regresie sau gelozie?

regresie sau gelozie? | Autor: kover

Link direct la acest mesaj

am doi baietei:Robert de 2 ani si 4 luni si Kristian de aproape 7 luni.de aproximativ 3 saptamini Robert se smiorcaie mai mult,nu mai maninca singur, nu mai face deloc la olita.ma intreb, de fapt sint sigura ca se datoreaza fratiorului.dar ce este? si ce sa fac?mentionez ca nu este neglijat, dimpotriva,dupa parerea mea cu cel mic nu ma ocup atit cit ar trebui.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Eu as opta pt regresie. Oricum si una si alta sunt normale.

Eu i-am lasat in pace, in sensul ca nu i-am obligat sa se coporte ca mai inante. Primele dati n-am zis nimic, am tratat ca si cum asa ar fii fost normal. Dupa am inceput sa accentuez reactiile : de genul "mancar'al mama pe el de bebe mic al lui mama" si nu prea le-a convenit. cand imi supneau da' eu nu sunt bebe mic, le ziceam "aa eu asa credeam ca inca mai pui scutece..." Si ii laudam cand faceau ceva potrivit varstei. "vai ce frumos ai mancat , ce baiat mare esti..."

Am avut nenumarate discutii despre de ce bebe are voie unele si ei nu si invers (ca si ei fac lucruri pe care bebe nu le face). Plus ca le-am tot explicat ca nu sunt obligati sa-l iubeasca pe bebe, dar trebuie sa-l respecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Initial creeata de kover

am doi baietei:Robert de 2 ani si 4 luni si Kristian de aproape 7 luni.de aproximativ 3 saptamini Robert se smiorcaie mai mult,nu mai maninca singur, nu mai face deloc la olita.ma intreb, de fapt sint sigura ca se datoreaza fratiorului.dar ce este? si ce sa fac?mentionez ca nu este neglijat, dimpotriva,dupa parerea mea cu cel mic nu ma ocup atit cit ar trebui.




despre gelozie as putea sa vorbesc muuult, ca sora-mea e cu 6 ani mai mica, insa ai mei nu m-au implicat deloc cand a aparut ea, din contra, mai mult pe la bunici am stat; mi-au trebuit muuulti ani (pana pe la vreo 18 ai mei) sa inteleg ca ea nu are nicio vina...

cred ca Robert pur si simplu vrea sa mai fie bebe inca putin, vazandu-l pe fratior....ca idee, eu i-as sugera ca el e fratele mai mare si mai strong, si ca trebuie sa se comporte ca un "mini-barbatel" ...
dar poate vin fetele cu 2 sau mai multi copii cu idei mai bune

pup!

Noe si Anne-Bianca(14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

1 an, 1 an+
www.dropshots.com/day.php?userid=198885&cdate=20070317&ctime=110911" target="_blank">dansez!

Mergi la inceput