un suvenir.....spart

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

am mai spus: 1 - nu las obiecte fragile si tentante la indemina lui, sau nu-i invit, stiiind ca au copil mic.
2 - Daca al mic chiar imi da foc la casa, imi permit sa-i fac ma-sii o criza eventual, si sa-i spun ca nu mai e binevenita la mine, DAR NU COPILULUI, pentru ca asta e josnic.
"Imi da foc la casa" nu inseamna ca scapa saracul suc pe jos sau vreun castron.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

eliza eu cred ca nu toata lumea citeste ca tine frazele subliniate si nu mi se pare ok de a banaliza o reactie violenta "femeia a fost depasita de situatie, atata tot".

Si nu inteleg de ce pt tine daca nu urlii la un copil este ca si cum nu ai face nimic!
Ma repet, dar eu iau masuri fara sa astept ca parintii sa se sesizeze. Ii spun ca nu sunt deloc ok cu ceea ce a facut, ca sunt f suparata si ca tineam f mult la obiectul respectiv pe care nu-l pot inlocui. Totul pe un ton ferm. dupa care ii cer sa se aseze intr-un loc in care sa nu poata face prostii si ii propun o activitate care sa o absoarba (gen coloriage, reviste sau tv ca sa treaca cele 10 minute de vizita). Nu am avut niciodata parinti care sa nu fie de acord cu asta si sa spuna lasa mama ia aici chibrite si da foc la casa ca esti mic si tu nu stii.
Si iarasi ma repet, dar copii asculta mai mult de o persoana exterioara mai ales daca nu o cunosc prea bine, daca parintii sunt de acord.

Un copil de 3 ani nu varsa intentionat paharul. In cazurile astea cand ii s-a servit pre mult si risca sa verse, daca nu mai am ce face altceva beau eu din pahar pana ramane o cantitate gerabila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Elise,
1) Unde scrie ca familia a fost invitata cu copilul mic la asa ora tarzie (peste 9pm)? Eu am inteles ca li s-a facut o invitatie de principiu, sa-i viziteze in noua locuinta, iar ei, fiind atunci in zona, au hotarat sa le bata in usa.
2) Prima data o fi varsat din greseala. Dar mai departe, gazda a avut clar impresia ca copilul a varsat intentioat paharul; la fel si cu vasul. Citeste inca odata si ai sa vezi ca nici Pucku nu pretinde ca fetita a atins vasul in trecere, ci spune clar ca s-a indreptat spre el, l-a apucat si, desi i-a zis sa-l lase acolo, l-a trintit pe jos!
Poate ne mai povesteste odatas Pucku cum s-au desfasurat ostilitatile caci dupa mine, conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

quote:
Un copil de 3 ani nu varsa intentionat paharul.

E vorba aici de varsat paharul si spart ce a reusit sa apuce...
Am vazut si mai rau!
Din pacate, am trait astfel de experiente si va asigur ca stiu foarte bine ce spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

marturisesc ca noi am rupt relatiile cu niste prieteni pentru ca tipa ii tot spunea pustiului meu la diverse "obraznicii" ca de ex., mincatul ciocolatei de pe tort sau alergatul prin casa "sa nu vii la mine la scoala", "nu mi-ar placea sa fii elevul meu" etc.
a culminat cu ziua lui cind ala micu' a imbrincit-o pe fetita lor (imbrinceala de copii, nu altceva) si i-a facut morala pentru tot ceea ce ea a considerat ca n-a fost corect in comportamentul lui de toata seara.
pur si simplu nu mi se pare corect ca un adult sa faca astfel de consideratii despre un copil. indiferent ca-i al lui sau al altuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

eliza de unde sti tu sigur ca fetita a facut-o intentionat? Eu nu am inteles ca fetita s-a uitat drept in ochii gazdei, zambindu-i in timp ce varsa suculpe covorul persan.
Cand dai unui copil de 3 ani un pahar plin mai mult de jumate sansele ca ce e in el sa se verse (mai ales daca copilul e in picioare sunt 99,99%. Si iarasi, un copil este curios si incearca sa puna mana pe tot ce i se pare interesant. A luat farfuria in mana ca sa se uite si se se joace, nu ca sa sparga expre valorile gazdei. Asta in cazul despre care vorbim aici.
Sunt si copii care se uita in ochii tai cand le spui nu si continua sa faca prostia. Nici in cazul asta nu mi se pare ca solutia este de a le trage o mama de bataie sau de a-i injosii pe ei si pe parinti.
Este f usor sa faci pe tache zmeu cu un copil de 3 ani, dar cu un adolescent de 15 ani ce faci???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

eliza am incercat mult sa vad si lucrurile din punctul asta de vedere, dar nu iese socoteala

am fost invitati la ei, stiau ca venim sa vedem un apartament in scara vecina, stiau ca e tarziu, ca am un copil.....baietii voiau sa mearga la skii, mot9ivul treceri era discutia despre iesirea la ski de a doua zi...care printre altele nu s-a mai tzinut
acum defapt daca ma gandesc e el care ne-a chemat si nu ea...nici nu stiu daca ea a stiut ca nvenim, in momentul in care am ajuns ea vorbea la telefon



Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Daca barba-su si-a permis sa va invite fara sa-i fi cerut ei parerea, e foarte posibil ca ea sa fi fost foarte tensionata, ostila, chiar de la aparitia voastra. Deci ea, gazda, o fi fost de la bun inceput ca un butoi plin cu pulbere gata sa explodeze iar copilul o fi simtit asta si s-a comportat ca atare. Cei mici ne simt starea sufleteasca telepatic si, in cazul in care suntem nervosi, ne testeaza limitele punand jar pe foc. Asta ar putea fi o explicatie, la care mai poti adauga agitatia fireasca in care intra un copil mic seara. Nu-i asa ca mai intotdeauna face cate o boacana ca sa aiba motiv de plans cand trece de ora ei obisnuita de culcare? In plus, gazda este insarcinata in luna a 9-a, arata deci si la propriu ca un butoi, se misca ciudat, greoi, iaca-te alt motiv ca Sophie sa fi facut pe Gica contra.
Si da, cred cu tarie ca oameni suntem si ca ni se poate intampla sa rabufnim si sa ne descarcam uneori nervii pe cine se nimereste sa ne acorde un pretext, mai ales cand hormonii tropaie in noi.
Eu vreau doar sa spun ca i-as acorda si gazdei circumstante atenuante din motivele sus mentionate si as cauta sa inteleg situatia ca, pe viitor, sa nu-mi mai pun copilul in astfel de situatii penibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Nu-i asa ca mai intotdeauna face cate o boacana ca sa aiba motiv de plans cand trece de ora ei obisnuita de culcare? In plus, gazda este insarcinata in luna a 9-a, arata deci si la propriu ca un butoi, se misca ciudat, greoi, iaca-te alt motiv ca Sophie sa fi facut pe Gica contra.


da, un kupil la nici trei ani isi face tot felul de calcule sofisticate cum sa faca sa plinga shi sa nu bata la oki.
In plus, are un simt estetic foarte dezvoltat, deci o femeie insarcinata il lezeaza vizual, motiv pt. care tese o intriga sa o calce pe nervi.

Saraca fetitza... a scapat si ea un castron pe jos si uite la ce se ajunge!

PS: si nici n-o cheama Sophie, btw.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klato spune:

Printre atatea sfaturi, n-am vazut niciunul care sa sugereze ca Pucku ar fi trebuit sa ofere o compensatie ceva pentru daunele produse de copilul ei. Ba dimpotriva, se ofera "sfaturi" pagubitului: sa-si tina strachinile in dulap sau la muzeu, chestii din astea...

Am spus mai devreme ca a fost gresit si total nepoliticos din partea gazdei sa urle la copil, dar nici mamica fetitei nu cred ca a gestionat bine situatia. Chiar daca gesturile fetitei au fost neintentionate, gazda tot cu paguba ramane iar frustrarea ei a izbucnit (insarcinata in ultima luna, casa proaspat amenajata, o vizita care se voia scurta si expeditiva dar care s-a finalizat cu suc pe covor, suc pe masa si probabil obiectul ei preferat facut zob). Repet, n-o scuz pe gazda pentru tonul folosit, dar sunt curioasa daca Pucku a participat la stergerea sucului de pe covor sau fata de masa sau daca s-a oferit sa inlocuiasca obiectul spart sau macar sa inteleaga importanta pe care gazda o dadea obiectului si sa-i ofere o compensatie pentru el.

Mergi la inceput