Barbatul meu si ...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

Eu astept cu nerabdare perlele sotului :)
Cat despre abuzul domestic, ei bine asta poate imbraca orice forme, de l a privirea pe care ti-o arunca dimineata, pana la cazuri grave de batai si alte omoruri.
Al meu ma abuzeaza prin absenta.
Aia care isi bat nevestele au o problema de perceptie. Asa au vazut in familie, nu percep corect semnalele non-verbale ale nevestei.. ceea ce poate fi o inofensiva remarca de genul" cum a fost azi la serviciu?" el o poate percepe ca pe o remarca agresiva la adresa lui. Sunt oameni si oameni. Da' sotu' tau unde a trait pana acuma de nu stie ca femeile mananca bataie de pe vremea iobagilor, si chiar mai dinainte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Fetelor va pup si va zic cu mina pe inima ca nu vreau sa rasucesc cutitul in rana.
notquiteso,cred ca o idee avea el despre acest aspect ,ca un barbat mai carpeste femeiii una la nervi sau dupa un pahar de`i beu mintile,insa la acte de barbarism,la faptul ca acest aspect are o asa amploare probabil nu se gindi.
Iti dai seama ca pt. el termenul de domestic violence,(DV) zic japonezii, a fost ceva nou cred.
Nu stiu exact ce a fost in mintea lui pina acum si nici cum a reactionat urmarind tv-ul(si nici ce au aratat/zis la tv,poate vreo japonica vazu) pt ca nu eram cu el ca sa aud ce are de comentat(cred ca vorbea singur).
Si imi mai dau cu presupusul zicind ca,ce nu intelege cel mai mult este cum faci din asta un sport,adica iti sfarami nevasta si-o desfigurezi in fiecare zi.Ce te impinge?Ce simti si cum te simti dupa?Ce motiv ai ???
El are fixul cu femeia= delicata (care nu stie sa se certe) ,sa tipe ,care zimbeste si care are un brat cald sa-ti pui capul cind vii acasa.Asa vede el casa.Nu un camp de batalie.
Iar faza cu floarea ma termina
Mai are o vorba de si-o facu slogan .Cind ma vede cu dureri de sani ,plinging sau obosita el ma incurajeaza :"uite vezi,de aia Paradisul este la picioarele mamelor.Sa fii mama nu-i usor!"
Dupa asa cugetari il iert chiar daca sunt nervoasa.
Sa stiti ca nu e romantic,visator incurabil si sa nu credeti ca noi nu ne certam hohooo ce ne intepam ,da` asa finutz

Glontz , da ,mai are frati da` si ultimul valabil s-a insurat deja .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

of, am crezut ca ai patit ceva M-am speriat!
Eu am fost abuzata "doar" moral, insa ex-sotul meu are probabil explicatiile lui. Stau toata seara pe net (da, el statea toata ziua si noaptea la tv, dar e altceva, nu?) nu gatesc (din moment ce am aruncat de cateva ori mancarea neatinsa, copiii au pranzul asigurat, ce sa ma mai strofoc?) este dezordine in casa (am intrat in greva, am zis ca dupa 8 ore de munca+lectii+exclusivitate la bucatarie, spalat si copii sa mai faca si el ceva) cred ca astea erau motivele lui de abuz.
Cand vine sotul tau cu instrumentul de baseball, ii dau cu placere adresa ex-ului:)))


Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Gabi,sper ca acum sunteti mult mai bine si tu si piticii!



notquiteso,mi-am amintit .Pai daca la DV intra si privirea de dimineata apoi atunci eu intru cu succes in categoria agresorilor iar barbatul meu in cea a victimelor.Mereu se plinge ca nu-i dau buna dimineata si ca sunt nervoasa.Da` lucrez la aspect
Despre perle,hmm,pai barbatu-miu ma invata cum sa-l joc pe degete.El e convins ca o femeie desteapta poate sa faca ce vrea din sotul ei.Contrariul nu-l intelege prin o femeie proasta, ci una impulsiva care nu se controleaza si declanseaza dezastre de cum deschide gura.Mai bine te faci ca ploua,ignori si numeri pina la 100 decit sa-ti dai drumul la nervi.
Si e in stare sa-mi vorbeasca ore intregi!De obicei noaptea!!
Odata pe cind eram in vizita pe meleagurile lui natale ne ciondaniram si apoi am discutat pina pe la 4 dim.Socru-miu auzise dar cum nu pricepe o boaba a doua zi ma trage de-o parte cu cumnata-mea (sa traduca) sa afle ce s-a intimplat.
Eu ii povestesc si el ii zice lui fii-su dupa ce apare acasa"auzi baiete,du-te la dr. si te cauta la cap .Daca ai probleme nu innebuni si fumeia"
A plecat al meu glont sa-mi cumpere tot ce pofteam sa se spele de pacate(eram gravida) si dupa aia cine infuleca dulciuri pe balcon(io cu socru-miu).
Si ia mai zis una de pomina :" daca vreodata ai de gind sa dai divort de fata asta te duci baiete in lume.Ea ramane si tu pleci!"
Asta tot socru-miu!Hahaaa

