Viata in Germania (42)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Imi cer scuze pentru dezinformare!Am copiat informatia dintr-o stire de anul trecut si am uitat sa corectez!Meciul are loc in septembrie 2007.
Mihaela, meciul a fost planificat iniatial pentru februarie dar a fost reprogramat in septembrie.

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

Na#355;ionala României va disputa un meci amical în compania Germaniei, în toamna anului viitor. “Panzerele” î#351;i doresc probabil revan#351;a pentru acel ustur#259;tor 1-5 suferit în fa#355;a “tricolorilor”, în aprilie 2004. Partida va fi una din cele 4 amicale pe care tripla campioan#259; mondial#259; le va disputa în 2007, celelalte trei urmând s#259; fie jucate de germani în compania Elve#355;iei (7 martie, Dusseldorf), Danemarcei (28 martie, Duisburg) #351;i Angliei (22 august, Londra).

Germania – România se va disputa în data de 12 septembrie 2007, la Koln.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiriki spune:

am inteles. deci e anul asta. multumesc fetelor.
ne intalnim pe-o terasa in Köln inainte si dupa meci?



MIKI


``Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii, care nu-l asteapta! ``

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

quote:
Originally posted by mihaela_specht

papadie stiu linku chiar am comandat de aici .e ok
mai e unu poate ca deja il stiti aici




Mihaela, ai comandat la Lautarul? Cum sunt?
Papadicule, multzumim de link! Deja am pus ochii pe vreo trei carti.

In treaba cu cursurile de germana. Din cite am inteles eu depinde de la Land la Land si este pt cazul in care vrei viza de sedere aici sau rezidenta permananeta sau cetatenie (de la Land la Land). Tot diferenta este de la Land la Land obligativitatea unui test de cunostinte despre Germania si de limba in cazul in care doresti cetatenia. Da tot din cite am inteles cursurile daca sunt obligatorii sunt si subventionate, asa ca e pacat sa nu le faci, daca trebuie sa dai numai un euro pe ora (cum era acum ceva timp, acuma nu mai stiu cit costa). Pai asta e mizilic si o limba e intodeauna un cistig!

Din cauza difenteleor de legi si de nivel de trai e bine sa stii Cecilia cam in ce land te-ai stabili. De exemplu stiu ca in Niedersachsen asistentele de dentisti au o viatza cam grea (multi doctori nu iau decit tinerele, pt ca le platesc mai putin decit pe unele cu experienta, oricum sunt mai multe motive).

----------



Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Buna dimineatza!!!
Incep cu miile de multumiri,pentru informatiile si sfaturile utile.
Astept cu nerabdare zilnic sa am putin timp liber(ca domnul terorist nu-mi prea da)ca sa intru pe aici.
Sinteti de-a dreptul minunate!!!!
Dupa cite am inteles de la sotul meu ne concentram spre Land-ul Bayern(daca l-am scris bine),linga Nurnberg.Este cineva de pe acolo??
Nu as vrea sa va sperii cu intrebarile mele,caci multe am,dar Papadie am inteles ca ai lasat si tu bunatatea de US pentru Germany.
Banuiesc ca pentru fiecare este diferita situatia si imprejurarile dar pleaseeee imi poti da niste info in legatura cu resedentia voastra ca cetateni americani ??Cum ai facut cu copii ,la gradi?
Ati gasit jobu-ri repede,decente??
In sperantza ca nu v-a bat la cap prea mult v-a pup si v-a astept pe aici!!Cecilia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiAlek spune:

Ok,tot eu..mi-am facut un web album,dar naiba stie cum trebuie sa-l atasez.L-am scris la pagina mea personala,la locul lui si nimic...
Daca il scriu aici il poate atasa cineva ptr. mine,care stie ce face??
http://picasaweb.google.com/alekutz04
multumesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:



aschiutza am comandat de pe ambele site-uri,de la lautarul am comadat saptamana trecuta martisoare.

Cecilia am vorbit cu soramea in legatura cu meseria ta .ea lucreaza la un cabinet stomat.(kieferorthopädische)in romaneste ortodentie parca se zice si zicea ca la inceput tre sa faci practica un an si nu e platit.
iar salarul e mic.
bine nu vreau sa te descurajez a fost asa o idee..poate in alte parti e altfel.

pupici




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, azi fac 3 ani de la casatoria civila! Inca de la Craciun am primit de la sot pt ziua asta bilete la opera, asa ca miine pot sa va spun cum arata Semperoper, pe care ati vazut-o cu totii cel putin in reclama de bere . Amu sunt f stresata cu ce sa ma imbrac, nu prea am nimic pt racoarea de afara asa de elegant si mergem cu tramvaiul pina acolo (plus ca nu stiu in opera cit de cald e, nu prea am chef 3 ore sa dirdii ). Am scos deja jumatate de dulap, ma duc sa ma rascolesc si cealalata jumatate.

O zi buna tuturor!

-------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiriki spune:

quote:
Originally posted by aschiutza

Fetelor, azi fac 3 ani de la casatoria civila! Inca de la Craciun am primit de la sot pt ziua asta bilete la opera, asa ca miine pot sa va spun cum arata Semperoper, pe care ati vazut-o cu totii cel putin in reclama de bere . Amu sunt f stresata cu ce sa ma imbrac, nu prea am nimic pt racoarea de afara asa de elegant si mergem cu tramvaiul pina acolo (plus ca nu stiu in opera cit de cald e, nu prea am chef 3 ore sa dirdii ). Am scos deja jumatate de dulap, ma duc sa ma rascolesc si cealalata jumatate.

O zi buna tuturor!

-------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar





Draga mea , felicitari!!! eu am o toaleta care e special pt opera sau teatru. daca-mi spuneai mai devreme ti-o trimiteam
Succes in gasirea toaletei potrivite si distractie placuta diseara




MIKI


``Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii, care nu-l asteapta! ``

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

aschiutza iti doresc tot binele din lume si sa fiti fericiti impreuna.


miki ,aschiutza nu a zis ca nu are cu ce se imbraca doar ca nu stie cu ce .

Mergi la inceput