Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boditza spune:

Am si eu 12 prepelite.. 3 cocosi si 9 gaini si au aproape 9 saptamani si nu au inceput sa oua.. eu le am de la 3 saptamani, au lumina, le tin si noaptea becul aprins(pana incep sa oua apoi nu o sa il mai tin)de 2 saptamani sunt pe furaje de gaini ouatoaresi nmk... apa proaspata de 2 ori pe zi, curatat tavita zilnic si mancarea nu lipseste din vas... care poate fi cauza??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

o cauza posibila ar fi procentul de proteina din hrana pe care o primesc, sau pe care au primit-o cand erau pui. la fel lipsa de vitamine. (asta în cazul in care nu sunt masculi toti :-) )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

BUNA,
la fel am patit si eu ,daca ai citit si mesajele de dinainte.
Insa cu greu am descoperit ca ele se oau,dar fiind moi nu mai alunecau la locul lor si erau mancate.Gaseam resturi de ou in tava de dejectii.La sfatul Lilianei le-am reevaluat mancarea si am adaugat calciu furajer,sunt pungi la 1 kg,ieftine si am rezolvat problema.
Acum am 50 de oua zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea.gb07 spune:

ms, andreea!eu sunt interesata sa cumpar doar prepelite, iar ouale pentru incubat sa le strang de la ele.exista o perioada de valabilitate pentru ouale de pus la incubator?dar cele pentru consum ce valabilitate au?
pentru inceput nu vreau sa cumpar multe; nu stiu cum va merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Buna,
prepelite nu prea stiu de unde poti sa iei,insa cu oua de incubat pot sa te ajut eu.Pana in Bacau le pot aduce,daca nu iti e departe sau poate gasesti mai aproape.Maine iese prima serie de pui din oua de la mine si pot sa vad si care este procentajul.Am pus un incubator de gaina,unde au incaput 185 de oua.Nr. de telefon este 0758606075 fam Lichi.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodi62 spune:

Citat:
citat din mesajul lui deea.gb07

ms, andreea!eu sunt interesata sa cumpar doar prepelite, iar ouale pentru incubat sa le strang de la ele.exista o perioada de valabilitate pentru ouale de pus la incubator?dar cele pentru consum ce valabilitate au?
pentru inceput nu vreau sa cumpar multe; nu stiu cum va merge.


buna la toata lumea
sunt novice in acest domeniu si incerc sa culeg din informatiile oferite de voi toti si in special de Liliana .In curand -peste vreo 2-3 zile astept si eu sa ma bucur de niste "degetare" de prepelita- care o sa-mi iasa din cele 120 de oua pe care le-am pus la incubat.
Am vazut la voi ca folositi FNC de gaini outoare imbunatatite cu calciu-sunt mai bune decat cele speciale de prepelite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

In nici un caz nu-i nimic mai bun decat mancarea speciala pentru prepelite. Ceea ce le dam in afara de aceasta este un fel de improvizatie,dar data corect,merge.De curand am gasit foarte greu un sac de mancare speciala si inca le dau in amestec cu cea de gaini ouatoare,rezultatul e acelasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodi62 spune:

multumesc Andreea,
m-ai linistit-eu ma pregatisem cu mancare pentru prepelite de la 0-35 de zile.Ma gandesc ca pe viitor sa-mi largesc efectivul de prepelite si s-o pun de-o mica afacere.Ce vreau sa te intreb este de unde procuri bateriile si la ce pret.Ai piata de desfacere la oua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

daca se respecta procentele de vitamine minerale proteine orice "improvizatie" devine hrana speciala pentru prepelite. parerea mea! :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Buna din nou,
eu am cumparat o singura baterie s-o am ca model,care a costat 140 de lei cu tot cu taxele postale,iar restul le-a facut sotul meu.Nu au iesit chiar ca cea standard,insa sunt perfect functionale.In legatura cu ouale,la 50 pe zi cate iau eu acum,le dau pe la vecini,pe la rude,cu 0,4 lei bucata,pentru tratament si consum. Mama mea este asistenta medicala si mai imparte cate o hartie cu medicina naturista bazata pe oua de prepelita pe la pacientii ei .Deocamdata nu mai am nici un ou,le-am vandut pe toate.Pe viitor poate dau pe la magazine,vad eu,dar la 50 pe zi e totusi putin ca sa ma bag in seama la ceva mai mult decat atat.
Sa aveti o seara placuta!

Mergi la inceput