Doi frati cuminti :)

Doi frati cuminti :) | Autor: Nicoleta

Link direct la acest mesaj

Servus.
M-am gandit ca subiectul acesta ma va ajuta sa consemnez mai usor perlutele copilului meu.
Bucsa este copilul meu, pe numele lui - Stefan, 4 ani si 2 luni.
Numele de scena este Bucsa fiindca ii place enorm masinuta prafuita si cu carlig din cartile despre desenul animat CARS.
Si acum sa inceapa distractia...
Nicoleta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Vineri Stefan era "suparat".
- Mami, intreaba-ma ce am.
- Ce s-a intamplat?
- M-au daramat niste copii la gradi...
- ...
- Si eu am cazut si m-am lovit...
- ...
- Si a venit ambulanta...
-
- Si au coborat "ambulantii".
-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ieri, discutie mama-fiu:
- Si ce ati mai facut voi la gradi?
- ...
- Ai mancat?
- Da...
- Ce ati mancat?
- ...
- Ciorba ati avut?
- Da.
- De care?
- De "pasari".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cum a ajuns Stefan - Bucsa?
Pai tot asa cum a ajuns si "tatal lui Bambi", sau, de obicei, toate personajele din povesti care sunt prietenele personajelor principale.
Niciodata nu este el personajul principal. Ci prietenul mai mare, mai puternic si mai priceput al personajului principal. Adica nu ii era de ajuns sa fie Bambi, ci a vrut sa fie taticul lui "pentru ca este mai puternic si are coarnele mai mari".
Nu a vrut sa fie prietenul infumurat si neascultator, masinuta de curse, ci a vrut sa fie camionul cu carlig, ca doar el il scoate pe nabadaios din tufa de cactusi... :)
Duminica am fost la teatrul de papusi. Langa noi, o mamica si baietelul ei de 1 an. Stefan mangaia copilul... Mama lui l-a intrebat cu il cheama si fi-miu a raspuns foarte serios: Bucsa. Tanti a dat sa rada, dar copilul era prea serios. Si eu, ca sa il ajut... "Si spune cine esti tu.", la care Stefan raspunde "Un camion vechi si prafuit". Si din cand in cand ne spune: "Pune mana pe mine sa vezi ce prafuit sunt!". Si cand ne miram de cat praf are pe el, ii lucesc ochisorii de fericire.
Iar cand refuza sa se spele pa maini, daca il certam ca vrea sa tina microbii sub unghii sa se imbolnaveasca, il convingem noi cumva si el ne spune ca de fapt nu pe maini trebuia sa il chemam sa se spele, ci pe roti, doar camioanele nu au maini!
Asa face copilul meu.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

dragutz:))) eu am o colega pe care o cheama bucsa, numele de familie...i-am aratat postarea ta si a inceput sa rada in hohote:"adica, chiar exista cineva care isi doreste sa se numeasca bucsa?" hihiihhi

Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Nicoleta-m-a amuzat asemanarea comportamentului lui Stefan cu cel a lui Andrei. El spune ca este Fulger, si apoi explica ccca este masina de curse si scoate flacari. Si eu cand in pun sosetele ii spun "hai sa-ti schimb cauciucurile!"

SANATATE SI NUMAI BINE!

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Dragostea lui Stefan pentru tati este una mai evidenta, poate si pentru ca tati pleaca mai des, chestii de serviciu...
De aceea cred incearca sa traga Stefan spuza pe turta lui tati cand vine vorba de... cum apar copiii pe lume, sa zicem.
Ca sa nu-l exclud pe tati din conceptie, i-am explicat ca la inceput bebe este in burtica lui tati, apoi trece la mami si mami poarta copilul in burta 9 luni, dupa care merge la medic si acesta il scoate de acolo.
Numai ca aceasta conversatie nu a decurs asa de simplu:
Eu ii spuneam:
- Si mami are in burtica bebele, si il ia cu ea peste tot...
- Si tati!
- Tati nu il poarta pe bebe decat la inceput, ti-am explicat, dar si el o mangaie pe mami pe burtica si vorbeste cu bebe, asa cum a facut si tati al nostru...
- Ba nu, si tati m-a purtat mult timp in burta lui, si el avea burta mare...
(eu, incercand sa explic in continuare)
- Si cand burta mamei se face mare de tot, mami merge la doctor si el il scoate pe bebe de acolo...
- Si din burta lui tati il scoate doctoru pe bebe...
- Pai cum, este si in burta lui tati, si in a lui mami? In acelasi timp?
- Nu, este numai in a lui tati!
Asa de mult ma iubeste copilul meu...
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nicoleta, fiul meu de 4 ani si 2 luni stie pe dinafara Cars- cartea, iar filmul... a tocit DVD-ul. El e Fulger pt ca vrea sa fie primul in toate (nu accepta ca Fulger nu trece primul linia de sosire).

Cat despre faza cu salvarea... imi zice:
Mami a veit Politia si nenea politistiul a prins infractorul si dupa aceea a venit si salvarea si s-a dat jos nenea salvaristul...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Anya, se pare ca baietii nostri trec prin aceleasi faze :)). Niste draguti!
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Incercam si noi sa mancam de post... Si copilul tot ne invita la friptanele lui, noi ii explicam ca nu putem, ca tinem post.
A retinut el faza cu postul si ... ieri ma dadusem cu crema pe maini, insa prea multa, de obicei ma duc la sotul meu sa mai ia si el. Si ma duc si ieri sa ma ajute sa scap de crema... La care Stefan: "Mami, eu nu vreau crema, ca tin post de crema!".
Pricepuse copilul ca daca nu vrei ceva ... spui ca tii post. Si asa ne-a mai zis si la ou, si la peste . Insa la coliva aseara, a zis sa ii dam si lui, ca de coliva nu tine post.
"Postitor" copilul asta.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

pt micutul nazdravan
Mai astept perle

Luca-Mihnea Cel Voinic

Mergi la inceput