Farduri si par vopsit la fetita de 9 ani

Farduri si par vopsit la fetita de 9 ani | Autor: ralucis

Link direct la acest mesaj

Buna! Am o nepotica de 9 ani pe care am vazut-o zilele trecute vopsita (de altfel si sora ei de 6,5 ani era la fel) si data cu ruj. Parintilor li s-a parut normal sa le vopseasca pe fete, iar la intrebarea mea de ce au facut asta au raspuns ca asa sunt toate fetitele din ziua de azi, ba chiar colegele celei mai mari vin la scoala, in clasa a doua, cu suvite si farduri serioase la ochi si pe obraji. Eu am o fetita de 8 luni, dar stau si ma gandesc daca acum e asa, pai cand o fi fata mea in clasa intai ce-o mai fi? Oricum, chiar daca asta e curentul, eu sunt total impotriva acestor cosmetizari la 6-9 ani. Adica nu ma vopsesc eu, ca nu am nici fire albe si am si o culoare frumoasa la par, desi in liceu am cochetat si eu cu vopsitul, si se vopseste o pustoaica de 7 ani? Sper ca nu sunt chiar asa de invechita la conceptii. Voi ce ziceti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Mie una nu mi se pare ok. Eu nu as permite in scoli (si la clasele 1-4 pe deasupra) asa ceva. Parerea mea...
Oi fi si eu cam invechita ?

Edit: a nu se intelege ca in afara scolii mi se pare normal.

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Genial!!! Nu fetitele din ziua de azi sunt asa, ci constat ca PARINTII sunt asa

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

quote:
Originally posted by Androix

Genial!!! Nu fetitele din ziua de azi sunt asa, ci constat ca PARINTII sunt asa

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia




Cred ca aici ai mare dreptate...

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Mama ,mama ce chestie!!
Fetita mea are opt ani si pana acum merge si ea incetisor spre gesturi de duduie,adica vrea sa-i fac unghiile ca si colege de-a ei le au facute(clasa 1),normal nu le fac ,ca n-am cazut in cap,prin casa mai apare facuta pe buze ca-mi ataca port-fardul,dar cam atat!!!!
-nu suvite,nu par vopsit-
Sincer ,nu mi se pare normal ca la o varsta asa frageda ,sa apelezi la lucruri din astea,si colac peste pupaza sa mai fie si cu aprobarea parintilor!!
Sa -i lasam sa fie totusi copii,sa nu le incurajam maturizarea prea de timpuriu ,oricum vor avea toata viata la dispozitie.


Sper ca nu-s !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sa mearga la scoala asa machiate, date cu oja - nu sunt de acord! Invatatoarea/dirigintele nu ar trebui sa permita! Si ar trebui mentionat cat se poate de clar in sedinta cu parintii: in scoala n-au ce cauta asa, asta e regula. In afara scolii, n-au decat (oricum nu-i poate opri nimeni).

Aici, o data pe an este carnaval - Fasching (azi e ultima zi) si, timp de o saptamana copiii pot umbla cum vor ei - costumati, vopsiti pe fata si pe par, dar sunt foarte haiosi!



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Ma bucur sa vad ca nu sunt eu cam , ca nu de alta, dar ma consider destul de open-minded si de moderna, insa, cum zicea si misu, copiii trebuie sa fie copii cat de mult pot. Tot nepotelele mele au aflat de la parintii lor, acum vreo 2 ani, ca nu exista nici un mos, nici Craciun, nici Nicolae; li s-a spus pe considerentul ca sunt fete mari si trebuie sa stie adevarul.
Chestia e ca imi sunt si ele si parintii la fel de dragi, dar mi-a fost un pic jena sa incerc sa le spun ceva, de frica sa nu interpreteze sau sa se supere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

De acord cu Cristina. DAca parintii considera normal, macar scoala sa ia masuri si sa nu primeasca fetele fardate si vopsite la ore. Nepoata mea are 18 ani, si nu si-a vopsit vreodata parul. Iar fardurile abia de un an le foloseste si intr-un mod foarte discret.Si in plus daca si-ar vopsi parul de la varsta asta, ce s-ar alege de bietul par pana la 50 de ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Eu sunt de parere ca daca iti vopsesti parul de timpuriu apoi iti apar mai des fire albe adica exista o sansa mai mare sa albesti prea curand dacat daca incerci sa eviti sa te vopsesti mai repede de 25 ani .Acum depinde de fiecare .Sora mea s-a vopsit din liceu si la 30 ani avea fire de par albe berechet iar eu la aceeasi varsta nici unul iar acum la 38 ani am vreo 2 fire de par albe .
Normal ca fiecarei fetite i se pare ca e mai trendy daca se vopseste ,isi da unghiile cu oja si se fardeaza .Depinde de noi parintii pana unde pot merge cu moda.Fetita mea are 9 ani si are destule fetite in clasa care se mai fardeaza putin la serbare daca nu chiar si zi de zi si i-am aratat intr-o zi cat de caraghioase pot fi fetitele machiate si cred ca s-a convins si singura .Cu ruj nu cred ca va fi nevoie vreodata sa se dea ca are un pigment foarte rosu la buze incat toti care o vad zic ca e data cu ruj .

poze1
poza2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Fetelor socant ,eu in locul invatatoarelor nu as permite asa ceva dar se pare ca sunt probleme la parinti mai in graba decat la copii ,
si mi-am adus aminte de o faza aveam 9 ani (acum am 34) si am fost plecata la Brasov la niste rudeni acolo o doamna si-a tras dosul plamei pe buzele mele sa vada daca nu sunt rujata si incepea sa ma certe ce ruj folosesc de nu se ia de sunt asa frumoasa la buze?
nu are rost sa va zic ca sunt natural asa si pana la varsta aceasta
m-a durut ata de tare ce a zis am inceput sa plang si am zis -o la matusa mea , cica ea nu am mai vazut un copil natural atat de frumos
Numai bine la toata lumea


evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

in toata povestea asta o mare parte din vina o au invatatorii,profesoarii,dar cea mai mare vina o au parintii.nu-si dau seama ca o maturizare precoce poate dauna copiilor lor.la 18-20 de ani ce or sa faca?si eu am o fetita de 4ani si ma ia cu groaza cind ma gindesc cum va fi cind va ajunge adolescenta.deocamdata ii place sa se parfumeze si din cind in cind vrea un pic de lac pe unghii.dar la 8 ani cu vopsea in cap e chiar aiurea.

Mergi la inceput