un suvenir.....spart

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

Scuze daca imi scapa ceva dar chiar nu am timp sa citesc aceasta lungggggga discutie deschisa pe marginea acestui subiect,asa ca ma voi limita la ceea ce am prins"din zbor".

Pucku,sunt de acord cu tine.NU ar fi trebuit sa-ti jigneasca copilul,si nu cred ca aceasta prietenie ar trebui sa mai continuie si cu atat mai mult sa o intretii tu.Iti spun in modul cel mai sincer NICI DACA SI-AR CERE SCUZE FATA DE MINE SI COPILUL MEU TOT NU AS MAI AVEA NEVOIE DE O ASTFEL DE PRITENA.Chiar daca as ramane fara nici un prieten(vad ca sunteti in canada,tara in care romanii su prea au sanse......din cate stiu eu).Pune-te in situatia urmatoare:treci peste ecest incident si ramaneti "prietene",copilul tau face o boacana intr-o alta vizita la ea,tu esti .........la baie de ex.,asa ca ea este singura cu fata(daca tatal nu este cu voi),care crezi ca-i v-a fi reactia ei? o va aduce de manuta la tine si o va pune sa-ti povesteasca ce a facut? s-au va face ceva si mai rau,eventual va exagera putin intamplarea ca sa-i dai ei dreptate ,ca oricum copilul la 3 ani.........nu stii cat sa-l crezi.Judeca la rece ce este mai important,prietenia ta cu respectiva.........s-au ce o sa gandeasca fata daca o mai aduci in contact cu femeia respectiva,dupa experienta pe care a avut-o cu ea.Fata o sa-si aminteasca o buna bucata de timp aceasta intamplare.........si increderea pe care ar trebui sa o ai intr-o pritena,in ea ai mai avea-o cand vine vorba de copilul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

Luizza........unii copii sunt adevarati si tu poate ai avut unul in casa.Nu-mi explic cum un copil de 5 ani caruia ii spui sa nu distruga un lucru,si-l mai scoti si din camera ca sa eviti acest lucru,el intra pe furis,si tomai ceea ce nu are voie sa faca aia face.Dar altfel venind treaba..........te-ai gandit ce a fost in mintea lui atunci cand i-ai spus ca nu are voie cu el ?Daca atunci i-ai trezit interesul fata de acel ou?Poate ca atunci el a devenit curios ,de ce nu are voie ,ce are acel ou atat de special?I la-i dat in maina sa-l atinga si i-ai povestit povestea lui.Poate ca atunci ar fi inteles ca este ceva de valoare,chiar si sentimentala,si ar fi respectat asta.Nu te acuz de nimic ,insa este posibil ca asa sa fi putut evita acel incident.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Eu zic ca pe subiectul asta se extrapoleaza la greu adica cei care sunt impotriva lui NU au ajuns la concluzia ca cine spune NU il spune la fiecare 2 minute (se intampla dar nu cred ca de asta era vorba aici) iar cine nu este adeptul lui NU clar sta si se amuza cand Domnul Goe arunca cu masini in capul musafirilor.

Concret simali era vorba de a spune NU sau a lua masuri de educatie la varste la care acestea isi au rostul. Normal ca educatia incepe din fasa insa nu neaparat cu negatia NU. Citeam un exemplu intr-o carte (de psihologia copilului) cam ce inseamna NU: faceti exercitiul asta, eu zic "sa NU va ganditi la un cal alb". Sunt sigura ca v-ati gandit imediat la el. Asa si unui copil cand il vezi apropiindu-se de ceva cand i-ai spus NU el primul gand il are de fapt sa faca lucrul respectiv. Ex NU mai arunca jucaria, gandit "hmmm buna idee ia sa arunc jucaria", NU ma mai trage de par "hmmm, ce idee buna, ia sa o trag pe mami de par", etc.

La varste fragede (6 luni) un copil trebuie protejat de pericole iar cand apar trebuie distrasa atentia.

Ati pomenit metodele supernany, eu urmaresc varianta englezeasca niste metode extraordinare, daca aveti ocazia va rog sa vedeti inregistrarile si veti vedea ca nu exista negatie. Exista explicat ca unui om mare regulile casei, apoi acestea daca nu sunt respectate exista pedeapsa. Pedeapsa este pe limita de varsta, un minut pt FIECARE AN AL COPILULUI. Am subliniat caci aud de pedepse la 8 luni stat in patut O ORA (sau tarc).

Apoi regulile sunt pe masura intelegerii, un bebelus practic e doar protejat, luat de unde sunt probleme si atat.

Dar fiecare cu masura lui normal, eu consider ca sunt destul de negativista in viata ca sa ii impun si fiului meu acelas regim si prin masuri asemanatoare cu cele din supernany adaptate la copilul meu am reusit sa am un baiat minunat su nu o spun doar eu. Nu este Domnul Goe dinpotriva mi-ar placea sa fie mai curajos dar cum am zis inca ne luptam cu timiditatea.



Luna 17 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

simali ....imi pare rau dar parea ta.COPILUL MEU MI-L EDUC DOAR EU CU SOTUL MEU SI NIMENI ALTCINEVA.Nici macar bunicii.Cum adica sa asculte copilul meu de prietenii mei?pai ei il cresc.Ce autoritate mai am eu asupra lui daca eu ii zic sa nu vorbeasca urat si prietena mea ii da lectii de limbaj colorat.El v-a putea sa discearna ce este bine si ce nu,sa retina de la ea?Nu cred.Ii v-a copia pe toti.Si cu bobarnacele cine ramane? MAMA CA NU A STIUT SA-SI EDUCE COPILUL.aSA CA ...............EDUCATIA SI CEI 7 ANI DE ACASA II PRIMESTI NUMAI DE LA PARINTI.NU SI TE LA PRIETENII LOR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Luna1. Perfect de acord cu ce ai scris. Extremele trebuiesc "taiate". Ramane o superba cale de mijloc, care in seamna sa armonizezi principiile cu viata de zi cu zi si cu personaliatea propriului copil.

De exemplu daca cineva are un copil cu o fire mai timida, iar acest copil, pentru prima oara, isi permite sa aiba o initiativa care apoi se termina prost, este firesc s-o lasi mai moale pe moment cu principiile si sa incerci sa-l incurajezi sa aiba si data viitoare initiative.

Apoi sunt copii foarte sensibili (cum e baiatul meu). El simte pur si simplu cand a facut o boacana. Aproape ca uneori nici nu mai e nevoie de cuvinte. Vad ca-i pare si lui rau si ma abtin sa mai spun ceva.

Alte ori copilul a avut pur si simplu o zi praosta. Toata ziua a facut numai prostii, a fost mofturos, s-a purtat urat, etc. Inchizi ochii la unele dintre iesirile lui (mai precis te faci ca nu vezi) ca sa nu o ti chiar toata ziua intr-un circ.

Si da, este adevarat, metodele de la SuperNanny nu sunt bazate pe negatie ci pe explicarea negatiei. Dar tot o interdictie au la baza. Din pacate explicarea interdictiei functioneaza dupa varsta de 2.5 ani. Iar pana atunci poti deja sa parcurgi niste pasi in stabilirea unei relatii omenesti cu copilul, profitand de o varsta la care copiii sunt in general foarte usor de ghidat. Este mult mai usor asa decat sa te relaxezi pana la 3 ani iar de la 3 ani, brusc, sa incepi cu educatia. Socul pentru copil (si efortul parintilor) este mult mai mare.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Fiica mea are un an si o luna, singurul motiv pentru care trebuie sa ii spun NU este comoditatea mea. Ca adica nu am securizat o priza sau nu am dat cu aspiratorul. In rest... ca ma ciupeste? (pai verifica consistenta lucrurilor) ca arunca pe jos? E o faza absolut normala. Cutite sau obiecte periculoase nu vede vreodata. Cand face crize de nervi (normale avand in vedere ca-i ies dintii) incerc sa ii distrag atentia.
Nu inteleg la ce anume as putea sa-i spun nu?! Face vreodata ceva rau? cat despre lucruri periculoase ele trebuie inlaturate si copilul pazit non-stop. Nu pot sa atentez la nevoie ei de a descoperi si invata, mi se pare gresit! Mi se pare gresit sa lasi obiecte casante/ periculoase acolo unde ajuge copilul si sa-l inveti sa nu puna mana atata vreme cat nu are discernamant si nu intelege de ce e periculos sau rau.
Cat despre pusul copilului in tarc o ora - e foarte mult. E vorba probabil si de un copil cuminte, a mea ar fi racnit ora aia.


J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Pucku, am citit si eu ce s-a scris la subiectul tau si iti dau dreptate. Gazda a fost nesimtita ca a jignit copilul. Cred ca fiecarei mame i s-a intamplat sa nu fie atenta o secunda la copil si sa se intample ceva nedorit. Sau sa fie atenta si sa nu prevada un posibil accident, copiii sunt uneori imprevizibili, nu?
Cand am fost anul trecut in Romania au venit niste prieteni in vizita cu doi copii, unul de 7 si unul de 3 ani. Cel mic i-a varsat cafeaua sotului meu pe el, sucul i-a cazut pe covor, basca a stricat o jucarie foarte frumoasa a fiului meu, pe care cel mic tocmai o primise. Si nu ne-am enervat absolut deloc. Se poate intampla oricui si copilul nu a facut-o cu intentie. Mama lui nu a stat cu mainile in san, il urmarea peste tot (ca era ca un titirez prin casa)si il chema peste tot sa se aseze langa ea, si cu toate astea s-a intamplat.
In locul tau as taia orice fel de relatii cu o astfel de persoana.

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Hai ca acum va legati de ora aia despre care am pomenit eu sunteti grozave, ce sa va spun!
Greseala e a mea, am exagerat si acum iau rosii in cap, bineinteles ca nu a stat o ora, si bineintels ca a racnit, si probabil ca l-am scos de acolo dupa cateva minute; ideea era de asocierea cuvantului cu pedeapsa!
Oricum, vad ca nu ne intelegem, dupa cum am mai spus, fiecare isi creste copilul cum doreste1 Si maaaaaaama ce am mai facut!!!! l-am pus in tarc, fratilor!
Nu credeti ca exagerati putin?
sa va creasca copilasii mari si sanatosi!


www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

quote:
Originally posted by Pucku

nu am rugat-o sai ofere ceva de baut tocmai devorase doua sucuri cu pai la familia dinainte, era plina burtica
m-am scuzat si ii drept nu m-am oferit sa sterg carpeta curatata in urma cu o luna, pt ceva in viziunea mea un servetel care sa absoarba sucul si un servetel umed sunt suficiente, poate ca si eu exageram cu curatenia inante dar intre timp am devenit mai relaxata..., in secunda urmatoare fiind asezata la masa sa-si bea sucul....am scos doar un of mai mami- doar nu era vina copiluli si nu era sa-o pedepsesc si sa-i spun nu cand ii s-a oferit ei un pahar plin

probail ca era defapt satula de suc si s-a gandit sa-l verse, eu stiu la ce s-a gandit ea cand l-a varsat apoi pe masa, nu stiu, cert e ca nici nu apucasem sa ma pun la masa cu ea, inca imi ceream scuze pt sucul de pe covor-----




Pucku draga,
din cate povestesti, e clar ca lumina zilei ca fetita ta a facut toate astea din frustrare, fie si numai pentru ca nu a fost si ea servita cu ceai. daca stiai ca a mai baut suc, trebuia sa fi refuzat gazda in numele fetei si, vazand ca vrea ceai, n-ar fi stricat sa-i fi pus si ei putin intr-o canita.
cand a venit ultima data la cana ta sa mai ia o gurita de ceai, o fi gasit cana goala si, frustrata, s-a razbunat pe ce i-a iesit in cale...
situatia a evoluat crescendo pana ce a scapat de sub control, iar tu ai fost prea prinsa in discutii ca sa observi cum crestea tensiunea acolo intre copil si gazda.
de acum incolo, fa mult mai multa atentie la copil si dezamorseaza orice fel de situatie conflictuala din timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Carmi

Pucku, am citit si eu ce s-a scris la subiectul tau si iti dau dreptate. Gazda a fost nesimtita ca a jignit copilul. Cred ca fiecarei mame i s-a intamplat sa nu fie atenta o secunda la copil si sa se intample ceva nedorit. Sau sa fie atenta si sa nu prevada un posibil accident, copiii sunt uneori imprevizibili, nu?
Cand am fost anul trecut in Romania au venit niste prieteni in vizita cu doi copii, unul de 7 si unul de 3 ani. Cel mic i-a varsat cafeaua sotului meu pe el, sucul i-a cazut pe covor, basca a stricat o jucarie foarte frumoasa a fiului meu, pe care cel mic tocmai o primise. Si nu ne-am enervat absolut deloc. Se poate intampla oricui si copilul nu a facut-o cu intentie. Mama lui nu a stat cu mainile in san, il urmarea peste tot (ca era ca un titirez prin casa)si il chema peste tot sa se aseze langa ea, si cu toate astea s-a intamplat.
In locul tau as taia orice fel de relatii cu o astfel de persoana.

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)






Exact asa gandesc si eu.

Cristina

BEST OF ROBERT
Cresc...

Mergi la inceput