farmece,vraji, blesteme si energii negative

farmece,vraji, blesteme si energii negative | Autor: nadyana

Link direct la acest mesaj

Fetelor dragi, astazi, din intimplare am citit pe forum cateva subiecte scrise de-a lungul timpului de persoane care s-au confruntat cu asa ceva.Astfel, m-am gandit sa deschid un subiect pe aceasta tema in care, cu permisiunea voastra sa discutam si sa ne spunem parerile in legatura cu aceste lucruri.Sunt sigura ca unii, cand vor citi acest subiect vor zambi, dar sunt la fel de sigura ca sunt si unii care s-au lovit de astfel de probleme si poate ca vor vrea sa ne impartaseasca si noua din experienta lor.Poate ca pt. unii acest subiect va parea neinteresant si chiar prostesc.Totusi eu ma confrunt cu o problema de care la inceput radeam si pe care la inceput o credeam o prostie, ba chiar ii credeam paranoici pe cei care mi-au tras un semnal de alarma.
Sa va spun espre ce este vb:parintii mei au la locul de munca o femeie care este cam ciudata si care este genul de om cu 10 clase care, printr-o intimplare se ridica pe plan profesional si nu accepta nici in ruptul capului ideea ca ar putea fi vreodata depasita profesional de altcineva.Sufera ingrozitor de complexul de inferioritate sau cum sa-i mai spun acestui sindrom..De la inceput femeia respectiva parea f ciudata, cu o privire stranie si cu un obicei iesit din comun:mereu cand se intilnea cu cineva cunoscut te imbratisa si te strangea de mina intr-un mod insistent.Incet-incet printre colegi a inceput sa se rasufle zvonul ca aceasta femeie s-ar ocupa cu lucruri necurate, ba chiar mai mult, cativa dintre colegi au vazut-o in mai multe randuri mergand la cineva despre care se stie la noi in oras ca se ocupa cu ghicit si alte descantece.Nu am avut nici un semn de intrebare, ba chiar radeam si ma certam cu cei care banuiau ca este ceva necurat la mijloc.Ba mai mult, nu mi s-a parut nici iesit in comun faptul ca aceasta femeie desi nu are nici macar liceul terminat sa poata fi in conducerea unei companii asa mari ci doar spuneam ca a avut noroc prea mult.
Azi asa, miine asa, pana cand intr-o zi parintii mei au ajuns la un preot care le-a spus fara sa stie nimic, ca aceasta colega se ocupa cu ceva necurat.Au mers si la un al doilea preot care le-a spus acelasi lucru..Mai rau este faptul ca atunci, parintii mei (oameni cu studii superioare si care nu pot juca teatru) au intrerupt orice legatura cu acea femeie si evita vizibil sa se intilneasca cu ea, sa vorbeasca,etc.Atunci ea s-a inversunat f tare si exercita presiuni asupra parintilor mei si a unor colegi de-ai lor, presiuni care sunt sub forma de reclamatii nenumarate la directori, reclamatii mincinoase care au ajuns si la Bucuresti, ba mai mult, 2 dintre colegii parintilor mei au fost amenintati printr-o scrisoare venita de la Bucuresti ca vor fi dati afara.Toata lumea s-a ridicat impotriva lor, parca toata lumea, inclusiv directorii generali sunt orbiti de puterea acestei femei.
Nu stiu ce sa cred..Sunt o persoana care credeam ca exista asa ceva, ar nicioata nu mi-a fost frica de asemenea practici.Acum am ajuns sa plang din orice, sa visez numai pui si ciini noaptea, de parca, creierul meu ar fi programat sa viseze numai lucruri urate.Mai mult, noi care eram o familie unita, acum in casa iese scandal din orice.
Nu stiu daca am fost coerenta sau daca am explicat cum trebuie situatia, iar daca nu revin cu detalii pe parcurs.
Un lucru este cert:femeia asta se ocupa de prostii.Cum ne putem feri de asa ceva?Ce ati facut daca ati fost vreodata in situatia asta?
Fetelor, va rog ajutati-ma cu un sfat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Daca cineva crede in asemenea prostii o sa se "bucure" din plin de ele.

Poate putem vorbi de energii negative dar despre farmece, vraji.... Parerea mea: oamenii cu o cultura ingusta cred in asemenea prostii.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

multumesc frumos, corina.Poate ca am o cultura ingusta cum spui tu.Dar pe langa mine sunt f multi oameni care cre in asa ceva.Si printre acei oameni sunt si preotii care fac in Biserici slujbe in acest sens.Eu nu m-am exprimat doar ca ar fi vorba despre farmece si vraji.Am adus in discutie si eventualitatea energiilor negative.Am cerut doar un sfat si nu cred ca pt. asta pot fi acuzata ca am o cultura ingusta.Dar este dreptul tau sa o faci si este parerea ta.Unii oameni au o cultura mai dezvoltata si altii mai ingusta.Eu am cerut doar un sfat de la cei care poate au trecut prin astfel de experiente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

quote:
Originally posted by nadyana

multumesc frumos, corina.Poate ca am o cultura ingusta cum spui tu.Dar pe langa mine sunt f multi oameni care cre in asa ceva.Si printre acei oameni sunt si preotii care fac in Biserici slujbe in acest sens.Eu nu m-am exprimat doar ca ar fi vorba despre farmece si vraji.Am adus in discutie si eventualitatea energiilor negative.Am cerut doar un sfat si nu cred ca pt. asta pot fi acuzata ca am o cultura ingusta.Dar este dreptul tau sa o faci si este parerea ta.Unii oameni au o cultura mai dezvoltata si altii mai ingusta.Eu am cerut doar un sfat de la cei care poate au trecut prin astfel de experiente.



nadyana, nu cred ca corinadana a avut in gand sa te catalogheze drept "ingusta". Era parerea ei la modul general... Eu cred insa, la fel ca si ea, ca daca ajungi sa crezi in asa ceva, atunci atragi acel gen de energie negativa, sau ce o fi... Si eu am in preajma mea o asemenea persoana cum e femeia descrisa de tine. Sunt oameni care "se hranesc" cu rautati, cu tertipuri, cu scenarii si minciuni. Asa sunt ei si asteapta sa te vada ranit, trist, infricosat, terorizat... Solutia pe care am gasit-o eu a fost sa o ignor cat pot si in rest, cand dau ochi in ochi cu ea sa ma arat extrem de dragutza, de zambitoare si binevoitoare. S-o...shochez. Ca ea nu se asteapta ca la cat rau imi face sa-i raspund cu zambet si bunatate. Si...o dezarmez. ASta ar fi sfatul meu.

Si mai cred ceva: gandurile pozitive, atrag lucruri pozitive!

_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Indiferent ce ciudat pare, nu merita sa discuti despre aceste teme. Traieste in Lumina si Iubire si lasa farmecele celor cazuti si slugilor lui.

Dar nu pe mine sa ma asculti, ci pe cel ca ne-a sfatuit simplu:
„Iar voua celor ce ascultati va spun: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc pe voi;
Binecuvantati pe cei ce va blestema, rugati-va pentru cei ce va fac necazuri.”

Ca este putina teorie si multa practica aici, ai dreptate, dar altfel nu se poate. Daca stai pe o strada sa te harai cu toti cainii de la porti, cand vei ajunge la capatul strazii ? Dar daca ii lasi in voia lor, la un moment dat, nici glasul nu o sa il mai auzi.... ce chestie, nu-i asa ?

Acum, depinde de tine cum vrei sa traiesti, sa-ti vezi de Viata ta sau sa te lupti cu cainii.

Pace tuturor !

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">27 grame de Sanatate pura

PS> Tzuni, copil frumos , cand vezi pe tanti aceea, Zambeste larg si spune-i usor: Ce zi binecuvantata ! Cata Pace, cata Lumina, cata Iubire e in jur...... si apoi, pana se dumireste ce si cum, dispari . In trei zile, nu o sa mai spuna nimic urat despre tine. Pe cuvant de pionier .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Poate aveti dreptate!Tzuni, toti colegii o ignora pe acea femeie, doar ca ea nu lasa lumea in pace.Toata ziua se tine numai de reclamatii.Si am uitat sa spun ceva:sunt unii colegi care, atunci cand vor sa intreprinda ceva spun "Doamne Ajuta", ca multi oameni de altfel.Stiti ce a spus acea femeie intr-o zi cand a auzit aceasta expresie?Ca ce inseamna aceasta expresie, ce tot atit "Doamne Ajuta"?de fapt, si asta a contribuit la formarea parerii ca este ceva ciudat cu ea.
Darael, foarte frumoasa pidla ta.Chiar trebuie tinut cont de ea.Ai dreptate.De fapt nu se lupta nimeni cu ea, ci ea nu lasa lumea in pace.Si chiar nu stiu cum trebuie reactionat in astfel de situatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Foarte corect ce au spus Tzuni si Darael. De fapt, totul se reduce la o singura lege: legea atractiei. Atragi ceea ce gandesti. Daca crezi ca individa este periculoasa si ti-ar putea face rau, mai mult ca sigur ca asta se va intampla. Depinde de tine cu ce ganduri te hranesti si ce atitudine iei fata de ea.


Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Nadyana nu am vrut sa jignesc pe nimeni cu atat mai putin pe tine care nici nu te cunosc dar mie mi se pare inacceptabil in secolul vitezei,al cunoasterii sa mai crezi in asa bazaconii.

Da! energie negativa da sau hotii de energie ( citeste despre Karma) asta da dar restul nu te supara dar sunt bazaconii.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Draga mea...

Eu nu inteleg ideea asta ca daca nu crezi in ele, farmecele nu au valoare...Da, rugaciunea este cea mai puternica, dar trebuie sa perseverezi in credinta si in tot ceea ce inseamna asta: dragoste umilinta, piosenie, curatie sufleteasca...citi sintem asa?

Din pacate multi crestini uita de Dumnezeu si isi amintesc de el abia cind sint "incoltiti" de rau.

Da, exista aceste energii negative(farmece, blesteme) si ca dovada Biserica are Moliftele Sf. Vasile cel Mare(cea mai puternica rugaciune), impotriva farmecelor si blestemelor.Apoi, mai exista Sf. Ciprian a carui mina se afla la Biserica Zlatari, vis-a vis de CEC-ul mare.Stiti citi oameni vin zilnic sa se roage la racla...pentru ca Sfintul are mare putere data de Dumnezeu in a dezlega farmecele si blestemele. Si stiti de ce ? Pentru ca el insusi a fost cel mai mare vrajitor al Imperiului roman.Imaratului i-a cazut cu tronc o fecioara credincioasa (Mucenita Iustina) si l-a chemat in ajutor pe Vrajitorul Ciprian ca sa ii suceasca mintile Iustinei, prin vraji. Iar Ciprian l-a chemat in ajutor pe...ghiciti cine?
Datorita credintei nestramutate si curata a Iustinei, diavolul nu a avut putere asupra ei, dar a chinuit-o destul.In consecinta, exista farmece, blesteme si energii negative, la fel cum exista si Dumnezeu si credinta adevarata.

Inarmat cu credinta esti mult mai puternic in fata diavolului (vezi Sf. Antonie cel Mare care a fost ispiti in pustiu de nenumarate ori).

Exista oameni care fac dezastru in viata altora (fosta sotie a sotului meu s-a ocupat cu astea) Sotul meu este un timp foarte rational, dar cind viata lui a luat-o razna cind a cunoscut-o pe aceasta femeie, i s-a tot spus de catre cei apropiati ce e ceva in neregula cu femeia asta(va voi da si amanunte daca cineva imi va cere) si a gasit prin casa tot felul de saculeti cu pamint si ghemotoace ascunse prin casa...s-a gindit ca e ceva in neregula.

Puterea de a o rupe cu aceasta femeie i-a apartinut sufletului sau inarmat cu credinta...pe care nu o trimbiteaza la fiecare colt de strada, nici macar la 10 strazi o data.

Cred ca am fost cam labartata in mesaj.

poze cu Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

pentru Theiuta ....ai dreptate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Desi sunt multi sceptici in privinta farmecelor si-a blestemelor ele exista. Existenta lor, poate mai greu de inteles sau de acceptat pentru unii este dovedita atat de stiinta, cat si de psihologie, psihiatrie si religie.

In primul rand, ca un adaus logiC la ce am zis, daca exista in Sf, Evanghelie pasaje rezervate exclusiv acestei probleme si Sf. Parinti au facut rugaciuni speciale pentru dezlegari de farmece si blesteme, de ce sa-mi fie greu sa inteleg ca exista.

Da, le puteti da alt nume, dar aceste energii malefice sunt prezente in viata noastra si ne pot face rau.

Sf. Vasile are celebrele Molifte. Si tot asa...

Am vorbit cu un medic psihiatru foarte bun, care a recunoscut ca la el au venit de-a lungul timpului oameni care acuzau vrajitoriile si ca sa-i poata trata a inceput sa invete despre aceste energii.

Nu dati cu parul in lucrurile pe care nu le intelegeti si nici nu exagerati in scepticism.

Atunci de ce se face sfestanie in casa? Sau i se citeste omului Moliftele?

Da, fiecare dogma sau stiinta numeste aceste lucruri rele in feluri diferite> vraji, farmece, blesteme, energii negative, vibratii malefice...

In plus, oricine poate observa ca un om linistit in prezenta unui agitat se "molipseste", macar pe moment, de starea aceluia.
Tot asa se intampla si cu cei rai, energofagi, care iti consuma tie energia si iti transmite starea lui negativa facandu-te in mod inconstient sa faci lucruri neplacute.

Discutii sunt o gramada pe tema asta, dar ca ideea, energiile negative, ca si cele pozitive exista in viata oamenilor si ne lovim din pacate destul de des de ele, dar neputinta de-a le sesiza ne fac "victime".

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput