Mamici de iulie-august 2007 (27)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Gata cred ca am reusit sa-l activez! Multumesc frumos

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Bravo!

Pana sa vad eu ti-am trimis email.

Ile 21 si Victor ( 22 dec 2005)
www.onetruemedia.com/shared?p=249f1383b4fbe02ba8eea5&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Fetelor, voi va plangeti ca e mult de citit din urma? Dar eu ce sa mai zic ca abia m-am trezit si am vazut ca am de citit vreo 10 pagini! Noroc ca sunt in vacanta :)

Sphiry si Housepocket, felicitari pt carucioarele albastre!
Ghinetz (uite ca mai descopar o ieseanca ), la multi ani puiutului tau!

Lorina, bravo ca ai scapat de stressul pe care il aveai si mii de multumiri si floricele virtuale pt plimbarica

Taedi, daca DPN-ul e 22 iulie, atunci inseamna ca azi esti in 21 de saptamani si o zi. Eu folosesc calendarul asta pt calcule (dar e in engleza): http://www.amazingpregnancy.com/timeline/set_timeline.php
Imi place pt ca imi da toate zilele de sarcina.

Mihaela, mie doctorita mi-a spus ca sunt normale asemenea dureri (ascutite, ca niste sageti) si, asa cum zicea cineva mai sus, sunt de la ligamente. Uterul se expandeaza si de aici durerile. Cu sexu'... ferice de cele care stau bine . Mie nu prea imi trebuie ca am inca stari de voma, desi greturile alea urate au trecut de mai demult.

Intrebare pt cine stie: ceaiul de menta e ok in sarcina? Ca tot beau de vreo 3 zile, desi doctorita mi-a zis mai demult in termeni vagi sa ocolesc ceaiurile in general.

18+, cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

musetto ceaiul de menta constipa. Si daca mai esti constipata si din cauza sarcinii...da-ti seama combinatie

Despre sex...hehehe....mai fetelor eu am intrat intr-o faza in care numai vise erotice am, l-as manca pe iubi viu, DAR ma tem atat de tare sa nu-i faca ceva rau lui BB (desi stiu ca nu-i posibil), incat...hmmm..."nu se deschide poarta" oricate pregatiri am face inainte. Frustrant!

Simona 18+ Matei Hisham

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Mamaaaa, ce spor la scris ati avut. Raspund si eu la ce-mi amintesc:

Andutzy, fiecare doctor are fixul lui cu ce suplimente trebuie luate in timpul sarcinii. Tutu are fixul cu MagneB6 si Biomarine Plus. In principiu nu e rau, uleiul de peste este foarte indicat si in mod normal, nu numai in sarcina. Insa vitaminele speciale prenatale contin tot ceea ce e necesar organismului in perioada asta. Eu as lua Elevit si as scadea din MagneB6 si Biomarine. Poti sa faci un calcul: iei tabelul cu ceea ce contine Elevit-ul, vezi cat acopera din doza zilnica necesara, si completezi cu celelalte. Ai grija sa nu depasesti doza la magneziu, vit. A si vit. E. Asta e o idee, nu dau sfaturi pentru ca eu nu iau nimic.

Referitor la alimentatia copilului, nu ma pot abtine sa nu completez: Pfanner??? Yuck! Toate asa-zisele sucuri "naturale" contin acid citric, care este produs de sinteza, diferit de vitamina C (acidul ascorbic). Acidul citric este sare de lamaie (E330) si duce la grave probleme ale tubului digestiv. Prajiturile de cofetarie si Fornetti au, pe langa zahar alb si arome, coloranti etc. plus margarina cat cuprinde. Margarina distruge sistemul imunitar si combinatia cu zahar accelereaza acest proces.

Deci, daca eu fac greseli alimentare ca asta e, nu ma pot abtine si compensez pe alte parti, nu vreau ca si copilul meu sa faca la fel. Cel putin atat timp cat nu poate decide singur, eu hotarasc ce-i dau si ce nu. Deja mi-am atentionat mama si socrul sa nu apara cu dulciuri la noi in casa, sa vad cum fac cu alti oameni. Am vazut copil crescut fara dulciuri care acum are 12 ani, vede in fiecare zi la colegii de scoala cola si prajituri, si nu numai ca nu pofteste, dar nici nu vrea sa le vada. Am vazut o fetita de vreo 2 ani la cofetarie care manca o banana in timp ce bunica-sa manca o savarina. Aia mica a cerut si ea ca era curioasa si dupa prima lingurita a inceput sa scuipe si gata, nu i-a mai trebuit. Cred ca totul tine de cei "7 ani de-acasa", daca e copilul invatat ca ceva nu e bun, nu o sa ceara.

De alimentatie tot avem timp de discutat... dar pentru ca mi-am adus aminte, era azi la McDOnald's o femeie cu un baietel de 3-4 ani, copilul era obez, nu gras, si tocmai se infrupta cu spor dintr-un meniu mare pe care si-l intinsese pe toata fatza lui mare. M-am crucit in gand... Ati vazut "Super-size Me" ?

Mergem si noi vineri la eco, n-am mai fost de 2 luni, sper sa ramana caruciorul roz. Brazuca, ai reusit sa ajungi acolo sau vrei nr. de telefon?

Carla, 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Carla, in sfarsit mi-a raspuns si mie cineva la intrebare! Ma gandisem si eu la treaba asta, dar rusine sa-mi fie, mi-e un urat de claculeeeeee....o viata am detestat matematica!

AndraSapt19 cu Horia Andrei siDragos Alexandru

Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Daca vrei le facem impreuna, rugam o mamica draguta care ia Elevit sa ne scrie continutul si procentele, tu le ai pe celelalte si o scoatem la capat intr-un fel.

Carla, 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by Simo78

Ana felicitari pentru baietzica!!!!

Cred ca Luna face dansul ploii cand mai apare cate un baietel

Simona 18+ Matei Hisham

poze






Haideti fetelor bagati la baietzei, luati-i voi pe toti.

Luna 17 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by Ioana75

Ana felicitari pentru .
Simo, esti comica rau. Adevarul e ca o inteleg pe Luna foarte bine.
Aylin, mihalache merita o vizita, sa o cunosti. Dar daca nu-ti place, mai cauta.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)



Vreau si eu sa fac coditeeeee! Sa pun agrafeeee! Sa ma joc cu barbie nu cu hot wheels!



Luna 17 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by Antoanela23

Buna ziua dragelor,

M-am intors ieri acasa.
O sa intru mai incolo sa va povestesc ce si cum.

Va pup pe toate si va urez o saptamana excelenta, mi-a fost dor de voi,


Anto 22 si

Victor
(8 octombrie 2005)




Anto bine ai venit, ne-a fost tare dor de tine.

Luna 17 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput