un suvenir.....spart

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

quote:
Originally posted by Elise

Eu cre' ca ala plin de nesigurantza e parintele care tzipa "NU" la fiecare miscare a odorului, fiind ferm convins ca asta il scoate out din lumea civilizata... pe veci.




Pai cel pe care-l vezi tu ca tipa NU in mai tot momentul la copil este clar ca nu are nici cel mai mic control asupra lui, o face tocmai pentru ca-i depasit de situatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

Evident ca atunci cand aveam ceva interesant de spus , m-a apucat apasatu' pe butoane si s-a sters mesaju'...Acu' mi-e lene sa-l mai scriu inca o data asa ca rezum:

Daca va ofusca asa de tare niste suc pe masa, covor, whatever si un afurisit de ciob spart, fie el si de Horezu (bine ca nu era ceramica de Cucuteni...), toate astea fiind facute de un COPIL, atunci daca va vine un adult in casa si va sparge paharu de cristal de nu stiu care cumparat cu sacrificiii pe vremea lu' impuscatu' inseamna ca il decapitati pe ala....chemati politia si il aruncati in puscarie , cereti despagubiri???

Doamnelor cu copii cuminti, multumiti-i lui DD ca sunt asa si nu va umflati in pene prea tare fiindca probabilitatea ca sa fie exclusiv meritul vostru este extrem de mica...

Exista copii energici care fac totul invers de cum le spui, desi te chinui sa ii explici ca nu e voie si de ce, el tot acolo se duce si atunci singura solutie e sa iei din calea lui tot ce ar putea fi periculos pentru el si ceilalti. Si nu sunt neaparat dl Goe... sunt doar copii curiosi si plini de initiativa.

SI, da , asteptati-va ca atunci cand primiti vizita unei familii cu copii, ceva in casa voastra sa se sparga, sa se murdareasca sau sa se strice. Nu va asteptati sa stea cuminti pe scaunel ca niste sfintisori de ceara!!! Ar fi si absurd sa fie asa...

Vorba lui Creanga: " daca-i copil sa se joace, daca-i cal sa traga, daca-i popa sa citeasca"


Edit: mi-am adus aminte ce vroiam sa spun: nu pot sa cred ca se discuta de saispe' pagini de un afurisit de ciob de la bunica. Doamne iarta-ma, doar bunica femeii aleia nu se reducea numai la ciobul ala!!!

Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Bine ca n-a fost urna cu cenusa, ca ar mai fi urmat inca 16 pagini pe putin!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10" target="_blank"> Deiu cu diploma - ma votati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Bine ca n-a fost urna cu cenusa, ca ar mai fi urmat inca 16 pagini pe putin!
quote:




Si apoi, cand nu este nimeni atent, sa ia cenusa si sa faca din ea ciorbita la papusi.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Elise, da faza cu moneda lipita cu super glu pe trotuar, sau cu bancnota legata cu ata tot pe trotuar si trasa din scara blocului la cea mai mica incercare de a fi ridicata ,ai incercat-o???

Eu inca simt nevoia sa mai copilaresc asa..vreo 5-6 ani si fi-mea imi da ocazia excelenta!! nu am oale, bibelouri ,cioburi,preferate, de fapt n-am deloc la mine in casa zici ca e birou, nu tin la lucruri, ma doare-n cot cand se face praf jucaria de 2 milioane, etc. is tare laxa in ceea ce priveste educatia, regulile(exceptand regula bunului simt unde m-ai jignit nu te mai bag in seama), n-am nici un stres cand barbatu se tranteste cu mancarea in fata pe canapeaua proaspat periata si lasa in urma lui firimituri sau cand copilul al meu sal al altuia strica rujul de 50 lei. eh, asta e, mai discutam peste vreo 10 ani, m-oi mai maturiza(oi mai imbatrani).

uite acusi am pus mana pe o bricheta care, la atingere, curenteaza,usor,dar de speriat si o intind cui nimer, si lu socru-miu i-am facut-o. oare is normala???

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Bine ca n-a fost urna cu cenusa, ca ar mai fi urmat inca 16 pagini pe putin!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10" target="_blank"> Deiu cu diploma - ma votati?




Ca in "Meet the Parents"

Cristina

BEST OF ROBERT
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Revenind mai aproape de subiect ,am tot citit saispe pagini si ma minunez.
Oare chiar exista asa multi adulti care striga la un copil ?
Mai e si subiectul cu toboganul ,la fel.
Mai ,oameni buni ,chemam in visita prietenii si le certam copiii dupa ce le servim un pahar plin cu suc ?
Nu mai i-au fiecare gest facut sa-l despic in patru.
Eu la "prieteni" de genul asta nu merg in visita ,nu le permit sa strige sau sa-mi certe copilul ,ma lipsesc de compania lor .
Se poate intampla oriunde sa rastoarne sau sa sparga ,sa deranjeze si sa murdareasca ,dar nu permit sa -i faca morala "de doi lei" si sa spuna ca nu e educat bine ,doar pentru ca e copil si nu stie saracul nici sa raspunda.
Intamplari de astea sunt zilnice si un copil de nici trei ani ,nu intelege ca "Horezu" e ceva "important" .
Si daca in casa la mine primesc copii ,ma astept chiar sa fie dezordine si ravagii ,la sfarsitul visitei .Dar nu ma gandesc cu ciuda la educatia ce le-a dat-o parintii si nici nu le cer sa faca curatenie .

Nu inteleg pe cei ca prietenii tai x si y si z ,hai la mine in visita cu copilul.
Si pentru cuvintele pe care le-au zis fetitei tale eu ii sterg de pe lista prietenilor si ii intorc moneda imediat .
Astepta de la un copil de trei ani educatia pe care o au ei la treizeci ? Care educatie daca au fost capabili sa-i vorbeasca asa cum au facut-o ?
Altii zic ca trebuia sa fii atenta ,adica sa ghicesti ce se va intampla sau sa coordonezi tu miscarile fetei neindemanateca la trei ani ,lucru ,NORMAL.
Nu e situatia super delicata ,e o situatie care iti arata caracterul prietenilor si demonstreaza ce educatie au ,tu stii acum unde ti-e binevenit copilul needucat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


nu am oale, bibelouri ,cioburi,preferate, de fapt n-am deloc la mine in casa zici ca e birou, nu tin la lucruri, ma doare-n cot cand se face praf jucaria de 2 milioane, etc. is tare laxa in ceea ce priveste educatia, regulile(exceptand regula bunului simt unde m-ai jignit nu te mai bag in seama), n-am nici un stres cand barbatu se tranteste cu mancarea in fata pe canapeaua proaspat periata si lasa in urma lui firimituri sau cand copilul al meu sal al altuia strica rujul de 50 lei. eh, asta e, mai discutam peste vreo 10 ani, m-oi mai maturiza(oi mai imbatrani).
quote:



Da FlaviutzA, totul este in regula cu modul in care gandesti atata timp cat reusesti sa interactionezi numai cu oameni cu care ai ACELEASI VALORI. Ca daca in planul ideilor oamenii civilizati, chiar daca au valori diferite, pot interactiona, cand vine vorba de viata de zi cu zi este extrem de greu.

Exista unii (si familia mea este printre ei) pentru care lucrurile au valoare; nu valoarea data de "cat a costat" ci valoarea data de faptul ca cineva a muncit si si-a pus sufletul sa faca lucrul acela. Si daca copilul meu vine si strica o jucarie intentionat, eu nu pot sa stau sa ma uit cum in definitiv isi bate joc de munca mea si de a celor care au muncit sa faca acea jucarie. Noi l-am obisnuit ca, asa cum noi calcam cu atentie pe langa castelul lui din cuburi si punem frumos la expozitie desenele pe care le face, si el trebuie sa respecte munca altora si pe a noastra.

Este valabil si pentru curatenia in casa. Daca sotul meu vine si mananca pe canapeaua din sufragerie, face firimituri si apoi nu le strange, eu consider ca de fapt asteapta sa stranga cineva dupa el. Si daca urasc ceva foarte tare pe lumea asta, urasc oamenii care cred ca altii trebuie sa stranga dupa ei (firimituri, copii din flori, parinti inlacrimati, jucarii sfaramate).


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Sa sti ca asta face parte din felul meu de a fi. nu ma pot enerva , neuronii mei sunt prea pretiosi sa fie distrusi de niste firimituri. nu conteaza cine le strange, eu,el, nu ne suparam pe chestii din astea.esential e ca el asa se simte bine,si daca lui ii face placere,n-am nici o problema cu asta. la fel procedeaza si el cu mine,exceptand faza cu tigara de la prima ora ,la care ma mai mustruluieste.in rest...ma duc unde vreau, cand vreau cu cine vreau, el la fel, nu e ora de masa, daca ne intalnim toti odata bine, daca nu nu..fiecare face, cu limite , ce pofteste. inclusiv copilul. la polul opus ii maica-mea care face tragedie din orice fleac si plange inutil ca i s-a spart un vas de jena la care tinea.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Personal nu apreciez deloc intr-un mod pozitiv oamenii care simt nevoia sa strige pentru a se face auziti.
Ca sa nu mai vorbesc ce tampenie e sa strigi la un copil care nu intelege de ce mesajul e trimis cu asa o tonalitate inalta, poate sa ii inspire teama sau sa il faca sa se interiorizeze si nu cred ca are vreun rost sa transmitem aas mesaje unor copii.
Personal nu ridic tonul niciodata, nici la adulti.....pentru ca nu imi place sa mi se vb pe un ton ridicat nici mie.Cred ca am facut-o de f putine ori in viata pentru a arata persoanei respective ca de urlat toata lumea care are gat poate sa o faca nu-i o filozofie. Cred ca e mai normal si cel mai firesc sa spui ceea ce ai de spus frumos pentru ca ai mult mai mari sanse sa fi inteles decat tipand. Nu am strigat niciodata la copilasul meu si cu siguranta nu as permite nici altei persoane sa o faca din ratiunile exprimate mai sus. Sincer cred ca lumea ar mult mai buna, mai calma, mai frumoasa daca in loc sa tipam, ne-am drege vocea si am spune calm ce avem de spus.
O zi frumoasa tuturos si La Multi Ani tuturor femeilor!

Silvi si bebe Alain 19.01.2006


Daca ceva se intampla o singura data, se poate sa nu se mai repete niciodata dar daca se intampla de doua ori, se va repeta sigur si a treia oara.

Mergi la inceput