Ce ma fac .......ca urla!!!!!

Ce ma fac .......ca urla!!!!! | Autor: liliana_28

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Sunt convinsa ca si voi ati trecut cu dragutii vostrii prin ce trec eu acum.
De cateva saptamani (cam 2) cum nu ii convine ceva......URLA. Dar cand zic URLA....sa ma credeti. Daca vede ca nu rezolva cu urlatul se pune pe un plans de se invineteste.
Nu sunt foarte speriata ca stiu destui copii care au facut sau fac asa ceva.
Ce as vrea eu sa stiu.......cat il tine treaba asta si cum putem sa scapam de ea.


Sa aveti o zi buna

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

Eu inca n-am trecut prin asta, ca fetita mea e mica. Insa nepotul meu a avut o faza care l-a tinut cativa ani.. Am inteles ca toti copiii au faa asta de isterie, de NU.. incearca limitele si e normal sa fie asa. Important e cum reactionezi tu. Daca tu iti pierzi rabdarea, cum facea sora-mea, atunci nu scapa prea repede.. daca esti calma si ii vorbesti mereu calm si ii explici, o sa ii treaca repede. Eu cunosc un pusti de 3 ani absolut senzational, insa mama lui are o rabdare ingereasca.

Multa bafta si :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Am trecut si noi prin faza asta de negatie in fata a orice, si se lasa cu istericale, trantit pe jos si urlat pana voma. La inceput am intrat in panica si absolut firesc, in loc sa fac cum voiam eu, faceam ce spunea ea, dar incetul cu incetul mi-am dat seama ca nu ne ajuta... Asa ca in prima etapa, atunci cand se isteriza, stateam langa ea, fara sa ridic deloc tonul vocii, ii repetam doar ca o iubesc si ca nu trebuie sa se poarte asa, si in timp ce se tavalea si urla, incercam sa o mangai usor. Dar, fara sa cedez!! Important, dupa mine, este sa stie ca in orice etapa s-ar afla, mama ei este langa ea.
Iar ca ultima alinare, dupa ce urla serios, o puneam sa se uite in ochii mei, ca sa pot vedea daca "smaraldele"-i mai stralucesc, si ii explicam ca pentru a straluci trebuie sa se linisteasca...
Oricum, iti trebuie muuuuulta rabdare si muuuult calm si veti reusi sa treceti peste etapa asta...

Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Multumesc mult pentru sfaturi.
Eu de felul meu sunt foarte calma dar...cand il vad ca se tavaleste si plange pana se invineteste.........ma apuca toate cele.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

La noi au functionat "filtrele speciale de urechi", pe care imediat le montam cand incepea urlatoarea si mieuneala. A mai functionat numaratoarea ("ia sa numar eu pana la 5, sa vad daca te poti opri pana atunci") - dar asta nu functioneaza la un an jumate, ci dupa 2 ani, si oricum nu va functiona din prima.
Mai functioneaza numaratul pana la 10 pentru tine insati, respiratul adanc, si eventual datul cu apa pe fata, cat mai rece, si cat mai combinat cu respiratia adanca...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

cel mai important lucru este ca voi sa nu va enervati, sa va tineti firea, chiar daca asta nu-i un lucru usor si cateodata iti mai vine sa-l scuturi putin. foarte multa rabdare si calm. cu siguranta veti trece peste asta cu usurinta. succes

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

aaa si uite un link interesant in legatura cu intrebarea ta
http://www.supereva.ro/info.asp?id=265

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Foarte interesant articolul.
Hai sa va povestesc ce am constatat eu aseara......ca bag de seama ca trebuie sa instruiesc intai bunicii (adica parintii mei) si apoi sa incerc sa potolesc copilul.
Pai binenteles ca atunci cand sta la ai mei treaba cu urlatul functioneaza cel mai bine. Cand este acasa......a inceput sa le rareasca. Drept pentru care.....incerc sa ii fac si pe ei sa inteleaga ca nu fac bine si.....sa speram ca o sa dea roade ca altfel.....nu o sa scapam niciodata de urlatul cu pricina

O zi buna

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Pai atunci cand intervin bunicii este groaznic!!! Si noi am fost nevoiti sa avem discutii particulare cu ei, dar sa stii ca de fata cu noi se purtau asa cum le ceream, dar cand plecam si ramaneau cu Andra faceau tot cum stiau ei, adica la cea mai mica miorlaiala, sareau!! Am pus noi "spioni" sa aflam ce se intampla! Si in concluzie, cam refuzam ajutorul lor atat cat se poate, apelam doar in caz de forta majora!! Bine, acum ne permitem, ca deh, suntem la gradi..
Poate tu ai sa ai mai mult succes in discutiile cu bunicii copilului.


Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput