Asistentii sociali si bunul simt

Asistentii sociali si bunul simt | Autor: dannielmihai

Link direct la acest mesaj

De 4 ani impreuna cu sotia am luat un copil in plasament de la virsta de 1 an si 3 luni.Totul a decurs ok pina in noiembrie 2006 cind ni s-a schimbat asistentul social care chipurile raspunde de copil(o fetita superba de 5 anisori).Credeti ca este normal ca aceasta parasuta(imi cer scuze ptr.expresie dar e un cuvint prea usor pentru ea) poate sa spuna unui copil ca daca nu face sau invata ce vrea respectiva sa stie o ia inapoi la casa de copii;sau ca sa prezint un alt fapt ii comunica fetitei ca sotia mea nu este mama ei naturala intrun mod pe care nici un om pe jumatate nebun nu ar face-o.Mai mentionez ca i ultimul an am avut probleme de sanatate destul de urite cu fata si am purtat-o pe la cele mai bune spitale din Moldova pe propria cheltuiala iar aceasta a afirmat cu o nesimtire crasa ca sanatatea copilului nu este problema ei insa a avut ce comenta cind inainte de sarbatorile de iarna nu i-a placut casa caci faceam curat ca toti romanii.V-as ruga sa-mi oferiti un sfat sau o solutie de a urma o cale legale sa infiem fetita(noi muncim de 6 ani si inca nu avem copii) caci nu este declarata abandonata si nu se stie nimic de mama ei naturala.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Eu personal pot doar sa te sfatuiesc sa faci tot ce poti sa adopti fetita.

In alta ordine de idei, intra aici pe forum la "ADOPTIA SAU A IUBI COPIII FARA LIMITE" si fetele de acolo te vor sfatui practic ce poti face. ca toate au trecut prin procesul adoptiei.

te pup dulce si "succes"

ALEXIA,02.mai.2004- filmulete noi
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Inainte de a va da sfaturi despre adoptie, ca una care am avut de a face cu persoane care lucreaza in Directia pentru Protectia Copilului, va spun:
1. Pentru toate intalnirile pe care le veti avea de acum incolo cu respectiva asistenta sociala ar fi bine (ca sa nu zic obligatoriu) sa mai invitati inca o persoana neutra. Aceasta persoana neutra sa poata confirma sau infirma afirmatiile facute de voi sau de respectiva asistenta sociala;
2. Poate puteti solicita schimbarea asistentei care raspunde de voi;
3. Cereti copii dupa toate rapoartele pe care ea le face in urma vizitelor.
4. Nu vreau nici sa va sperii si nici sa par o ciudata care spune povesti de domeniul SF-ului, insa va recomand sa luati aceasta problema cat se poate de serios. Incercati (desi stiu ca este greu) sa construiti totusi o relatie cu respectiva persoana, fiindca ea are posibilitatea ca prin rapoartele pe care le face sa va influenteze viata tuturor (in rau). Eu am fost in situatia cumplita de a ma simti neputincioasa in fata unor astfel de oameni si de a nu puteas sa-mi ajut copilul.
Incercati sa aveti tot timpul dovezi (da, da, nu spun prostii) ca aveti grija cum trebuie de copil (ar putea sa se exploateze faptul ca fetita a fost bolnava cat a stat la voi, chiar daca nu a fost vina voastra).
Si apoi vedeti cum puteti demara procesul de adoptie. Toate solicitarile pe care le faceti catre DPC sa le faceti in scris si sa cereti nr. de inregistrare.

Cam atat am putut sa va spun asa, din prima.
va urez numai bine si succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

incearca schimbarea asistentului social.
Sau vezi ce se intimpla. E ceva in neregula daca face asa ceva...
Inteleg sa nu-i convina o data cum arata casa (asta e firesc) - dar sa ameninte copilul nu mai e firesc. Nici macar "in gluma".

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

quote:
Originally posted by Elise

incearca schimbarea asistentului social.
Sau vezi ce se intimpla. E ceva in neregula daca face asa ceva...
Inteleg sa nu-i convina o data cum arata casa (asta e firesc) - dar sa ameninte copilul nu mai e firesc. Nici macar "in gluma".

Elise & BBLisa




Corect ! Eu as inregistra-o .

.............................
http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. copiii abandonati!

Prietena mea cea mai buna poate muri!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97264

Mergi la inceput