PCOS

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

elly_me,

Duphastonul afercteaza ficatul pt ca fiind luat oral se metabolizeaza in ficat pana la 50%.

De asta scriu eu pe aici Utrogestan intravaginal. E mult mai bun chiar daca sunt (cum ai mentionat si tu) niste nici inconveniente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

gudinde - ai dreptate, de aceea il adm. vaginal eu; desi as prefera Duphaston-ul.
galuscuta - mergi pe Utrogestan

Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

quote:
Originally posted by Mire79

galuscuta draga,
am intrat acolo unde ai zis tu pe siteul FertilityFirend sa stii ca nu am gasit unde tre sa scriu temperatura. Am vazut de mucus si de alte evenimente.. da temperatura nu stiu unde sa o scriu :(
M-ar fi interesat sa-mi scriu temperaturile pe toata luna asta sa vad ce zice la sf.. am avut ovulatie sau nu. :(


Dupa ce te-ai inregistrat vei vedea pagina unde e scris _ Chart_Calendar_weight tracker_etc...
dedesubt:Calendar (cu zilele din luna) , iar langa o alta fereastra unde scrie Overview (data primei zile de CM , a cata zi esti , spotting..):deci sub Calendar sunt 2 butoane unde scrie -Enter data _si _Help.Tu apasa Enter data si se deschide o alta fereastra unde trebuie sa selectezi data , Temperatura , Cervical fluid,Spottings si daca ai facut sex sau inseminare.Salvezi si treci la alta data , daca vrei sa faci pe mai multe zile.Sper sa reusesti .

Fetelor , nu mai iau Utrogestan , ca au venit rushii in Z 50 .Acum iau AC pentru 15 zile si dupa asta incep cu stimularea.Doamne ajuta!!!

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:


nyyco
Trimis la - 23/03/2007 : 19:57:54
--------------------------------------------------------------------------------

salutare sunt noua pe forum insa va urmaresc de mult timp si am si eu o intrebare:de la varsta de 16 ani mi-a venit ciclul 1-2 luni dupa care pauza asa ca am fost la medic unde fara nici o analiza mi s-a spus ca am ovare polichistice si am inceput trat cu diane si alte anticonceptionale.cat luam trat era ok,cum il intrerupeam nu mai venea nici ciclul asa ca ma-m dus iar la dr si in urma unei ecografii mi s-a spus ca am ov pol.si mi s-a dat novinette pe care mi s-a spus ca trb sa le iau toata viata.acum vreau si eu un bb si am fost iar la dr,altu care mi-a dat clomifen si inca ceva fara nici un rez, uitat sa spun ca de 6-7 luni nu mi-a venit ciclul caci fara medicamente nu vine,asa ca acum am trecut pe trat nat.si beau ceai de cretisoara si de zmeursi vreau sa va intreb in cazu meu daca e bine sa iau si tinctura de marar am uitat sa spun ca si uterul e atrofic.va rog dati-mi si mie un raspuns



aniast72

Trimise - 24/03/2007 : 20:10:08
--------------------------------------------------------------------------------

Eu te-as indrepta spre Giulesti, la sectia de infertilitate. Acolo probabil dr. te va sfatui sa faci o histerosalpingografie si eventual o laparoscopie sa vada exact situatia ta. La o simpla echografie sau control ginecologic...nu are ce sa se observe.



lucialu

Trimise - 24/03/2007 : 20:56:39
--------------------------------------------------------------------------------

Nyyco este o fata pe forum la subiectul PCOS, gudinde are nickul.Incearca sa vorbesti cu ea.Stie multe pe tema asta.Acolo sunt toate fetele cu problema ca a ta.In primul rand, chisturile stiu ca se formeaza de la estrogen mult.Mararul este estrogenic, deci nu este bun, cum de altfel multe altele(alimente, suplimente) estrogenice nu sunt indicate.Ele sunt foarte bine organizate si poti gasi multe lucruri care ti-ar fi de folos.Iti doresc mult noroc si sa ti se indeplineasca visele!
PS:eu am avut rezultat excelent cu un chist seric cu tratament homeopat(nu am PCOS), crestea pe saptaman 2cm-la peste 6cm ar fi trebuit sa ma operezIntr-o luna exact am scapat de el.AC nu au avut nici un efect, sub ele a crescut atat.Conditia este sa gasesti un homeopat fff bun, care sa stie ce tratamente sa-ti dea corect si bune.
KISSES



