Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

In primul rand puiutii nu ii muti din clocitroare in maternitate pana nu sunt complet uscati. Unii nu reusesc sa iasa siguri din ou asa ca este indicat sa ii ajuti tu, adica sa rupi tu coaja incepand din locul unde au ciocnit ei prima oara.
Maternitatea mea nu este din sticla pentru ca eu am para ceramica deasupra maetrnitatii. Sursa lor de caldura este para aceea ceramica. Le-am pus bec pentru lumina.
Mare grija inmaternitate cu apa. Am mai spus ca daca se uda, se aduna toti sub para ceramica pentru a se incalzi iar cei de jos (se formeaza o piramida de pui de prepelita) se sufoca si mor.
Pe jos (in maternitate) am pus pleduri absorbante pentru a absoarbe umezeala, ca sa stea uscati mereu.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

AU IESIT IN SFARSIT!DIN 250 DE OUA AU ECLOZAT PESTE 200,INCA MAI SUNT DE IESIT.AM FACUT MATERNITATE DIN STICLA,CU BEC .IN CURAND VA VOI TRIMITE NISTE POZE.
MULTUMESC MULT DE AJUTOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavius_alex spune:

cine ma ajuta si pe mine vreau sa cumpar oua pentru incubat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iolandaida spune:

Buna!
Si pe mine ma intereseaza acest subiect. La un moment dat am avut si eu 12 prepelite si mi-au placut.
Liliana, te rog, imi trimiti si mie pozele cu bateriile si maternitatea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Ti-as trimite dar nu am mailul tau. Te rog sa il posezi si iti trimit cu drag poze.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iolandaida spune:

Scuze Liliana. mail - cristinaida27@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosu_Orlando spune:

Buna ziua, am citit toate PM, dvs. de pe acest site si am incercat sa retin anumite aspecte. Spre exemplu, un prieten de-al meu este la inceputul acestui "proiect" sa ii spun asa si a investit ceva bani, afacerea fiind inca la nivel de familie; insa as vrea ca aceasta afacere sa o extind impreuna cu el si sa construim o hala, daca vrem sa legalizam aceasta afacere, cam ce acte ne-ar trebui inafara de acel certificat de producator, si garantie? Cam cat de mare ar trebui sa fie o cusca? Cam cat de mare ar trebui sa fie o maternitate? Cati pui intra intr-o cusca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna dimineata,

Din cate stiu eu, ar trebui si un contract cu un medic veterinar. Iti trebuia doar hartia ca practic medicul veterinar nu are ce sa le faca. Nu fac boli, nu au nevoie.
O baterie o poti face cat de mare vrei tu. Noi avem baterii pe 5 randuri de cate 100 de pasari/rand. Nu te sfatuiesc sa le facu mult mai mari ptr ca iti va fi greu cu mutatul lor din cand in cand.
Poseaza mailul tau ca sa iti trimit poze cu maternitatea si cu bateriile mele ca sa iti faci o idee.

O zi usoara.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iolandaida spune:

Multumesc de poze!
Mai am o intrebare pana cand se pot scoate pui la clocitoare?
Acum este tarziu?
Din cate stiu puii de gaina se scot pana incep caldurile. La prepelite la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Prepelitele se pot scoate in orice perioada a anului.
Noi incubam non stop.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput