Sotul ma bate si cu soacra nu ma inteleg.Ce sa fac

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Nu sta pe ganduri si nu te uita inapoi. Nu trebuia sa mai ramai dupa prima palma. Cine iti da o palma, fii sigura ca o sa ti-o dea si pe a doua, si pe a treia, daca vede ca il ierti si te intorci la el. Nu merita sa mai lupti pentru aceasta relatie. Divortul e cea mai buna solutie in cazul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

bre...eu nu prea inteleg asa cum cineva care e intr-o situatie de rahat, vine aici pe forum, are rabdare sa scrie, sa astepte raspunsuri, iar sa scrie si sa se intinda asa pe zeci de pagini...sa mai si raspunda in loc sa intreprinda ceva
asta cand vrea intr-adevar SA SCHIMBE CEVA!
dar cum zicea si Exupery si sa mori e mai usor daca te tine cineva de mana

citesc de ceva timp si destul de des ce se scrie pe aici si senzatia care mi-o lasa majoritatea celor isi expun problemele aici, e ca nu sunt pregatite pentru schimbari (in bine)
mai ales cand vad ca se si intind pe zeci de pagini..in timp ce copilul lor e poate abuzat sau ele o iau voiniceste pe cocoasa sau le toaca cineva nervii asa marunt, ca masina de cusut

ca sa revin la cazul in speta (on topic) mie daca mi-ar da omul meu pe cocoasa asa periodic, as incerca sa fac ceva sa ies cat mai repede din situatia asta, ca baronul ala care s-a tras de par si a iesit singur din noroi cu cal cu tot si i-as face bezele in slow motion la nebun

eu nu prea cred ca cele care vin, isi spun povestea si lasa sa treaca viata pe langa ele tastand aici, vor sa schimbe ceva...poate cel mult urmaresc cu nerabdare un raspuns-doua care sa le justifice din ce cauza nu ies din situatia respectiva

ma intreb asa de ce rabda o femeie sa fie injosita? sa fie o meteahna a "educatiei" primite, de femeie supusa barbatului?
apoi tot eu imi raspund si tare mi-e ca nu atat amenintarile acestor brute le face atat de reticente in a lua o atitudine cat prejudecatile societatii, frica de a nu ramane singure, etc.
ma gandesc ca problema e mai adanca si nu e doar de suprafata ci vine din educatie, nivel de cultura, etc.
da, mai pot fi si constrangeri financiare, indeosebi dar cred ca toate se pot depasi
lucrurile care stau roz pentru unele femei, nu stau la fel pentru toate
ce nu inteleg, nu inseamna ca nu exista; unele femei nu lucreaza si depind in toate cele de barbatii lor, apoi cateodata mai sunt si copii la mijloc insa cred ca un copil se simte mai in siguranta cu o mama fericita decat cu doi parinti tristi
nu stiu...poate e mai usor sa iti porti crucea, sa suferi ca un caine otravit, sa ai siguranta unei farfuri de mancare pe masa (la orice pret..) pe care sa o mananci cu noduri dar cu sufletul cum ramane?...

cred ca si varsta (femeii) are un rol important intr-o relatie; cred ca o femeie cam la 30 ani cand nu mai creade decat in minunile pe care le poate tine in mana si care evident tin mai mult de trei secunde, e "predispusa" sa rabde mai mult
daca o fatuca de 20 de ani te lasa din secunda 1 dupa ce ai gresit,una de (peste)30, mai intai mijeste ochii si te iarta eventual pt ca stie cat de greu se mai poate reface o relatie














Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

quote:
Originally posted by anca74

quote:
Originally posted by ELIZA MIRON

fa-te tu odata Xena si frige-i un fier de calcat in gura sa-i sara vreo doi incisivi, un canin si cativa molari si-ai sa vezi ca n-ai sa mai fii vinovata ca se-nvarte pamantul! Si daca ai sa spui ca e mai puternic si n-ai sa reusesti, baga-i vreo doua diazepame in ciorba si pe urma pune-i o "posta" la picioare sa simta arsura o luna macar, sa-l usture si cand respira! Presupun ca nu mai trebuie sa specific ca va trebui sa ai bagajele duse din timp de la el...


Ce-mi plac femeile curajoase si pasionale!
Uneori, singura solutie momentana este sa dai si tu pana echilibrezi raportul de forte. Si ca sa vada celalalt ca nu esti un sac de box.
Cel mai sigur este insa sa chemi politia.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.





Doamnelor,va rog din suflet,eu sint la birou si rid cu lacrimi.Chiar nu pot explica care-i intriga!
Sotul tau nu se va schimba,deoarece intorcindu-te acasa i-ai confirmat ca accepti comportamentul lui si ...ca il agreezi.Chiar nu inteleg ce ar trebui sa faca sa pricepi ca e o relatie aberanta ,toxica?Poate sa mai treaca vreo citiva ani,atitudinea dictatoriala sa se acutizeze si sa te scoata iarna din casa, in suturi cu copii in brate?
Sint constienta de faptul ca nu e o decizie cotidiana,deci iti trebuie un pic de "elan" ,dar nu cred ca doi ochi vineti te vor ajuta mai mult. Oameni buni voi in ce mediu traiti,ce prieteni sint astia care nu amendeaza asemenea atitudini.Care a fost reactia lor? Se pare ca si anturajul trebuie lasat in urma!Niste "prieteni" care nu sint siderati de asemenea iesiri eu cred ca nu sint prieteni... Simpli spectatori, tot s-ar implica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

alexia...e cam trist ce spui tu..si ma mir cum de poti indura atata umilinta ...daca crezi ca nu merita..fujiii..nu mai sta ca el nu se va schimba..nu cred ca un om care face aceste lucruri sar putea schimba..pacat nu sta sa te distruga...ai nevoie de cineva care sa te respecte sa te ocroteasca..nu de un astfel de om..
nu prea sunt eu in stare sa dau sfaturi insa eu nu asi mai sta pe ganduri...si iubirea...ochii care nu se vad se uita
multa bafta si sa auzim numai de bine
curaj

POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06
0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:


Raspunsul e simplu:


Ana, mamica de Diana Alexia (28.02.2004) si Daria Oana (6.01.2006)
Album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

alexia 07,
oricare ar fi motivul pentru care inca nu l-ai parasit, sau orice probleme ai mai avea, te rog sa ma crezi ca exista rezolvare.Violenta este cea mai urata forma de abuz cu consecinte foarte grave in timp si ar trebui sa te gandesti la viitorii tai copii..daca vrei sa aiba o viata asa ca a ta, ramai cu el si iarta-l la infinit, in schimb daca vrei sa schimbi ceva in viata ta, fa-o acum!

Toate cele bune,
Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Spune-i PA si n-am cuvinte!Esti tanara ai viata inainte,nu este singurul barbat de pe lumea asta!Si chiar daca ar fi,tot trebuie sa-l lasi!Ce fel de viata este asta?

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doragrey spune:

Paraseste-l. Nimeni nu merita sa fie tratat astfel indiferent cum isi motiveaza el comportamentul. Nimeni nu merita sa fie agresat acasa
Nu cred ca vrei sa-ti expui copii - atunci cand vei avea- la asa ceva. Si sa stii ca timpul nu rezolva nimic.Problema lui -pentru ca este problema lui, chiar daca te face pe tine rewsponsabila-nu se va rezolva in timp. Dimpotriva, probabil se va agrava.
Nu mai sta pe ganduri;pleaca si lasa-l cu problemele lui.
Probabil iti este foarte greu si te simiti singura si asta te ajuta sa te complaci in situatia asta imposibila.
Nu dispera si mai ales iesi din cercul asta vicios.
Sunt convinsa ca macar cativa dintre prietenii vechi- de care el a avut grija sa te izoleze- te vor sustine si te vor ajuta sa treci prin asta. In plus din cate vad ai o gramada de prieteni noi -aici pe forum.
Si chiar: parintii tai stiu ce ti se intampla?
Pana la urma totul depinde numai de tine. Indiferent ce spunem noi aici sau ce iti spune el acasa, este hotararea ta. Numai tu stii ce este cel mai bine pentru tine.
Sper ca o sa cantaresti bine faptele si o sa iei o decizie inteleapta.
Succes.

P.S> Nu te mai gandi atata la el. Crezi ca el se gandeste la tine cand se comporta asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

Dragutza, ti-am mai raspuns de vreo 2ori

RESPONSABILIZEAZA-TE, i-ati un job si pleaca; nu spui nimic de parintii tai, te-ar primi o perioada pana iti poti plati o chirie??

nici nu indraznesc sa te intreb daca nu cumva acum esti deja la el, desi incidentul cu batutul in masina si aruncatul in strada e fff de curand - caci banuiesc raspunsul, este DA

alexia_07 draga, ai 20de ani, esti in floarea varstei, apta de munca; e mai simplu sa primesti bataie si jigniri pt un acoperis si o farfurie de mancare??? stii cum e... pana la urma e alegerea ta; daca tu alegi sa te injosesti, asta e; taci si-nghite


Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Alexia_07, cum poti sa stai langa un om care te loveste?imi pun o itrebare:mai poti apoi dupa un timp sa faci si dragoste cu el?esti tanara, nu asta conteaza caci indiferent de varsta ...pleaca de la el, cine a dat o data o va face mereu!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput