Franturi din viata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

gab_ bine ai venit si sa-ti traiasca minunile! Te asteptam la Gemeni, tripleti sau mai mult...!



Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

LAvinia
o stiu pe d-na Vonica. Ceea ce imi spui tu imi intregeste imaginea despre ea. EU am terminat Liceul Pedagogic la Iasi in 91.
Spor in tot ce faci,
otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:

multumesc mult si sa stiti ca aveti dreptate tresa fi speciala ca sa primesti un asa dar...eu si sotul meu ne-am dorit si ne-am rugat sa iasa 2 si ne-a ascultat si a iesit pe deasupra si fetite cum am vrut eu. oricum va zic eu ca suntem invidiate si asta din proppria experientava pupam

gab

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:


mai jos gasiti f pe scurt povestea mea...eram in grecia si sotul vroia neaparat sa fie tatic tanar fiindca e mai mare ca mine cu 10 ani si era si timpul pt asta totul era planificat. dupa o luna deja incepuse sa imi fie f rau dar extrem de rau incat imi venea sa mor pt ca nu reuseam sa fac fata si ma gandeam ce mi-e asa rau pt un bebe. am subat ginecoloaga pt un control si intradevar eram insarcinata in 6 saptamani numai ca pt moment ea a tacut si asa m-a inspaimantat desi cea mai inspaimantata era ea pt ca nu stia cum sa imi zica ca avem DOI. am tipat cat am putut de tare de fericire si l-au chemat si pe sotu sa afle dar bineinteles ca a e ramas masca de fericire si el.am mers la restaurant sa sarbatorim si am sunat pe toti prietenii nostri din tara si din grecia. toti credeau ca glumim dar ai nostri au ramas afis fara sa stie ce sa faca. bineinteles ca ei se gandeau la cum va fii dupa. ne-am intors de craciun in tara in 2005 pt ca am hotarat ca am stat destul in strainatate si vreau sa zic ca am avut o perioada faina de gravida si asta pana la 6 luni juma cand am inceput sa am probleme cu tensiunea, era prea ridicata apoi am inceput sa am edeme si pana la urma intr-o zi superba de 2 iulie anul trecut pe la 6 dimineata pierd apa. eram doar eu si sora mea acasa, ai mei erau la tara si sotu dadea in olt examen pt carnet doar mai aveam inca o luna pana sa nasc si am zis ca nu e vreo problema. sora mea era varza saraca tremura de spaima si eu la fel.lichidul amniotic continua sa iasa si in drum spre spital fiind ca stateam aproape si am mers pe jos pana acolo.dupa aceea am ajuns la urgente...stiti procedurile de rigoare blabla si ma duc direct la sala de travaliu... am nascut prematur la 32 saptamani si in 8 luni de sarcina m-am ingrasat 40 kg si aveam edeme, a fost o nastere provocata iar dupa 2 ore au venit cardiologul si oftalmologul pe urma ginecologul ... nu aveam dureri , dilatata nu eram asa ca s-a decis provocarea fortata a nasterii altfel riscam sa murim toate 3 dar slava Domnului ca dupa 4 ore mai apoi am nascut foarte greu primul fat in prezentatie craniana iar al doilea a venit repede si usor fiindca era pelvian pozitionat. am nascut cu medicul si moasa, ajutata de alta moasa si infirmiera pe urma mi s-a facut chiuretaj, urmat de un al doilea, 2 saptamani mai tarziu . rebeca s-a nascut cu 2400gr 45cm si roberta doar 1700gr 42cm. din cauza asta am stat in spital o luna unde am beneficiat de cel mai groaznic calvar incepand de la mizerie pana la cel mai neprofesionist personal. desi era programata nasterea la cluj la stanca nu am mai apucat fiindca am nascut prematur si nimeni nu se astepta dar trebuia...apa si sa functioneze toaleta ca eu am facut dus la sticla de 2,5 litri si apa la toaleta am runcat-o cu galeata iar cand am fost aproape de externare m-am imbolnavit din cauza stresului pt ca asistentele nu m-au ajutat deloc fiindca m-am enervat ca asteptau toate bani si nu le-am dat lor deloc iar dupa o nastere asa grea nu am putut face fata singura la 2 bebelusi.am gasit gongi pe patutul uneia dintre gemene iar toaleta era comuna pt 2-3 saloane iar din cauza detergentului cu care spala lenjeria am facut bube pe copr iar pe fata mi-au ramas urme. cel mai frumos s-a purtat cu mine moasa, si medicul care m-a vazut timp de o luna in fiecare zi dar pt asta a fost platit cu 5 milioane. dupa aceea nu am mai vazut cu un ochi o luna iar cu vezica mi-am revenit abia dupa 3 luni pt ca sarcina si nasterea a solicitat corpul prea mult. . desi au trecut 8 luni de la nastere traumele inca nu le-am uitat. dar cum am mai spus fetele sunt sanatoase mari si nu au fost bolnave niciodata iar asta ma bucura si pt o clipa uit prin ce am trecut...HAPPY END ;

gab

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Lavinia foarte emotionanta povestea ta! Mi-au dat lacrimile si am ramas cu un nod mare in gat! Dar totul e bine cand se termina cu bine, iar cazurile in careo pierdere este urmata de un un succes sunt cele care imi fac cel mai bine! Sper ca si in cazul meu sa am norocul de a povesti peste cateva luni experienta nasterii! Ai fost si esti o curajoasa, o mamica deosebita, care merita tot ce e mai bun!

Gab, prin ce experienta ai trecut si tu! Dar cand ne vedem copii sanatosi si zambind nimic altceva nu mai conteaza!

Asteptam si alte "franturi din viata" cum le-a spus Lavinia asa frummos!


Mari 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Lavinia am citit o poveste impresionanta de viata!
esti foarte foarte tare! felicitari si sanatate!!
sa ai parte numai de bucurii in viata!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Mari si eu iti doresc tot binele din lume, printese sanatoase, destepte, frumoase si norocoase! Multa, multa putere!
Danielac multumesc frumos pentru urari! Si eu iti doresc multa fericire si sa va aduca printesa Diana numai bucurii!


Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gab___ spune:

asta e ce sa facem... atrecut dar noua acum ne ies dintii la amandoua odata si e tare rau ca sunt asa mataite...toata ziua numai moraie dar am noroc ca dorm f bine noaptea in rest ziua mai trece cumva

gab

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ce frumooos. Felicitari din inima !!!

Nasterea ariciului junior Pozele mele Poze cu noi si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Iti multumesc frumos, Sibylle! Sanatate si fericire multa tie si familiei tale!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput