Igiena intima la fetite

Igiena intima la fetite | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

buna!

(eu cautare am dat dupa acest subiect si n-am gasit, daca n-am cautat bine poate ma mai ajutati voi...oricum e binevenita ideea aceea de ane intitula subiectele cat mai exact, asa ca titlurile de pe prima pagina a ziarelor, ca sa nu mai deschidem aiurea si daca stim si daca nu sa raspundem sau si daca ne sau nu ne intereseaza subiectul lansat)

revin acum...

ma intrebam cum este mai bine de facut igiena intima la fetite, la bebeluse, mie doi medici mi-au spus in doua feluri...deci, se curata zona dintre labiile mari sau nu? si cum? la baie ? cu ce? ca eu una nu pot. Sau dupa baie? cu un tamponel umed se curata usor indepartandu-se labiile mari? pt ca eu am vazut ca exista oaresce secretii albicioase care daca nu-s curatate cam miros. ori un medic, mi-a spus sa nu ma bag eu acolo sa stric flora copilului. Nu stiu ce sa cred. M-am gandit ca e de bun simt sa ma gandesc cum ma igienizez eu....deci eu una as cam opta pt igienizare mai riguroasa. Fetita mea avand la un moment dat la nici o luna infectie urinara am fost nevoita s-o igienizez super bine pt colectarea unei probe de urina cat mai "curata". Acum are 2 luni si un pic si inca ma intreb daca e bine ce fac si cum o spal in zona intima, .

Neputand s-o spal ca lumea in vanita, cand o scot din vanita iau un lighean cu apa calduta si tampoane sterile si o curat indepartand labiile mari putin doar, apoi o clatesc

si pe parcursul zilei o mai spal la chiuveta daca mi se pare ca a facut mult pisu intr-un pampers o duc la chiuveta asa pe mana si o bag la robinet cu fundetul

cum e deci mai bine de facut?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Dorsilia,eu am curatat-o bine intre labii,mai ales cind erau secretii albe cum spui tu. Nu am avut niciodata probleme cu infectii urinare sau mai stiu eu ce.
Acum e mai mare ,4 ani jumatate,dar dupa baie sau dus ,incerc sa o spal si sa o usuc bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Buna Dorsilia,
Sunt si eu mamica de fetita de 3 luni si pot sa iti spun ca in prima luna de viata si Anastasia mea avea secretii albicioase. O stergeam bine de fiecare data cand o schimbam, ca sa nu ramana cu materii fecale in acele zone, dar niciodata nu am incercat sa elimin acele secretii.
Mi s-a spus de catre medicul pediatru ca acele secretii reprezinta reglarea organismului din punct de vedere hormonal la fetite si ca inainte sa implineasca doua luni se vor retrage de la sine, fara sa incerc eu sa le iau de acolo. Asa si a fost. La o luna acele secretii albicioase nu mai existau.
Poti sa o stergi pur si simplu cu ce vrei tu: cu comprese sterile, cu musetel, cu servetele umede. Esential e sa nu insisti pentru ca nu o sa reusesti sa le scoti si o sa se mai si irite.
Daca in schimb nu dispar in timp, trebuie sa te duci la medic sa intrebi ce se intampla.
Sa iti traiasca minunea si sa fie sanatoasa
Cu drag
Liana

http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

mda, nu pot zice ca sunt secretii ca in prima luna. Ceea ce e acolo cred eu, e ceva normal pt o fetita mica ce face multe pisuri, nu e nimic abundent, ci e clar ca sunt "reziduuri" ...deci nu e ca la baietei,la fetite se murdareste mai multa suprafata, sunt mai multe incretituri :) Eu daca n-o spal bine, deci daca o spal numai asa pe deasupra, mi se pare ca miroase, nu stiu poate am eu mirosurile exacerbate dar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Dorsilia,noi am fost sfatuiti de mdecii neonatologi sa nu spalam fata intre labii.adica sa nu insistam.spalat/sters normal.atat.se strica flora bacteriana si ii facem mai mult rau.daca sunt secretii abundente si rau mirositoare e posibil sa fie candida. si mergeti la dr.


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Atat dr. neonatolog, cat si dr. pediatru, mi-a recomandat sa o sterg cu comprese sterile inmuiate in ulei de parafina (de obicei seara dupa baita). Si intr-adevar avea secretii dintr-acelea albe la inceput, acum insa o sterg cand ii dau cu crema impotriva eritemului fesier.

Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet_sm spune:

in nici un caz nu se indeparteaza secretiile acelea albe, sunt normale la un sugar si dispar de la sine dupa primele doua-trei luni de viata. cureti locul usor cu servetele umede sau sterile de fiecare data cand schimbi scutecul, indepartand usor labiile. mare atentie cand face cacuta si se intinde in zona respectiva, trebuie sa cureti cu atentie, dar fara sa deranjezi secretiile albe. atata vreme cat fetita nu are nici o problema in zona genitala, gen infectie, candida, etc, nu se justifica folosirea cremelor sau uleiurilor.

cand o speli peste zi la chiuveta, foloseste numai apa, mai ales daca ii faci baita cu sapun/gel de dus in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

multumesc mult, am inteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Si eu o curat pe Anna la fiecare schimbat de pampers inclusiv intre labii, dar foarte usor, numai daca vad ca are reziduuri, dar intotdeauna verific sa nu aiba caca la pasa. Trebuie curatat usor, mai ales ca bebelusii care fac caca mai imprastiat fac si in pasarica, unde se pot produce infectii cu bacterii care provin din intestinul gros, inclusiv infectii urinare. La spalatul simplu nu poti indeparta resturile de fecale, eu fac asta inainte, cu servetele umede.

MARILENA

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=15" target="_blank">Votati-o pe Anna "In roz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu o spal pe pitica la chiuveta, cu sapun de bebelusi, INTOTDEAUNA cand ii schimb pampersul, mi se pare mai igienic, si pana acum nu mi s-a iritat niciodata la fundulet. Inainte sa-i pun pampersul nou o dau cu ulei de masline la fundulet, nu mult, doar cat sa fie pielea bine hidratata.

Seara, dupa baita, o dau cu ulei de masline pe tot corpul si curat usot intre labii cu un betigas de urechi inmuiat in ulei de masline (ca sa alunece usor, si sa nu se irite). Deci nu intru prea inauntru, doar printre cutele pielii, pt ca intr-adevar poate ramane kk, mai ales daca a avut un scaun mai moale ... Cateodata are secretii albe, dar foarte reduse, cand era mica erau mai multe, acum sunt foarte rare.

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

Dorsilia,eu am nscut in cfr2,si asistentele m-au .........'instruit',daca sepoate spune asa,sa nu-i umblu fetitzei la pasa' mai insistent, ci doar sa o curatz prin spalare cu apa si sapun.Acasa m-am lovit de aceeasi problema ca si tine(doar ca noi eram in primele zile),si am vorbit si eu cu nasa mea,care si ea are tot fetitza si care la randul ei a fost 'instruita' de aceleasi asistente(nascand tot in cfr2,dar cu vreo 3 ani in urma),dar la fettza ei s-a pietrificat la pasa' si abia a mai scapat de ea de acolo.Mi-a spus sa pun mana si sa curatz fata la pasa'(si intre labii)in fiecare seara dupa baie cu compresa sterila si ceai de musatzel,insa doar la suprafatza si cu miscari usore fara nici un pic de insistentza,si in 2 saptamani-1 luna v-a dispare toata sectretzia.I-am cert totusi parerea doctoritzei de la dispensar care mi-a dat voie sa aplic 'tratamentul.Dupa vreo 2 saptamani,intreadevar avea o pasa' foarte curata, si de atunci,ori de cate ori este nevoie curatzam cu compresa sterila si apa caldutza.Nu am sesizat sa aiba fata nici un miros mai deosebit in zona genitala,iar fata nu a fost nicicand iritata in cele 7 luni de viatza.Sfatul meu este sa vorbesti cu doctora fetei daca tzi se pare ceva in neregula cu mirosul,iar daca nu ,curatz-o cu compresa sterila si ceai e musatzel pana dispare de tot,apoi intretine zona foarte curata.Sanatate multa.

Mergi la inceput