NU II ESTE FRICA

NU II ESTE FRICA | Autor: TOMALAVINIA

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici, am doua fetite: una de 3 luni si alta de 2.4 luni. problema e cu cea mare care nu poarta frica de nimic si la un moment dat se plictiseste sa stea linga carucior si o ia la fuga. Imaginati-va cum e sa las caruciorul cu fata cea mica si sa fug dupa ea! Am incercat cu vorba buna, cu pedeapsa cind am ajuns acasa, dar tot degeaba.
Chiar azi cind am fost in parc, a luat calutul de plastic de la o fetita, s-a suit pe el, a facut citeva ture prin jurul meu si apoi in viteza s-a indreptat spre usa parculetzului, a iesit din parc si a luat-o fuga pe alee. si la 1 m de ea era soseaua. Bineinteles ca am fugit dupa ea, lasind caruciorul in grija unei mamici din parc si cind am ajuns la ea, gifiind, imi spune <mami, numa ma odihnesc>. Si i-am tras doua palme la fundic, dar nici ca ii pasa domnisoarei!
Voi cum ati procedat? Ca eu nu stiu sa ma impun in fata ei.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Nu cred ca ar trebui sa-i cultivi frica ci mai degraba sa invete reguli!

Regulile se invata cu constrangeri. O sa-ti fie greu pentru ca si "cea mare" e tare mica. Dar cu rabdare .. se invata toate. Regula este impusa de mami, de tati. Sa fie clar ce are voie si ce nu. Sa nu cedezi cand o pedepsesti ( nu de batut, dar nu se mai uita le desene, sau pune-o sa stea intr-un loc, linistita ... CEA MAI MARE PEDEAPSA pentru un copil).

Daca reusesti sa fii consecventa 1-2 saptamani, se rezolva. Daca nu .. se rezolva peste vreo 2 ani! Iti spune Stan Patitu' !

Roxana&Ruxandra


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

La varsta asta nu are simtul pericolului. Nu-i da seama ca, odata ajunsa in strada, poate fi calcata de o masina. De asta nu ii este frica.

Usa/poarta parculetului ar trebui sa stea inchisa astfel incat sa n-o poata deschide copiii, mai ales daca este o strada in apropiere. Si solutia nu este s-o bati la fund cand greseste, ramai mai degraba la "vorba buna" chiar daca asta inseamna sa-i repeti de "n" ori ca nu are voie sa se indeparteze de tine si sa fuga spre strada. Pana la urma va intelege interdictia.
Eu asa am procedat, dar pentru mine a fost mai simplu nemaiavand un alt bb in carucior.

Cristina

BEST OF ROBERT
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

nici mie nu-mi era - si ai mei erau ingroziti cind mergeam la mare pentru ca intram in apa si ma duceam tot inainte pina imi trecea apa de nivelul capului...da' eu tot mergeam, sau ma straduiam sa merg spre larg.
Si acum cam tot asa....da' macar acu' stiu sa inot.

Nici eu nu cred ca e bine sa o inveti sa-i fie teama, sa nu dea in extrema cealalta. Cred ca ar trebui doar sa deprinda niste reguli simple. Atit.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

si fi-mea a inceput. culmea, dupa o faza in care a constientizat perfect pericolele. (ma rog, nu faza cu masina din strada, dar de exemplu nu sarea de la 30 cm inaltime).

acusi e independenta . parca , vorba ta, Lavinia, nu mai are frica de nimic. daca cumva prinde usa deschisa, pleaca din casa de una singura. s-a intamplat, nu dati cu rosii, ca acusi ascund si cheile,ca stie si la cu cheia sa deschida. am prins-o in fata blocului, pleca "la magazin, sa cumpal kindel" cu o hartie de 5 lei ascunsa strategic in hainuta.

la leagane, topogane si alte alea la fel. desi pana acum o luna isi cunostea limitele. daca reusesc sa gasesc cablul, pun un filmulet facut azi, sa primesc rosii. fi-mea nebunatica de nici 3 ani, urcand si dandu-se pe topogan gonflabil , din ala pana la etajul doi al blocului de inalt, sub privirile inmarmurite ale celorlalti parinti(si ale mele, evident)

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


pleca "la magazin, sa cumpal kindel" cu o hartie de 5 lei ascunsa strategic in hainuta.
quote:



E mortala pustoaica...

Ca vorbiti ca la varste mici copiii nu au simtul pericolului... Noi din pacate am dat in partea cealalta. Au fost niste reguli generala cu "nuai voie sa sari in strada" si "nu poti pleca de unul singur" dar peste astea fi-miu si-a mai inventat el singur cateva seturi.
Si daca as vrea sa-l pierd intr-un magazin aglomerat nu cred c-as reusi. Nu se uita nici in stanga nici in dreapta. Nu are altceva in cap decat "daca ma pierd". Si va rog sa ma credeti ca nu i-am repetat toata ziua chestia cu pierdutul...
Daca spune ca face ceva face exact acel ceva. Daca zice "ma duc la miasina sa-mi iau ursuletul" bag mana in foc ca exact asta o sa faca. Nu se abate un milimetru. Nu a facut niciodata in viata lui ceva necugetat.
De exemplu. Mergem la Metro. Un stand de prezentare si promotie la cereale pentru copii. Domnisoara care prezenta nu era acolo. Vad ca se uita si-l intreb: "Vrei si tu". Zioce ca da. "Pai ia si tu". La care el: "dar nu este nimeni aici. Daca nu este nimeni aici se numeste ca furam". "Nu se numeste ca furam. Daca sunt aici sunt pentru prezentare. Poti sa iei. Ai incredere in mami. Mami nu te-ar pune sa furi." Da el nu si nu ca se numeste ca furam. Ma infurii de atata incapatanare si plecam. La care el incepe plangacios: "dar de ce nu am vrut sa iau ?".

Eu cred ca unii copii au sange de exploratori (asa ca fata Flaviutzei) iar altii sun genul care merg cu exploratorii pana la gara sau se multumesc sa exploreze in laboratoare la caldurica.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by simali

quote:


pleca "la magazin, sa cumpal kindel" cu o hartie de 5 lei ascunsa strategic in hainuta.
quote:



E mortala pustoaica...

Ca vorbiti ca la varste mici copiii nu au simtul pericolului... Noi din pacate am dat in partea cealalta. Au fost niste reguli generala cu "nuai voie sa sari in strada" si "nu poti pleca de unul singur" dar peste astea fi-miu si-a mai inventat el singur cateva seturi.
Si daca as vrea sa-l pierd intr-un magazin aglomerat nu cred c-as reusi. Nu se uita nici in stanga nici in dreapta. Nu are altceva in cap decat "daca ma pierd". Si va rog sa ma credeti ca nu i-am repetat toata ziua chestia cu pierdutul...
Daca spune ca face ceva face exact acel ceva. Daca zice "ma duc la miasina sa-mi iau ursuletul" bag mana in foc ca exact asta o sa faca. Nu se abate un milimetru. Nu a facut niciodata in viata lui ceva necugetat.
De exemplu. Mergem la Metro. Un stand de prezentare si promotie la cereale pentru copii. Domnisoara care prezenta nu era acolo. Vad ca se uita si-l intreb: "Vrei si tu". Zioce ca da. "Pai ia si tu". La care el: "dar nu este nimeni aici. Daca nu este nimeni aici se numeste ca furam". "Nu se numeste ca furam. Daca sunt aici sunt pentru prezentare. Poti sa iei. Ai incredere in mami. Mami nu te-ar pune sa furi." Da el nu si nu ca se numeste ca furam. Ma infurii de atata incapatanare si plecam. La care el incepe plangacios: "dar de ce nu am vrut sa iau ?".

Eu cred ca unii copii au sange de exploratori (asa ca fata Flaviutzei) iar altii sun genul care merg cu exploratorii pana la gara sau se multumesc sa exploreze in laboratoare la caldurica.

alice



Hai ca-i total ,mai ales cu furatul!!!

apropo de furat, a avut fi-mea o perioada cand o apucase...Doamne..a luat din magazin un plus si l-a ascuns sub hainuta...am prins-o afara, i se vedea codita iesind pe sub hainuta...mi-a venit sa dau in ea, pe bune..am dus-o la vanzatoare, era ca racul...si ce credeti ca i-a spus" ca n-are mumasa bani sa-i ia!!! mi-a venit sa ma urc pe pereti. greu am convins-o ca nu trebuie sa faca asa ceva..ea tot insista ca e corect sa bage in buzunar cate o gumita, cate ceva..


iar la faza cu pericolele, pana acum le constientiza oarecum. adica, exact cum spune simali, nu se departa prea mult de mine, daca cumva plecam de langa ea se uita rapid dupa noi...acum nu! trebuie sa stau cu ochii in patru, ca pleaca de una singura . pleaca de la complexul de topogane(si e greu s-o observi intre 20 de copii), pleaca daca gaseste usa deschisa, ba la magazin, ba la prietenul ei (asta e imaginar) ,ba mai stiu eu unde..

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by aquariusrpro


Daca reusesti sa fii consecventa 1-2 saptamani, se rezolva. Daca nu .. se rezolva peste vreo 2 ani! Iti spune Stan Patitu' !

Roxana&Ruxandra




Ai dreptate! Incerc sa fiu consecventa 2-3 saptamini si sa vedem rezultatul! Deocamdata am pedespsit-o si in acest weekwnd nu va merge la buni.II repet si azi, duminica, ca din cauza ca a fugit din parc nu merge la buni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

s
acusi e independenta . parca , vorba ta, Lavinia, nu mai are frica de nimic. daca cumva prinde usa deschisa, pleaca din casa de una singura. s-a intamplat, nu dati cu rosii, ca acusi ascund si cheile,ca stie si la cu cheia sa deschida. am prins-o in fata blocului, pleca "la magazin, sa cumpal kindel" cu o hartie de 5 lei ascunsa strategic in hainuta.

la leagane, topogane si alte alea la fel. desi pana acum o luna isi cunostea limitele. daca reusesc sa gasesc cablul, pun un filmulet facut azi, sa primesc rosii. fi-mea nebunatica de nici 3 ani, urcand si dandu-se pe topogan gonflabil , din ala pana la etajul doi al blocului de inalt, sub privirile inmarmurite ale celorlalti parinti(si ale mele, evident)

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mi-o si imaginez cu banutii in mina! Doamne, da precoce mai sunt fetele astea!!!! Am vazut baieti in parc, mai mari decit Maria mea care sunt asa de linistiti, nu ii duc capul la atitea traznai!

Mergi la inceput