Doi copii - o singura camera!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

BUna! Noi avem trei baieti si dorm toti in aceeasi camera, dar partea buna este ca, camera lor este foarte mare - 30 mp si nu au probleme cu spatiul.
Am avut si noi pat supraetajat la copii in camera, dar cand a trebuit sa doarma si Vlad in pat mare am taiat picioarele patului si am facut un pat normal si unul mai ridicat, cu o scarita mica, imi place cum arata asa paturile, iar sub patul mai inalt, cu scarita am facut doua sertare imense in care se poate depozita ce vrei.
Pe Bogdan l-am invatat sa doarma singur spunandu-i ca merg la bucatarie si ma intorc imediat si de obicei adormea si nu ma mai striga. Apoi a crescut Vlad si probabil in jur de doi ani (nu mai stiu exact)l-am invatat sa adoarma si el singur. Seara le spuneam rugaciuanea, le puneam muzica faina (clasica) si la fel ii spuneam lui Vlad ca plec pana la bucatarie, sau la baie si s-a obisnuit pana la urma sa adoarma singur, in prima faza stateam langa el in pat pana adormea. Apoi ma chema Bogdan, sa stau si langa el, ca n-am stat si uite asa stateam mai bine de o ora cu ei altadata, dar pana la urma s-au invatat. Acum seara, dupa baie e pun in pat, le spun rugaciunea si muzica, care nu o cer tot timpul, ii pup, le spun noapte buna si nu mai am treaba cu ei, in max. 5 minute adorm. Apoi il adorm pe Alexandru si il duc si pe el in camera, doar ca el se mai trezeste peste noapte, dar nu isi trezeste fratii pt ca il aud imediat si il iau de acolo. Maine am sa fac poze, dar nu mai stiu cum se pun pe internet, asa ca eventual le trimit cuiva pe mail si daca vrea sa le puna la acest subiect.
Ideea de baza este, cred eu sa aveti acelasi ritual in fiecare seara, daca vor povesti le citesc inainte de baie, nicidecum cand sunt in pat pt. ca imi pun intrebari si nu mai vor sa doarma.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:

Buna dragutelor!
Mi-au placut mult paturile si as vrea si eu detalii legate de pret sau un nr de contact din Ro, va rog!

Ana, mamica de Diana Alexia (28.02.2004) si Daria Oana (6.01.2006)
Album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:
Originally posted by gabiarama

Marina , in ce sens nu ti se par sigure ?

GABI25+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic



Gabi, si in Romania de unde se pot cumpara?



Mami de Codrin, Olguta si Cornelie mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Mcrmiki ,abia astept sa vad pozele .

Adriana , nu stiu unde s-ar gasi asa ceva in Romania .Noi oricum facem la comanda mobila ,asa ca nici nu am cautat prin magazine .Am gasit doar site-ul unei firme care are accesorii pt mobila , tapiterie,usi .(www.santi.ro)


GABI25+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Please!!! Imi raspunde si mie vreo mamica cu baiat si fata? Cum ii culcati? Au camere diferite? De la ce varsta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Inca nu am doi copii, dar cel mai simplu mi se pare sa doarma impreuna in acelasi pat, mai mare; sau daca nu e loc suficient, pe o canapea extensibila. Cind eram mica dormeam cu sora mea, si imi placea foarte tare; copiii sint mai apropiati cind dorm impreuna...

mami de Agatha (21.08.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

pentru economie de spatiu, exista pat de o persoana care are sub el inca un pat ce se trage ca un sertar in afara, numai pe timpul noptii. nu stiu daca am explicat prea bine... pe site-ul ikea.ro, in catalog, la pagina 104 este un astfel de pat (gama robin).
spor la amenajari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

quote:
Originally posted by crisseis

Please!!! Imi raspunde si mie vreo mamica cu baiat si fata? Cum ii culcati? Au camere diferite? De la ce varsta?



Imi pare rau...eu am doua fete, nu stiu ce sa iti raspund. Stiu ca o prietena de-a mea care are frate a dormit cu el in camera pana s-a maritat . Diferenta de varsta intre ei e de 2 ani (el mai mare). Eu cred ca pot fi pusi in aceeasi camera, daca stii cum sa ii instruiesti

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

quote:
Originally posted by crisseis

Please!!! Imi raspunde si mie vreo mamica cu baiat si fata? Cum ii culcati? Au camere diferite? De la ce varsta?



La noi Patrick are 4 ani si jumatate si Vivien 3 ani. Dorm in paturi supraetajate de vreo jumatate de an. Nu avem probleme deosebite.
Cam cum descrie didita, daca devin prea galagiosi le atragem atentia, in rest mai susotesc pina adorm. In august vine bb3, vor dormi o perioada toti 3 in camera, pina va merge cel mare la scoala in 2008. Camera e maricica, nu stiu citi mp. Patrick oricum, cind a auzit ca vor fi separati in 2 camere, a fost bosumflici, ca el nu vrea singur in camera sub nici o forma. Vom vedea, pina isi schimba optiunea vor avea o camera de joaca si dormit si una de facut lectii cu birouri, asta pt. mai tirziu la anul.

narcisa

Mergi la inceput