Dragostea cu patima

Dragostea cu patima | Autor: redi

Link direct la acest mesaj

Cu toate riscurile si consecintele pe care m-i le asum de la inceput am sa incerc si eu sa-mi spal rufele pe la vecini ,pe DC .

Am o nedumerire despre comportamentele barbatilor in cuplu .
As vrea sa stiu daca e un comportament general ,normal ,involuntar sau nu ,independent de caracter ,de altceva , ......
Si cum nu stiu prea bine cum sa-l numesc am sa va spun cat pot de simplu .
Eu si sotul ,suntem doua orgolii puternic exprimate ,zilnic, 24 din 24.
Eu simt ca m-ar domina, dar din ce imi spune el,se simte dominat de mine la randul lui.
Buuuun.
Ne contrazicem ,ne certam, luam pauza ,ne impacam ,facem compromisuri ,mergem mai departe .

Ce vreau sa stiu : dupa momentul impacarii mintale , vine si momentul impacarii fizice care la noi este pasional ,patimas , suuuper .......
De ce facem dragoste, "altfel" ,cand ne impacam ?
Eu asa simt ,ca e deosebit in acel moment.
L-am intrebat si mi-a zis ca asa imi spune el un mare TE IUBESC .

Intr-adevar nu-i singurul moment cand ne iubim asa ,dupa o despartire de minim o saptamana ,e la fel ,dupa o seara (noapte ) de distractie ,e la fel si altele de genul .......
Dar cel mai des se intampla dupa certuri intre noi (fara motiv valabil dar ,aflam la finalul rundelor)

De mult ma intreb daca asa e si la altii ,sau suntem noi "anormali" ?

Va multumesc pentru exprimarea parerilor voastre .

Imi rezerv dreptul sa sterg topicul daca am incalcat vreun regulament sau am deranjat vreun spirit sensibil .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Redi, dupa parerea mea, nu asunteti anormali! In orice cuplu dupa furtuna vine linistea si fericirea sub o forma sau alta. Din cate am observat eu, majoritatea cuplurilor isi pecetluiesc impacarea prin faptul ca fac dragoste! Ca percepeti actul intr-un mod diferit, iarasi e o chestie normala si care se intampla in multe cupluri, inclusiv intre mine si sot! Ma gandesc ca e efectul temerii pe care o resimti in momentul in care are loc cearta. Teama ca nu te mai intelegi cu celalalt si ca il vei pierde. Impacarea aduce dupa sine si detensionarea relatiei odata cu certitudinea ca temerea de care vorbeam era, de fapt, nefondata. Cu alte cuvinte, impacarea indragostitilor e ca o regasire si atunci pasiunea se reaprinde, asa cum se intampla si in cazul despartirii pt o saptamana din motive obiective.


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Este exact la fel si la noi - cateodata chiar mi-as dori sa fim certati mereu ca sa ne impacam mai des (glumesc). Chiar in timp ce citeam mi-am amintit de un interviu vazut la tv cu o celebritate (nu mai tin minte care) care zicea ca ea indiferent de situatie lasa 3 zile intre partidele de sex clar. Dupa ce stai cu un tip o perioada, nu mai e aceeasi pasiune ca la inceput. Dar pasiunea care ramane + hormonii adunati = sex pasional.

Foarte simplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

cine a zis ca ai incalcat vreo regula?!
topicul acesta e deschis pt. a-ti spune parerea,pt a-ti usura sufletul...
parerea mea e ca tb sa stim sa ne certam,uneori patimile astea,de ce natura ar fi ele dauneaza!
conteaza f. mult stapanirea de sine,discutiile la"calm",fara reprosuri,fara lamentari...
si mai depinde si de ce spune intr-o astfel de discutie,pt ca vorbele lasa urme....si de o parte si de alta!
lasa urme grave in interior,sapa in minte si greu treci peste ele....


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mie mi se pare ca sunteti doi norocosi, bine, atata timp cat certurile nu se transforma in ceva mai nasol... sunteti norocosi ca aveti parte de pasiune...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

E absolut cunoscut fenomenul si se cheama "make-up sex". Uite aici
http://en.wikipedia.org/wiki/Makeup_sex


Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
De ce facem dragoste, "altfel" ,cand ne impacam ?
Eu asa simt ,ca e deosebit in acel moment.
L-am intrebat si mi-a zis ca asa imi spune el un mare TE IUBESC .


Asta inseamna ca ti-a raspuns.
E ceva intentionat din partea lui.

... cam riscant raspunsul asta, ma rog.
Depinde cum interpretezi.
Eu l-as intreba de ce nu-i la fel de "intentionat pasional" de fiecare data, daca tot sustine ca e intentionat. Adica uneori meriti, uneori nu?! Administreaza pasiunea asta cu linguritza?

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

quote:
Originally posted by Clover

E absolut cunoscut fenomenul si se cheama "make-up sex". Uite aici
http://en.wikipedia.org/wiki/Makeup_sex


Keep the promises you make to yourself.




Multumesc Clover ,am cam uitat engleza ,dar esential am inteles.Ultima propozitie doar ,daca vrei sa o traduci ,sa fiu sigura ca am inteles.
edit : am scormonit prin memorie si am tradus bine pana la urma ,deci merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

...acu'...in locul tau...daca as stii ca el tot are controlul... m-as intreba de ce nu e la fel de fiecare data.



Ma intreb atunci cand diferenta e prea mare .
Cand devine sport (sau sex simplu )
Dar are si circumstante atenuante ,si zice ca un barbat nu poate "presta" asa tot timpul.
Poate nici eu ,nu stiu .
Acuma modific si eu mesajul ca n-am stiut ca ai editat .
Crezi ca daca imi raspundea la toate intrebarile ,mai veneam aici cu nelamuriri ?
Aia vreau si eu sa inteleg ,e intentionat din pura pasiune sau din altceva care nu stiu ce-i .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

quote:
Originally posted by violeta69

cine a zis ca ai incalcat vreo regula?!
topicul acesta e deschis pt. a-ti spune parerea,pt a-ti usura sufletul...
parerea mea e ca tb sa stim sa ne certam,uneori patimile astea,de ce natura ar fi ele dauneaza!
conteaza f. mult stapanirea de sine,discutiile la"calm",fara reprosuri,fara lamentari...
si mai depinde si de ce spune intr-o astfel de discutie,pt ca vorbele lasa urme....si de o parte si de alta!
lasa urme grave in interior,sapa in minte si greu treci peste ele....


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"






Ai perfecta dreptate ,dar cate cupluri au stapanire de orgolii si se pot "certa" cu vorbe dulci si calme ?
Ar fi ideal ,la noi nu-i asa. Noi sarim ca o minge ,de ani de zile.
Insa avem limite ,altfel ......................
Patimile dauneaza ,daca poti sa-mi mai detailezi putin ,interesant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

"Dragoste cu patima"... Pai eu am inteles ca voi si cand va certati, o faceti cu patima. Poate sunteti 2 oameni patimasi. De ce faceti dragoste "altfel" cand va impacati? Adica "patimas"? Ptr ca, pe de o parte este si o descarcare emotionala, in care te eliberezi de energia negativa acumulata in cearta. Uite, eu am ajuns la concluzia ca atunci cand sunt suparat trec de extrema cealalta si cel/cea cu care ma cert este intr-un fel un inamic. Bine ca asta dureaza doar cateva minute cat dureaza supararea. Poate in incosntient asa il vedeti si voi pe celalalt si cand va impacati se resimte sentimentil de iubire, si va savurati cu patima regasirea. Si eu cred ca este ceva normal sa fie asa, chiar sa va considerati fericiti.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput