Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natasa79 spune:

Buna,annddrreea,
1.Cate oua ti-au intrat intr-o clocitoare hexagonala?
2.Cum ai procedat cand ai pus ouale pentru incubat in clocitoarea hexagonala. Cum ai pregatit si fiecare pas in parte.
Este pentru prima oara cand punem oua pentru incubat si nu ne facem o idee "CUM AR TREBUI SA O FACEM CA LA CARTE".Trebuie tinuta in priza 24 ore clocitoarea goala sau cu apa, orsice sfat mi-e binevenit pentru ca pe duminica sau cel tarziu luni sa pot sa pun ouale.

3.SPUNE-MI CUM ARATA MATERNITATEA CARE O AI DIN STICLA CA SI UN ACVARIU daca doresti poti sa-mi trimiti poze pe adresa tothionela@yahoo.com?

MULTUMESC MULT.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna natasa79,

Ma bucur ca ai reusit sa intri si sa pui intrebarile pentru annddrreea.

O zi frumoasa si un weeknd placut.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saburex4u spune:

Buna liliana_28, am nevoie de un sfat in legatura cu aceasta afacere cu prepelite: de unde pot cumpara cateva perechi de prepelite pentru familia mea (pentru inceput). Iti multumesc mult si astept cu interes raspunsul tau la mail: marian_arsenie@live.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

BUNA DIN NOU,
1. eu am pus 250 de oua in doua clocitori,insa intr-una incap cam 200.
2.clocitoarea se pune fara apa in priza cu 24 de ore inainte,apoi se pune apa calduta in prima alveola ,se pun ouale si gata.
DOUA ZILE NU LE-AM INTORS DELOC,AM PUS SI O CRENGUTA DE BUSUIOC CA SA NU MIROASE APA SI AM AVUT GRIJA SA O COMPLETEZ IN FIECARE ZI.IN A 14-A ZI SE INTORC OUALE TOT CA IN CELELALTE ZILE,DE 2 ORI,DIMINEATA SI SEARA,IN SCHIMB SE UMPLE SI ALVEOLA DIN MIJLOC PENTRU A MARI UMIDITATEA.DIN A 15-A ZI NU SE MAI INTORC OUALE,CI NUMAI SE VERIFICA SA FIE APA IN AMBELE CANALE.MIE IN A 16-A SI A 17-A ZI MI-AU IESIT PUISORII.
NU STIU DACA E DUPA CARTE(CUM SE SPUNE),INSA EU ASA AM FACUT SI REZULTATELE SUNT CUM AM SPUS ,SI ,ZIC EU,SUNT DESTUL DE BUNE.Din 250 de oua au iesit aproximativ 200 de puisori.
3.Am sa selectez cateva poze,ca nu am prea multe, si promit ca ti le trimit in viitorul apropiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

bun?. a încercat cineva s? î?i autorizeze la dsv cresc?toria? sau ?tie cineva în baza c?rei legi se autorizeaz? vânzarea de ou? de prepelita? nu ordinul 111 c? acolo nu zice nimic de prepelite
Mul?u

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natasa79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui annddrreea

BUNA DIN NOU,
1. eu am pus 250 de oua in doua clocitori,insa intr-una incap cam 200.
2.clocitoarea se pune fara apa in priza cu 24 de ore inainte,apoi se pune apa calduta in prima alveola ,se pun ouale si gata.
DOUA ZILE NU LE-AM INTORS DELOC,AM PUS SI O CRENGUTA DE BUSUIOC CA SA NU MIROASE APA SI AM AVUT GRIJA SA O COMPLETEZ IN FIECARE ZI.IN A 14-A ZI SE INTORC OUALE TOT CA IN CELELALTE ZILE,DE 2 ORI,DIMINEATA SI SEARA,IN SCHIMB SE UMPLE SI ALVEOLA DIN MIJLOC PENTRU A MARI UMIDITATEA.DIN A 15-A ZI NU SE MAI INTORC OUALE,CI NUMAI SE VERIFICA SA FIE APA IN AMBELE CANALE.MIE IN A 16-A SI A 17-A ZI MI-AU IESIT PUISORII.
NU STIU DACA E DUPA CARTE(CUM SE SPUNE),INSA EU ASA AM FACUT SI REZULTATELE SUNT CUM AM SPUS ,SI ,ZIC EU,SUNT DESTUL DE BUNE.Din 250 de oua au iesit aproximativ 200 de puisori.
3.Am sa selectez cateva poze,ca nu am prea multe, si promit ca ti le trimit in viitorul apropiat.
Iti multumesc mult pentru raspuns....
am reusit sa strang 135 oua sa vedem ce o sa iasa....
spune-mi te rog tu ai acopeit clocitoarea?
mi-ar face placere sa te am in lista mea de mes sa ne putem partasii mai multe experiente sau chiar sa ne sfatuim. Daca esti de acord acceseaza adesa mea de mes tothionela@yahoo.com.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

natasa de ce nu iti activezi mesageria privata?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pozarul spune:

Salutare tuturor pasionatilor!
M-am hotarat sa achizitionez pentru parintii mei niste oua de prepelita in vederea cresterii prepelitelor.
Tin sa va spun ca de azi-dimineata pana acum am rasfoit toate cele 18 pagini de forum :) mi se pare cel mai cuprinzator din toate forumurile cu si despre prepelite.

Liliana, te rog in masura in care ai timp sa imi trimiti faimoasele poze pe care le-ai mai trimis si altor curiosi.
Sper ca intr-o zi sa reusesc sa vad pe viu cum se cresc aceste pasari.
Asta bineinteles, daca ma primesti. Promit sa nu fur prea multe idei :)
oricum, "ferma" mea va fi undeva prin Buzau :)

Andreea, te asemenea, te rog sa imi trimiti ce poze ai cu miniferma ta.

Va multumesc,

aaa. sa nu uit pozarul@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Draga Pozarul,
Poti sa furi cate idei vrei tu.
Noi cand am pus pe picioare ferma, am fost la niste crescatori care ne-au spus toate amanuntele de-a fir a par. Am si notat, lucru care il poti face si tu fara nici un fel de problema.
Toate intrebarile care iti trec prin cap in legatura cu prepelitele, sunt binevenite.

O zi usoara.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

vreau ca ouale de prepelita sa le pot ambala si ethicheta si as vrea daca stie cineva cam ce ar trebuii sa fac ca sa fie totul legalizat.

Mergi la inceput