca dr. taie in mijlocul travaliului, chiar asa, cum sa stai cu taietura aia cand nici macar nu e copilul vizibil angajat.

Si pe mine consider ca dr. m-a taiat prea repede, asa ca sa scape, ca nu am avut senzatia de a impinge. Mi s-a spus: hai pe masa ca trebuie sa nasti, eu am zis cum acum, asa repede? In zece minute a fost totul gata, nu cred ca am impins mai mult de 5-6 ori. Andrei a fost mic -2600gr, cred ca daca mai astepta 1/2- 1 ora nu era foc.


Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

mmultumesc pt ca m-ati bagat si pe mine in listuta voastra.sper sa fie asa cum sunt scrisa acolo.
m-am apucat de invatat si mi se pare tare greu,dat fiind faptul ca sunt la prima citire.sper insa sa am timp si spor.
nici eu nu am auzit cum ca s-ar face epiziotomia atat de repede.si mie mi-a facut-o dr. cu fff putin timp inainte de expulzie.
ma bag si eu la somnic pt ca asta seara raissa mea s-a culcat f tarziu-23:15.nu stiu ce are.in plus se trezeste si noapte sa maraie de ceva timp,cred ca de la dintii care se incapataneaza sa apara.avem doar 7.
va pupic si ne auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greiere spune:

Buna dimineata! Haideti la o cafea, nu am cu cine sa o beau, bineinteles e decofeinizata, mi-e pofta de un cola, dar cat alaptez as vrea totusi sa ma abtin.
Nico: am fost la neuro, am ajuns la Dr. Magureanu pana la urma pentru ca m-am dus direct la policllinica Batistei cu bebe. Acolo i9nsa nu ne putea face EEG si am mers la Obregia unde EEG-ul ni l-a facut o dr. tanara foarte draguta (Niculina Butoianu), ni l-a interpretat si dr. Magureanu (deasemenea foarte binevoitoare si disponibila) si ne-a spus ca n-ar fi probleme, o tin sub observatie. Problema era ca incepuse sa faca ciudat cu capul, ca un tic sa zicem, parca saluta, se uita la mine un pic mirata si avea niste caderi de cap cu barbia in piept (cam asa pot sa explic eu - noroc ca am si filmat-o si i-am aratat dr., nu ne-a spus ca ar putea da un diagnostic). I-a recomandat 1 cp de B6/zi.Acum vad ca foarte rar si nu vizibil mai face chestia asta dar ii abat atentia, o fac sa rada... Nu inteleg de la ce ar putea fi, dar daca pe EEG nu a aparut nimic, eu vreau sa stau linistita caci in rest copilul e dezvoltat normal conform varstei.
Cu epiziotomia... sunt de acord cu Dana-Mirela, cine stie ce a inteles mamica respectiva, imi aduc aminte cum imi explica si mie cineva fara legaturi cu medicina, ca nu te mai poti `rupe` daca te taie. Cat despre povestea cu epiziotomie in mijlocul travaliului, intradevar foarte ciudat! Sunt si eu curioasa, sa faca vreun medic asa ceva? Care ar fi motivatia. Stiam tocmai cu totul altceva, ca taierea se face exact cand iese bebele ca atunci nici mama nu mai simte durerea asa tare.
Mamici, voi dati ImunoBaby la bebei? Am citit ca pana intr-un an ar fi prea devreme? Eu ii dau Imuno, am intrebat desigur dr. care mi-a recomandat Ribomunil (zic bine?), am incredere in dumneaei, mai ales ca il da si copilului dansei dar am citit si eu ca s-a interzis in Franta si atunci m-am reorientat spre ce am vazut ca foloseste tta lumea. Imi pare rau ca am uitat sa intreb de oscilococcinum. Voi ce folositi si cu ce este mai bun cel din urma?
Pup bebeii cuminti!

Alexandra si mami Elena
sasha - uite ce frumusica`s
colectiadepalarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

anya, nick-ul fetei nu cred ca are rost sa ti-l dau si nici nu ar fi frumos din partea mea..a nascut la elias, cu tutunaru :D ..stii cum e cu pomul laudat, nu?..daca pana la urma a nascut prin cezariana iti dai aseaam ca era destul de sus copilul, deci in mod cert a taiat-o prea repede...

diana, bun venit!!!!..bafta la rezi!!!! misto pentru tine ca e trunchi comun, nu? parca oscilai intre medicala si chirurgie...



Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Neata fetelor!

Nico am citit stupefiata postarea ta despre felul in care sunt tratati bolnavii la spit. 9!Incredibil!

Diana bine ai venit!

Cristina????????? Chiar de tot ai disparut???????

Anya cum te simti?Ce-ti face burtica?

Greiere ma bucur ca e ok fetita ta!

Noi suntem bine, piticii cresc, devin tot mai nazdravani(cel mic ....cel mare e deja bandit in toata regula)....avem si cateva www.pufymic.info/thumbnails.php?album=33" target="_blank">POZE NOI daca vreti sa ne vedeti.



Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

ATLANTIANA

LA MULTI ANI FERICITI, MULTA SANATATE SI TOATE CELE BUNE!!!!



Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

va multumesc pentru raspunsuri.
meg, multumesc . e normal ca nu-mi poti da nick-ul fetei, de asta nici nu am indraznit sa te intreb. e suficient locul si numele dr., iar acum ca ai spus, parca m-am enervat si mai rau, la gandul ca dr T este foarte apreciat pe forum, desi aud din ce in ce mai multe rateuri din partea d-lui. deh, reclama e sufletul...
ce mai face matei? abia astept sa va vad in parc, sa stam la taclale.

puffy, multumesc de intrebare . ma simt excelent, cu exceptia durerilor de spate. am o sarcina mai buna decat prima (am avut multe contractii cu anya si am facut tratament). sunt din ce in ce mai mandra de "burtoiul" meu , mai ales ca ma opreste lumea pe strada si se mira (si eu eram placut impresionata cand vedeam cate o mamica cu un copilas mic de manuta si cu burtica si imi imaginam ca la fel o sa fiu si eu).
ce fac baietii tai?

greiere, eu am avut-o pe dr butoianu ca asistent in facultate. este foarte buna si un om deosebit. ma bucur ca ati fost si ca nu sunt probleme mari. va tin pumnii.
eu ma impac foarte bine cu oscilo, iau si eu si ii dau si anyei unul pe saptamana. ea n-a racit de cand o am, iar eu am prins in toamana o viroza urata, insa pe atunci nu luam nimic.

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput