ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(8)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Liliana tin si eu pumnii stransi, nu am inteles eu ce ai spus acolo, zau mi se pare cateodata ca sunt pe dinafara rau de tot, dar dupa cum zic fetele, pare de bine

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Hai ca scriu si eu de-acuma cu portocoliu, poate ne face bine la toate...
Da si eu sunt un pic intoarsa pe dos.Nu stiu cum sunteti voi, dar eu de cand am inceput sa vorbesc cu voi, ma gandesc mai putin la probemele mele si mai mult la voi de care m-am atasat neasteptat de mult(pentru ca e greu sa stabilesti o legatura cu cineva pe care nu-l vezi- si totusi se pare ca se poate)Cred ca asta este cheia optimismului meu:nu mai sunt egoista!sper din tot sufletul sa fim toate bine si daca ar fi posibil, sa nu se mai ingroase randurile noastre cu fete bolnave de asa ceva!Si este al naibii de aiurea cand esti neputincios si tot ce poti face este sa te rogi:pentru tine, pentru altele...Pe mine ma sperie la maxim incercarea de a ramane gravi si totusi nu ai ce face, daca nu incerci nu poti sa aduci pe lume un copil, si asta nu se poate, nu se poate sa ramai blocat, sa te feresti.Trebuie sa reusim!Dumnezeu iubeste copiii si nu se poate sa nu ne ajute sa invingem toate relele cu care fiecare fata de la aspirante se lupta in felul ei.Nu stiu, dar eu asa am invatat: ca binele invinge intotdeauna raul, ca lumina alunga toate umbrele intunericului.Am un oftat prelung de azi dimineata, cum probabil si voi aveti.Doamne ajuta-ne!

Liliana incearca sa rami calma iubita, uite:ai primit o veste excelenta zic eu.Ia-le usor, pas cu pas. Lasa-i pe ei sa-si faca treaba, iar tu spune-ti intruna in gand:voi fi gravida!Sa de-a Dumnezeu sa fie bine, sa poti sa o iei pe Adelamaria de manuta, sa-i dai si ei curaj pe Odisee!
Gabita noroc cu tine iubita, ca esti atat de optimista si curajoasa!Eu am si uitat sa felicit pe Dyamy pentru cele doua liniute!Multumim Dyamy ca ai intrat sa impartasesti vestea atat de minunata pe care ti-au adus-o cele 2 liniute!Sa ai grija de tine!Sarcina usoara!
Flori imiplace atitudinea ta de batausa!Poate ne molipsesti si pe noi!
Zeno eu saptamana asta inchid ochii si ma arunc cu capu' nainte!Mult succes si tie, daca hotarasti la fel!Si multumesc ca ne mai indulcesti si noua gandurile cu picatura ta de shopping.Ne aduci aminte ca suntem in primul rand femei si ca ne plac rochitele si podoabele!
Boo ma bucur ca razi iubita!Si-ti doresc sa te faci bine si sa vii si tu, toate fetele sa veniti cu vesti bune!
Iar m-am intins!Am scris atat pentru a va aduce aminte si voua si mie, ca daca suntem unite, prin rugaciuni, prin ganduri bune, prin ce putem noi, fiecare, ESTE IMPOSIBIL SA NU NE VEDEM VISUL CU OCHII INTR-O ZI!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori79 spune:

Boo, multumesc pentru pupici!
Liliana, iti tin pumnii sa reusesti, pt. ca orice reusita a fetelor cu endo reprezinta pentru mine dovada ca nu trebuie sa renunt la speranta si ca intr-o zi imi voi tine si eu puiul in brate.
Dyamy, iti multumim pentru povestea ta! Sa dea Domnul sa ai un frumos si sanatos si sa fie totul bine!
Va pup!

fori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Dyamy FELICITRI MAMICO!! Te asteptam cu detalii despre cele doua liniute...!
LilianaFi are o veste super pentru noi.... pe unde e??? Ma bucur pentru tine iubita!
Lucialu ti-am spus ca nu m-am suparat pe tine, cum as putea! I-ti multumesc pentru incurjari!
Gabitu multumesc mult iubita!


...cu drag Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Of...fetelor...acum am citit postarea Lucieilu si am vazut ca Adelamaria are nevoie de tot suportul nostru!
Adelamaria suntem alaturi de tine si ne rugam sa fie totul bine si sa apara si bebe la eco! Poate e prea mic si nu l-a putut vedea, eu doar asta vreau sa cred iubita! E saptamana mare si Dumnezeu poate face o minune si te va bucura si pe tine! Sa nu-ti pierzi speranta iubita!
LilianaFi scuze iubita, acum am vazut ca de fapt ai dat vestea si aici! Felicitari inca o data si i-ti tin pumnii sa se cupleze toate!
Flori76 nu te mai uita asa de mult la semne, spera si asteapta, ca mai ai putin! Eu inca sper pentru tine sa ne dai o veste buna maine sau poimaine!

...cu drag Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyamy spune:

buna fetelor. Va multumesc f.mult pentru felicitari. Inca nu imi vine sa cred ca sunt gravida. Acum sa va povestesc mai multe. In urma cu trei saptamani am fost la dr. pentru un control avand in vedere ca se implineau 6 luni de la operatia clasica. Am mers si am facut si o monitorizare sa vedem daca sunt bine ovarele. Am avut un folicul mare iar dr. a zis ca s-a spart prea devreme (18-19 cm)si sa mai vin si luna viitoare(aprilie. Asa am zis si eu dupa sarbatoarea de pasti.
A trecut o saptamana de cand nu au venit uratii, iar azi dimineata am facut un test la serv. Nu va mai zic ca cele 2 liniute sau inrosit in cateva secunde, nu a tb. sa astept 3 min. Sa va zic ca toata ziua am fost numai cu gandul la bebe?
Fetelor vreau sa va dau cateva sfaturi si cum am reusit sa raman insarcinata pe cale naturala si cu endometrioza.Sa incepem:
1. Nu trebuie sa va ganditi numai la bb, Domnul are grija si ne da bb cand vrea el.
2. Eu nu am tinut un regim alimentar strict. Am mancat de toate dar cate putin.
3. Sa cititi rugaciune pentru a dobandi copii(din cartea Sfantul minunilor), daca nu o gasiti o sa o scriu pe forum maine.
4. Am lucrat la sistemul imunitar. Imediat dupa operatie, am luat produse de la aloe vera care si ele au ajutat. Daca vreti vom vb. si ce am luat....
5. Va mai sfatuiesc sa mergeti la manastirea din Busteni la parintele Puia sa va dea binecuvantare si sa lasati acatist pentru 60 de zile. Eu l-am lasat in luna martie si am ramas
Acum va spun noapte buna.
Ps. Speranta nu moare niciodata
Voi reveni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna seara, fetelor... Sunt noua pe aici. Scuze, mii de scuze, nu vrau sa va plictisesc, dati-mi voie, va rog sa va spun si eu povestea mea. Sunt doar cateva zile de cand mi-am facut si eu cont si vreau sa spun ca citind toate mesajele voastre am simtit cum piere in urma mea deznadejdea. Si eu am fost diagnosticata cu endometrioza la sfarsitul lui noiembrie 2004. Am fost operata atunci de chist endometriozic spart, drept pentru care mi-a fost scoasa o trompa + ovar. Am fost foarte trista cand am auzit, mai ales ca atunci cand am intrat in operatie nu stiam ce am. Cred ca mi-am revenit intre timp (psihic vorbind). Atunci eram si singurica, nu aveam un partener, cu atat mai trist momentul, pentru ca d-na doctor imi spunea ca dupa operatie sa fac tot posibilul sa raman insarcinata, ptr ca s-ar putea sa fie ultima mea sansa (????) Cu cine??? In fine, intre timp Doamne Doamne a aranjat lucrurile si in viata mea, iar in acest an vreau din tot sufletul sa incep incercarile pentru un BB. Dupa operatie am facut Diphereline, din cate am inteles ar fi trebuit sa imi opreasca CM. Ei bine, la mine nu s-a intamplat acest lucru, nu inteleg de ce. Nu mi s-a dat vreo explicatie... Apoi am luat AC. Inca mai iau, ptr ca abia din toamna vom incepe incercarile. Primavara trecuta am intrerupt pentru trei luni AC, timp in care pana in iunie imi aparuse deja un chist. Nu vreti sa stiti cat de ingrozita am fost! Parca ma vedeam deja iar operata si orice sansa de a avea un copil spulberata... Am reluat urgent AC si chistul s-a retras. Oricum, ideea e ca sunt speriata ca un pui de gaina si ii multumesc lui Dumnezeu ca v-am gasit pe voi, ca doar citind mesajele voastre am invatat atatea lucruri (nici nu stiam ca trebuie sa tin o dieta!!!) Dupa Sfintele Pasti voi incepe deja sa fac primele analize, si incet, incet voi lua lucrurile pe rand. Sper sa fie bine, cu toate ca am 31 de ani... Ei, pana la BB al meu, ma multumesc cu un nepotel de 4 ani si cu o nepotica de 3 luni... doar asa, ca ne-a lasat Dumnezeu SPERANTA! Va pup!

quote:
Originally posted by lucialu

Hai ca scriu si eu de-acuma cu portocoliu, poate ne face bine la toate...
Da si eu sunt un pic intoarsa pe dos.Nu stiu cum sunteti voi, dar eu de cand am inceput sa vorbesc cu voi, ma gandesc mai putin la probemele mele si mai mult la voi de care m-am atasat neasteptat de mult(pentru ca e greu sa stabilesti o legatura cu cineva pe care nu-l vezi- si totusi se pare ca se poate)Cred ca asta este cheia optimismului meu:nu mai sunt egoista!sper din tot sufletul sa fim toate bine si daca ar fi posibil, sa nu se mai ingroase randurile noastre cu fete bolnave de asa ceva!Si este al naibii de aiurea cand esti neputincios si tot ce poti face este sa te rogi:pentru tine, pentru altele...Pe mine ma sperie la maxim incercarea de a ramane gravi si totusi nu ai ce face, daca nu incerci nu poti sa aduci pe lume un copil, si asta nu se poate, nu se poate sa ramai blocat, sa te feresti.Trebuie sa reusim!Dumnezeu iubeste copiii si nu se poate sa nu ne ajute sa invingem toate relele cu care fiecare fata de la aspirante se lupta in felul ei.Nu stiu, dar eu asa am invatat: ca binele invinge intotdeauna raul, ca lumina alunga toate umbrele intunericului.Am un oftat prelung de azi dimineata, cum probabil si voi aveti.Doamne ajuta-ne!

Liliana incearca sa rami calma iubita, uite:ai primit o veste excelenta zic eu.Ia-le usor, pas cu pas. Lasa-i pe ei sa-si faca treaba, iar tu spune-ti intruna in gand:voi fi gravida!Sa de-a Dumnezeu sa fie bine, sa poti sa o iei pe Adelamaria de manuta, sa-i dai si ei curaj pe Odisee!
Gabita noroc cu tine iubita, ca esti atat de optimista si curajoasa!Eu am si uitat sa felicit pe Dyamy pentru cele doua liniute!Multumim Dyamy ca ai intrat sa impartasesti vestea atat de minunata pe care ti-au adus-o cele 2 liniute!Sa ai grija de tine!Sarcina usoara!
Flori imiplace atitudinea ta de batausa!Poate ne molipsesti si pe noi!
Zeno eu saptamana asta inchid ochii si ma arunc cu capu' nainte!Mult succes si tie, daca hotarasti la fel!Si multumesc ca ne mai indulcesti si noua gandurile cu picatura ta de shopping.Ne aduci aminte ca suntem in primul rand femei si ca ne plac rochitele si podoabele!
Boo ma bucur ca razi iubita!Si-ti doresc sa te faci bine si sa vii si tu, toate fetele sa veniti cu vesti bune!
Iar m-am intins!Am scris atat pentru a va aduce aminte si voua si mie, ca daca suntem unite, prin rugaciuni, prin ganduri bune, prin ce putem noi, fiecare, ESTE IMPOSIBIL SA NU NE VEDEM VISUL CU OCHII INTR-O ZI!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...



YLARI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Uite ca intru si eu pe fuga sa va dau vesti, desi nu sunt cele mai bune... V-a zis Lucia...Sunt cam trista, desi inca sper...Pe scurt: eu credeam ca duminica inchei saptamana 6, asa ca sambata m-am prezentat la eco terorizata de ideea ca ar putea fi SEU...Dr. mi-a vazut Bhcg-ul si mi-a zis ca daca vreau imi face eco, dar dupa rezultate, nu e SEU Fericita, zic: facem si eco!...Si am facut. A vazut sacul gestational...gol...in prima faza...Eu am murit in secunda aia...stiam ce inseamna ...Apoi a mai vazut ceva: vezicula vitelina...dar embrion - nu...Mi-a zis ca e posibil sa fie sarcina mai mica...Nu parea ingrijorata...A, si sacul gestational desprins putin... Adica...tratament cu Utrogestan in continuare si odihna...
Acum, mai mica de 5 saptamani sarcina n-are cum sa fie...deci saptamana asta ar fi decisiva...ori apare bebe, ori nu... Simptome tot nu am...Doar sufletul greu...
credeam ca nu e nimic mai rau decat sa vezi o singura liniutza pe test...Va spun acum ca exista: sa prinzi aripi si apoi sa cazi...
Dar eu inca sper...Inca...pana vineri...
Liliana, FELICITARI pentru vestea cea buna! Ai vazut? Uneori nu tine doar de noi...
Dyamy, sarcina usoara si bine ai venit! Avem nevoie de fiecare strop de speranta!
Ylary, bine ai venit si tu! Speranta, optimismul si starea psihica conteaza enorm in boala asta! Asa ca ramai prin preajma! Fetele sunt de milioane si te vom ajuta cu tot ce vom sti. Daca ai intrebari, indrazneste!
Ioana, tin pumnii stransi pentru saptamana viitoare...
Gabita, Boo, Flory, Zeno, va imbratisez pe toate si va multumesc pentru gandurile bune!
Am facut bhcg iar in seara asta...maine am rezultatul...am sperat ca o s-o ajute pe dr. sa-si dea seama vineri de ce intampla de fapt...
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Fetelor dragutelor va multumesc si la toate
Lucia,Zenobia....spor la "treaba"si fara stres...aaaa...si LUCIA ai mare dreptate:si mie mi se intimpla la fel:gindindu-ma la voi uit cat de cat de problemele mele
Booe bine asa,mai bine sa nu stii prea multe... pt ca aceste lucruri le stii bine cand ajungi sa ai nevoie de ele,sper sa nu ai nevoie si sa reusesti ce ti-ai propus natural
Gabitueu nu imi explic cum s-a intimplat dar ce mai conteaza....se poate....sa speram bine in continuare si bafta si pt tine
Dyamy...felicitari
Ylari sus moralul...esti inca tinara si ai toate sansele cu sau fara endo.bafta
Adelamaria stai linistita,nu te stresa... daca ai ovulat mai tirziu si minunea ta e micuta,de aceea nu se vede
Ioanatugs....Flori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Multumesc pentru rapuns, adelamaria! Iti tin pumnii si ma rog pentru tine! Ca de altfel toate fetele, sunt convinsa! Cu siguranta ca voi fi aici, cu voi, curioasa sa aflu cat mai multe! Iti multumesc pentru incurajari!

quote:
Originally posted by adelamaria

Uite ca intru si eu pe fuga sa va dau vesti, desi nu sunt cele mai bune... V-a zis Lucia...Sunt cam trista, desi inca sper...Pe scurt: eu credeam ca duminica inchei saptamana 6, asa ca sambata m-am prezentat la eco terorizata de ideea ca ar putea fi SEU...Dr. mi-a vazut Bhcg-ul si mi-a zis ca daca vreau imi face eco, dar dupa rezultate, nu e SEU Fericita, zic: facem si eco!...Si am facut. A vazut sacul gestational...gol...in prima faza...Eu am murit in secunda aia...stiam ce inseamna ...Apoi a mai vazut ceva: vezicula vitelina...dar embrion - nu...Mi-a zis ca e posibil sa fie sarcina mai mica...Nu parea ingrijorata...A, si sacul gestational desprins putin... Adica...tratament cu Utrogestan in continuare si odihna...
Acum, mai mica de 5 saptamani sarcina n-are cum sa fie...deci saptamana asta ar fi decisiva...ori apare bebe, ori nu... Simptome tot nu am...Doar sufletul greu...
credeam ca nu e nimic mai rau decat sa vezi o singura liniutza pe test...Va spun acum ca exista: sa prinzi aripi si apoi sa cazi...
Dar eu inca sper...Inca...pana vineri...
Liliana, FELICITARI pentru vestea cea buna! Ai vazut? Uneori nu tine doar de noi...
Dyamy, sarcina usoara si bine ai venit! Avem nevoie de fiecare strop de speranta!
Ylary, bine ai venit si tu! Speranta, optimismul si starea psihica conteaza enorm in boala asta! Asa ca ramai prin preajma! Fetele sunt de milioane si te vom ajuta cu tot ce vom sti. Daca ai intrebari, indrazneste!
Ioana, tin pumnii stransi pentru saptamana viitoare...
Gabita, Boo, Flory, Zeno, va imbratisez pe toate si va multumesc pentru gandurile bune!
Am facut bhcg iar in seara asta...maine am rezultatul...am sperat ca o s-o ajute pe dr. sa-si dea seama vineri de ce intampla de fapt...
Pupici!



YLARI

Mergi la inceput