a inceput sa faca pe el cand doarme

a inceput sa faca pe el cand doarme | Autor: pitzinuca

Link direct la acest mesaj

baielul meu are 3 ani si 7 luni. s-a dezvatat de pamers ziua pe la 2 ani si noaptea pe la 2 ani jumate.

acasa mai facea noaptea o data la 3 saptamani / o luna, dar de 2 saptamanai a inceput sa faca mai des si in plus si la gradi face de cel putin 2 ori pe saptamana... acasa la pranz nu s-a intamplat pana acum.

m-am gandit sa scriu aici la psi pentru ca acum 2 nopti, am vazut ca a facut pe el, l-am schimbat, l-am mai pus o data pe olita si l-am pus cu noi in pat. el incerca sa adoarma si la vreo jumatate de ora iar a facut pe el. si nu dormea. ei si de la ora 5 am nu a mai dormit pana la pranz la gradi cand a facut si pipi si caca pe el

eu am facut pipi in pat muuuulta vreme, m-au dus ai mei si la dr si nu aveam nimic. ma gandesc ca o fi fost din alte cauze.

acum, va cer 2 sfaturi:

1 v-ati confruntat cu asta? unde sa ma duc mai intai? sau poate s-a speriat de ceva si atunci ar tb sa vorbesc cu el despre asta? dar e prea mic...

2. de data asta sfat pentru mine: desi eu am trecut prin cand eram copil si nu tin minte ai mei sa ma fi certat foarte tare, eu reactionez cam nasol...

multumesc mult,



b

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Pai incerca sa te stapanesti ca daca sari cu gura pe el nu cred ca rezolvi mare lucru.

S o fi uitat la desene agresive sau la altceva urat la tv?! L a speriat cineva la gradi daca merge acolo. Niciodata nu poti sti ce se afla in caputul lor.

Incearca si intelege l mai ales ca si tu ai fost in situatia lui.
Succes!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Bea mai multe lichide inainte de culcare decat de obicei? Cate ore sta la gradi? Incearca sa vorbesti cu educatoarea lui, sa nu se fi intamplat acolo ceva. De la copil poti incerca sa afli versiunea lui.

A racit in ultima vreme? (tudor a inceput sa faca pe el dupa o raceala zdravana, dar ce e drept ca facea cand dormea adanc, asa ca nu cred ca e aceeasi situatie).

Iti doresc sa rezolvi cat mai rapid aceasta situatie, multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Pitzinuca, ce povestesti tu imi aduce aminte de o cunostinta care tot asa, si ea facuse de copil multa vreme in pat, si copilul ei la fel ( pana tarziu, pe la 15 ani ). Ce pot sa-ti spun ca aceasta e o boala care se transmite copiilor ( se pare, nu se cunosc prea bine motivele ) si se numeste enurezis nocturn. Incearca sa cauti pe net, precis o sa gasesti niste informatii care sa te ajute. Succes !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

si eu am patit asta cu copilul meu, dar psihiolgul mi-a spus ca la varsta asta nu se pune problema de enurezis. dupa ce a fost la cateva sedinte, la psiholog, i-a trecut, la fel, facea pisu la gradinita, sau, cateodata, noaptea, acasa. eu nu l-am certat niciodata, am trata incidentele astea ca pe "accidente" (de fapt, micul chiar imi spunea, cand ma duceam sa il iau de la gradi, ca azi a fost un accident), si nici doamnele nu l-au certat, pt ca au vazut ca nu se intampla permanent. ce am facut eu, i-am dus la gradi, sa ii puna sub cearceaf, o folie mare de plastic, sa nu se ude salteaua, si are intotdeauna schimburi in dulapior, iar cand se trezea, doamnele au fost asa de dragute, ca intotdeauna l-au schimbat imediat, sa nu stea ud, sa raceasca. am observat ca in vacanta de vara, cand sta la parintii mei, cam dupa 1 luna incepe sa faca in unele nopti pe el, pisu, dar cand vine acasa, ii trece. eu sunt convinsa ca e o manifestare a nemultumirii, a dorului de mine, de casa.
din suflet te sfatuiesc sa nu il certi, sa nu reactionezi urat, sa nu iti fie rusine ca face la gradinita pe el. fii calma, stai de vorba cu el, adu-i aminte sa faca pisu inainte sa se duca la culcare, roaga-le pe doamne sa il trimita in mod expres la baie. lauda-l in fiecare zi in care nu a fost un "accident", inca de cand esti in calsa, el va fi mandru ca il lauzi de fata cu copiii si cu doamnele, iar doamnele vor vedea ca nu iti e indiferent, ca te "lupti" cu problema, si vor ajunge sa il laude si dansele, luand exemplu de la tine. eu zic, din experienta mea, ca e trecator...
succes!

Cristina si Mihnea Stefan

In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc si doar o clipa imi e de-ajuns sa visez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

pitzinuca - imi pare rau sa aud ca aveti probleme...

poate ca nu e musai solutia la care te astepti tu, dar sa-ti spun ce as face eu: i-as pune pampers din nou, o perioada. as vorbi si la gradi, sigur doamnele vor intelege si vor coopera o perioada.
cel putzin in cazul meu, asta ar fi singura solutzie ca sa reusesc sa fiu calma si sa nu am reactzii necontrolate care in mod sigru mai mult rau fac, decat bine!

cat despre motivul care sta la baza acestei intamplari... nu stiu, si eu inclin sa cred ca este ceva psihologic, ceva ce l-a speriat, o schimbare mai mutl sau mai putzin recenta la care nu a reusit sa se adapteze corespunzator. poate ca tu sau tati nici nu va dati seama despre ce e vorba, poate fi ceva foarte banal care pt cei mari nu are nici o importantza dar pt copil capata dimensiuni elefantice...


_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

fetelor va multumesc pentru raspunsuri. andi nu am mai facut deloc nici la gradi nici acasa pipi. ori a fost reactie dupa raceala sau din cauza faptului ca am fost cu el la ORL sa ii scoata ceara din urehi si s-a cam speriat...

eu mi-am dat seama ca am reactionat gresit si mi-am redresat comportamentul, am vorbit calm cu el si nu l-am mai facut sa se simta vinovat. si daca se va mai intampla categoric nu il voi mai certa.

i-am dus si folie si schimburi la gradi, din fericire nu a mai fost cazul.

mersi mult, va pup

si


b

Mergi la inceput