suferinta la cote inalte

suferinta la cote inalte | Autor: roxanal

Link direct la acest mesaj


articol aparut azi in libertatea :
"Salvati-o pe Ana Maria!

Fetita mea Ana Maria are doar 5 anisori si este bolnava de leucemie acuta limfoblastica. A fost diagnosticata in iunie anul trecut si de atunci face chimioterapie in fiecare luna. Deoarece spitalul la care o tratez nu dispune de fonduri, sunt nevoita, lunar, sa cumpar medicamente in valoare de 500-700 de lei, bani de care nu dispunem intotdeauna.

Mai am un baietel, insa Ana Maria nu-si poate petrece mult timp cu el, pentru ca sta prin spitale. Are greturi de la chimioterapie si i s-au umflat venele, i s-au spart, i-a cazut parul. Mi se rupe sufletul cand ii vad ochii mari si tristi. Nu se mai poate bucura de nimic. Plange aproape incontinuu si striga ca nu mai vrea la spital, pentru ca nu mai suporta injectiile si perfuziile. E normal sa fie asa. De luni de zile la atat s-a redus tot universul ei: un chin lipsit de bucurii. Pana si joaca are la ea o nota trista. Imi vine sa urlu de durere cand vad cum pune branule si perfuzii papusilor. La atat a ajuns sa se reduca micul ei univers si la prietenii din camera de joaca a spitalului. Deseori, nici acolo nu o pot duce. Daca nu-i ies analizele bune, stam in salon, iar Ana incepe sa planga.

Am senzatia ca nu mai pot duce suferinta. As face orice sa o salvez. Vreau sa traiasca si nu pot sa o ajut. Nu am bani sa-i platesc nici tratamentul. Acum iau 600 lei pe luna, concediul postnatal pentru baietel si 200 lei alocatia, iar tratamentul Anei costa minimum 500 lei pe luna. Mi-as da si viata pentru ea. Am nevoie de ajutor sa-mi pot salva fetita.”

Georgeta Radu
Bucuresti

Unde puteti face donatii pentru micuta

Conturile sunt deschise la sucursala Raiffeisen Colentina 1, pe numele Georgeta Radu.
LEI: RO 67 RZBR 0000 060008 533635;
EURO: RO 57 RZBR 0000 060008 533718. "




.... acesta este mesajul unei mame disperate...pe mine ma infioara, ma omoara pur si simplu suferintele copiilor..oare de ce? mi se pare atat de nedrept..poate ca nu trebuie sa spun asta, insa nu mi se pare atat de atroce moartea unui copilas cat suferintele acute prin care trec acesti copii, poate ani intregi..stiu ca nu m-am trecut prin probleme atat de grave, cu copiii mei...insa suferinta aceasta ma ..nici nu gasesc cuvinte potrivite sa ma pot exprima.....si ma gandesc la bietii parinti care vad ca poate insanatosirea bebeilor tin doar de latura materiala...trebuie sa te manance pur si simplu pe dinauntru

Roxana Lilea,mama de 2 ori :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Am citit si eu articolul,stiu ce este o astfel de suferinta, de mama!
Trebuie sa iti gasesti puterea de a lupta pentru copilul tau!Scrie la cat mai multe publicatii.Durerea unei mame care vrea sa isi salveze copilul trebuie sa fie auzita de cineva!DOAMNE AJUTA!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

citind acest articol, mi-am adus aminte (desi nu il voi uita niciodata) de Radu, are a trecut prin aceleasi chinuri... Doamne cat de repede poti trece de la extraz la agonie, cat de repede se poate reduce un univers al copilariei de la jocrui, jucarii, prietenii, parcuri la spital, branule, perfuzii, denumiri de medicamente, apatie, irascibilitate, refuz, vorbe de om mae........ e cumplit!



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza din concurs a Dianei se numeste Humulesti.jpg - Va place???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

Doamne ,ce groaznic!plang mereu cand citesc astfel de articole.ma simt asa de neputincioasa!
poate aude cineva,si poate finanta.
o prietena de-a mea a avut fratiorul bolnav de leucemie,si mama ei a gasit o posibilitate.s-a dus in spania la niste prieteni si a inscris copilul la doctor pe numele alora,si-a facut rezidenta cred si copilul a avut dreptul la tratament gratiut si operatie de autotarnsplant de maduva,tot gratuit.acum boala e in remisie.
dar ea avea cine sa o intretina in strainatate,ca au ceva bani.doar ca operatia copilului costa altfel 100 000 dolari,in america.


nusica,mama lui ely

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:


mi-am amintit de o fetitza pe care am vazut-o luna trecuta, in sectia de Oncologie de la Grigore Alexandrescu: era micuta, intr-un scaun de spital cu rotile, avea o bandana asezata frumos pe cap si te urmarea cu niste ochi mari si atit de tristi!

Am trecut pe linga ea si am incercat sa-i zimbesc, n-am putut. M-a blocat.
Inca ma mai urmareste imaginea ei....

Boala e dramatica si la adulti...dar la copii chiar iti rupe sufletul.
Ce sa mai vorbesc de parintii in situatia asta.
Ma mir cum mai pot sa mearga, mai pot sa judece... mai au puterea asta...

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

chimioterapia e gratuita, mai ales pentru copii, la ce spital spun ca nu au fonduri? este absolut revoltator sa trimiti mama sa cumpere medicamentele in asa situatie. Singurul tratament eficient ar fi transplant medular de la fratele ei mai mic, bineinteles in strainatate si bineinteles daca ar fi compatibil. Dar pentru asta trebuie o intreaga lupta, Dumnezeu sa va dea putere!!!



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

fetelor, cred ca s-a inteles gresit, eu nu am nici o legatura cu cazul in sine, doar ma doare neputinta, ma doare uitarea, neopasarea, etc..din partea tuturor, pana la urma...noi, care avem copii sanatosi, nu stim prin ce trece un parinte aflat in ipostaza din articol, si uitam..ne imaginam ca noua nu ni se intampla nika..si uitam...ne rugam ptr bebel, poate reusim si sa donam ceva, ceea ce este mare lucru, zic eu...ins ape urma ii uitam..asta este crudul adevar...care doare...doare rau

Roxana Lilea,mama de 2 ori :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62798

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami21 spune:

chimioterapia este gratuita, dar..asa se intampla, daca nu au ... o cumperi, si eu sant patita.Nu poti sta si astepta medicamenetele, faci ce poti ca sa-ti ajuti copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_72 spune:

chimioterapia e gratuita.................!?

nu vreau sa-mi aduc aminte cat de gratuita e .............

cuvintele astea nu fac decat sa ne revolte pe cei trecuti prin asa ceva si mai tare.........

Dumnezeu sa o ajute pe fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Sa dea Dumnezeu sa fie bine si fetita sa se vindece!

.............................
Noi:
http://s40.photobucket.com/albums/e212/nickysweet4u/
http://community.webshots.com/user/nickysweet4u

Mergi la inceput