Sexualitatea si mentalitatea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by Adria_

Cat de mult il influenteaza pe om educatia primita in copilarie/adolescenta? Cat lasa din aceasata in un adult in propria gandire? Cat vrea el sa schimbe di vechile modele de gandire, explorand lumea, cautand informatii, largindu-si orizontul in sfera sexualitatii? Unde se termina "normalitatea" in sexualitate? Cine stabileste regulile sexuale unui individ? Unde se termina libertatea de gandire?

1. Il influenteaza foarte mult educatia. Este tiparul pe care se construieste toata viata lui. Educatia este "pasaportul" pentru viata independenta, libera, echilibrata a adultului.
2. Totul
3. Daca nu se simte bine in pielea lui, poate va vrea sa schimbe totul. Daca ii se pare ca e ceva in neregula va cauta informatii. Problema e de unde stie cand totul este in regula sau nu.4. Normalitatea in sexualitate? Eu zic ca un individ educat sa-si reprime sexualitatea, nu va avea o sexualitate normala, asa cum te-ai exprimat. Dimpotriva, daca va fi lasat sa-si descopere si sa-si manifeste sexualitatea, atunci sigur va avea o viata in armonie cu el...
5. Regulile si le stabileste fiecare. Dar ce bine ar fi fara reguli...
6. Acolo unde se termina toata libertatea, adica de unde incepe



Si mai este o problema: frica de schimbare, de nou, de a descoperi ca viata e altfel decat i s-a bagat in cap 20 de ani, de a isi descoperi sentimente noi, necunoscute etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Cat de mult il influenteaza pe om educatia primita in copilarie/adolescenta?
Copilului trebuie sa-i schitezi niste tipare...si sa-l feresti sa ramina cu o imaginea negativa asupra subiectului sex.
Sa nu-i creezi false bariere care il pot marca.
Atit.
In rest, cred ca-si definitiveaza propriul drum in adolescenta/viata adulta, in functie de partener sau parteneri si in functie de informatiile la care accede si de cit il intereseaza...

Cat vrea el sa schimbe di vechile modele de gandire, explorand lumea, cautand informatii, largindu-si orizontul in sfera sexualitatii?
Cred ca pot fi foarte bine persoane pentru care sexul e un subiect secundar, cu rolul de necesitate si atit.
Si persoane pentru care sexul ocupa un loc principal, si multe alte domenii din viata sunt subordonate mai direct sau mai indirect aspectului sexual.
E o optiune personala, nu se poate generaliza... Nu poti spune cum e mai bine.

Unde se termina "normalitatea" in sexualitate? Cine stabileste regulile sexuale unui individ? Unde se termina libertatea de gandire?
Din fericire, aici nu exista "normalitate". Normal e ce iti place si-ti convine in cuplu. Anormal, sau perversiune, e tot ce nu accepti.
Banal, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:


Si mai este o problema: frica de schimbare, de nou, de a descoperi ca viata e altfel decat i s-a bagat in cap 20 de ani, de a isi descoperi sentimente noi, necunoscute etc.

... care inseamna frica de propria sexualitate.
Dar pana la urma ce e sexualitatea, cum ne-o descoperim? Asta eu cred ca e intrebarea de baza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

www.youtube.com/watch?v=N8rM_rxiZQs" target="_blank">Ptr d-voastra doamnelor si probabil ca sotii va vor aduce mii de buchete de flori.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

www.youtube.com/watch?v=VGjVZT2CGWI" target="_blank">"Why is sex a Sin?"

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput