Farduri si par vopsit la fetita de 9 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelacam spune:

eu nu as permite asa ceva, iar daca si la scoala vin la fel celelalte colege, atunci o problema este in conducerea scolii.Am o cumnata aici , de 17 ani de care am grija, dar de vopsit pana acum nu i-am dat voie,iar de machiat se machiaza, dar aproape invizibil.Cand implineste 18 ani face ce vrea,dar pana atunci..........

Mirela cu Alexandru 4 ani si Claudiu de 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

larei (3 ani) ii lacuiesc regulat unghiile. Cand imi fac mie manichiura si pedichiura ea sta imi da tarcoale si isi asteapta randul :) . Si ii fac si ei, cu pilit,impins pielite si...lacuit. Na pacoste...ce ziceti? Sunt denaturata rau,asa-i?




Laura cu
LARA si
Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns auras_v spune:

fara indoiala e o gresala din partea parintilor ...la 9 ani tb sa aiba alte preocupari si nu ce culoare de oja sa-mi dau azi ,cum ma fardez sau cum ma vopsesc...pt ele e o joaca dar sunt atitea lucruri interesante de facut ,exista timp suficient pt farduri...e normal sa-si admire si sa-si imite mamele dar in anumite limite ...si Cristina ,fetita mea cea mare care are 8 ani e f incintata de tot ce tine de make-up dar stie ca are un par superb asa cum este acum( se viseaza blonda) , nu are voie decit cu strugurel sa-si dea iar daca vrea sa se aranjeze isi schimba moatele si agrafele ...in situatii exceptionale a avut lac sau floricele lipite pe unghii (2-3 ori/an) ...la scoala nu ar intrazni sa mearga cu unghii facute sau mai stiu eu ce si pt ca au o invatatoare destul de severa... altfel copilul meu e f atent la cum arata ,nu iese din casa fara sa se uite in oglinda si in jurul ei si fara sa se dea cu parfumel...important e sa fii curat sa mirosi bine si sa ai hainute ingrijite...nu e drept sa le transformam in femei de la virsta asta ...lasati-le sa se bucure de copilarie

AURAANCA-ALEXANDRAsi CRISTINA-IOANA
poze ANCUTA
slide ANCA
virsta ANCA
site fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

poate vreti sa stiti si care e parerea unui fost profesor si fost diriginte: atunci cand parintii copilului ii dau voie sa se vopseasca/fardeze/sa isi puna cercei pe unde nu trebuie/sa vina imbracat ca la discoteca, profesorul se cam lupta cu morile de vant. cu regret va anunt ca in ziua de azi regulamentul scolar nu mai valoreaza nici cat o ceapa degerata, iar amenintarile cu nota scazuta la purtare, scaderea efectiva a notei sau exmatricularea nu mai sunt de muuuult demne a fi bagate in seama de catre elevi si parinti. ce pot eu sa fac, in calitate de cadru didactic, daca parintele nu ma sprijina? acolo unde sunt cazuri ca cel al fetitelor de care povestea ralucis este vina parintilor si te trezesti ca nu ai cum sa lupti impotriva acestui fenomen.

in invatamant nu mi-a mai placut si am plecat. dar ca mama nu imi pot lua copilul si sa il cresc in salbaticie, pentru a nu mai fi supus acestor influente. asa ca va trebui sa ma lupt si mai mult sa o educ pe fata mea, si o sa stau sa ma intreb cum sa priceapa ea ca nu e normal asa ceva, cata vreme colegele si colegii ei se vor purta contrar opiniei mele despre ce e bine si despre ce e potrivit varstei.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

aurora56 - firele albe apar de la vopsit?sotul meu nu s-a vopsit niciodata si saracu la cei 32 de ani ai lui, are cam multe fire albe, iar eu la cei 30 nu am si parul meu de vreo 10 ani a schimbat culori.
Cit despre faptul ca la 9 ani sa se vopseasca si rujeze fetele mie mi se pare un lucru total deplasat, chiar si la 14 tot la fel, dar oare la 18 ani ce isi vor face?Greseala e a parintilor a scolilor...
Oare si eu sunt

Liana&Luana(17.09.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

fetelor,tare va supara treaba cu vopsitul parului si cu machiatul!
Si aveti dreptate,intr-o anume privinta: machiatul fetitelor de pana la 16-18 ani este o porcarie.Si va spun si de ce.Ele nu stiu ca un machiat presupune si un demachiat plus o ingrijire atenta a pielii.Normal ca nu stiu,sunt copii.Deci,machiatul iese din discutie.Ne putem prosti in weekend cu cosmetice speciale pt copii,pe baza de apa.Dar nu la scoala!!!
OK,acum o sa-mi sariti in cap,caci eu sunt de acord cu suvitele sau cu coloratul parului!
In primul rand pentru ca exista vopsele care nu-ti ataca firul de par.In al doilea rand,avand in cap substante chimice,fetita nu mai ia paduchi!paduchii nu pot trai pe un par tratat chimic.
Si parul nu se deterioreaza deloc.El creste,il tundem,iar aplicam suvitele.Doar nu-l decoloram in fiecare luna !!!!
Si atata timp cat se urmareste culoarea naturala,de exemplu fetita e blonda si ii fac suvite tot blonde dar alta nuanta,e aproape insesizabil,pare foarte natural.NATURAL;asta e cuvantul.Si nu roscat sau din bruneta blonda!

Si acum sincer,nu eu am inceput cu moda asta.Si n-as vrea ca fetita mea sa fie marginalizata de cologe,pe motiv ca e de moda veche.Traim intr-o lume nebuna,dar totusi sa nu exageram sau sa facem o tragedie din asta.Astea nu sunt probleme.....Sanatate sa avem,sa ne vedem copii mari si trecuti prin anumite experiente.Era comunista s-a dus,acum copii sunt altfel,nu mai sunt robotei ignoranti si spasiti.

Mergi la inceput