Glontz,apropo de frati.Al meu se enerveaza pe frate-su al mare ca e asa de caaaaaaaaaaaalm!Si al meu e calm,dar frate-su il scoate din sarite pe al meu cu calmitatea lui.Si buuuuuuuuuun!Poti sa joci totoroiul pe masa ca nu se supara,de fapt cam asta face nevasta-sa.

Edit:scuze ,am crezut ca numele lui notquiteso este Dora,de unde ca era vorba de grasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

Super-tare sotul tau :)
Dora e fetita mea. Eu sunt Anne.
Chiar vroiam sa te intreb: nu e greu pt tine acolo? Ca eu stiu ca societatea japoneza este oarecum inchisa. Adica la suprafata sunt ok, ai senzatia ca totul e in regula, insa de fapt ei nu te accepta niciodata. Mi se pare ca au si un cuvant pt cei ne-japonezi. Am citit undeva, sau mi-a povestit cineva, nu mai tin minte. Da' chiar mi-am adus aminte si am zis sa te intreb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Anne,e ok ,sincer nu am intilnit decit oameni draguti.
Si sotul meu zice ca japonezii fac diferente si imi zice ca nu o sa inteleg decit cind o sa lucrez ,daca musai asta vreau.
Deocamdata ne avem unul pe celalalt,asta a fost concluzia lui cind,dupa ce am nascut si am avut ceva probleme, nu a fost nimeni sa ma/ne ajute decit el.(nici el nu este japonez)
Avem cunoscuti,amici ,nici nu stiu daca ii pot numi pe toti prieteni desi sunt tentata.
Nu am avut experiente neplacute pina acum si sper sa nu am.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Anne, cuv. ptr. non-japonezi e "gaijin".
Hannen, cred ca depinde; eu am lucrat un timp in Oizumi, la Sanyo si am lucrat inainte intr-o fabricutza mica in Ota City, unde eram singura gaijin si sa stii ca nu m-am simtit deloc ne-la locul meu printre ei; adica, pauzele de tigara, stateam toti, eram in sectie eu, inca o japonezica tinerica si vreo 4 muncitori + sefu', si stateam toti in cerc la povesti. Si nu m-au exclus niciodata din conversatie si daca foloseau un cuv. ce nu-l intelegeam, intrebam si mi se explica. Probabil ca depinde de unde nimeresti; stii si tu ca sunt oameni si oameni... peste tot!


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Am uitat sa-ti spun: in fabrica aia micuta am avut un mic accident, mi-a sarit ceva solutie chimica in ochi; au sarit japonezii care mai de care sa ma ajute, unul m-a dus de mana la ghiuveta, altul mi-a adus un prosop curat, altu' l-a sunat pe sefu' (ca era ziua lui libera), care a venit si m-a dus la o clinica, cu masina lui, mi-a platit consultatia+ mi-a cumparat picaturie prescrise; sunt convinsa ca si-a recuperat banii de la fabrica, dar cand am vrut eu sa platesc, mi-a spus ca nu, ca plateste el, ca dureaza vreo saptamana sa recupereze banii.


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Desiree,asa cum am zis ,si eu am intilnit numai oameni draguti.Nu stiu,poate ca depinde si de felul nostru de a fi cu cei din jur.Eu sunt foarte prietenoasa ,poate asta e un motiv,sau poate doar am avut noroc si n-am dat peste "ciudatzi".
Pina acum nu am de ce sa ma pling.


Mergi la inceput