L5845

Trimise - 24/03/2007 : 23:14:48
--------------------------------------------------------------------------------

nyyco am citit cele scrise de tine si m-am regasit in problemele cu care te confrunti. Eu ca si tine, am avut si in continuare am ciclu doar cand iau tratament, altfel...pauza. Am facut tratament timp de aproape 1 an, interval in care am luat Novinette, Duphaston, Clostybegyt si Pregnyl pentru stimulare. Medicul mi-a spus ca am avut chisturi ovariene, dar dupa ce mi-au trecut in urma tratamentului, nu inainte, ca sa nu imi fac griji. Am facut si histeroscopie diagnostica, deoarece aveam niste resturi de chist, mai jos decat trebuia si era medicul in dubiu, am vazut personal ca trompele sunt ok, iar un alt dignostic a fost si de uter infantil. Din motive independente de vointa mea, am intrerupt tratamentul, dar am inceput de 3 luni sa iau combinatia Maca-Branca Ursului si inca nu mi-a venit ciclul, dar simt ceva activitate in zona ovarelor. Am observat si modificari de mucus cervical si de libidou si sper ca in perioada urmatoare, in care voi continua cu aceasta combinatie sa vina ciclul sau sa raman in sfarsit . Ma tenteaza sa incep sa iau si ceai sau tinctura din muguri de zmeur, ca ziceau fetele ca ar veni ciclul destul de repede daca iei. Nush, o sa vad ce fac si te tin la curent. Bafta si .





elly_me

Trimise - 25/03/2007 : 21:30:36
--------------------------------------------------------------------------------

nyyco
Si eu ma regasesc in povestea ta.
Am facut si eu trat cu Novynette 6 luni, am intrerupt cateva luni si am luat Dessorelle .
Insa cat timp am luat AC imi venea regulat, cand le-am intrerupt nu mi-a mai venit.

Acum iau Utrogestan 2 seara + 1 dimineata vaginal din Z17-Z26 si in Z28 (29) imi vine.

Insa eu mi-am facut niste analize si in urma lor mi s-a prescris acest trat.

Te sfatuiesc sa te duci la un medic endocrinolog si sa-ti dea trimitere sa-ti faci niste analize - LH, FSH, estradiol, prolactina, progesteron....

Aceste analize sunt gratuite daca iti da trimitere dr.endocrinolog.

Pntru ati face aceste analize probabil iti va da sa iei progesteron (duphaston/utrogestan) sa-ti declansze CM.

Aceste analize se fac in zile diferite- ziua 3, ziua 14 si Z 21 a CM.

Oricum mai multe detalii iti va da un medic endocrinolog.

Bafta.

Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Buna dragele, sunt o veche "posesoare" a sindromului PCOS, acum 3 ani am fost diagnosticata cu el.Am facut un drilling ovariana acum un an jumatate si nu am reusit sa fac inca un bb.Nu ovulez deloc natural, nu am reactionat la ovamit si clostilbegyt iar la menogon reactionez forte ciudat. Adica asta e a 5-a oara cand iau menogon si nu am avut folicul matur si endometru decat luna trecuta.Luna asta mi-a dublat din a 9-a zi doza de menogon.Sambata merg la monitorizare sa vad ce se va intampla.A mai trecut vreuna dintre voi prin asta!?M-ar ajuta enorm experientele voastre deoarece sunt tare dezorientata.Ma trateaza dr.Corina Neamtu de la parhon, e un dr. in care am mare incredere dar esecurile repetate ma deziluzioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

nyyco,

Si eu am trecut prin faza cu Diane35 si dupa aceea nu mi-a mai venit ciclul. Organismului meu i-au trebuit cativa ani sa-si revina. Stiu ca nu suna incurajator dar acesta este adevarul.

In legatura cu faptul ce ti-a dat dr clomifen. Acesta un medicament pt stimularea ovulatiei. Sper ca atat timp cat il iei dr te-a chemat la monitorizarea ecografica a ovulatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by lorelai_lorelai

Buna dragele, sunt o veche "posesoare" a sindromului PCOS, acum 3 ani am fost diagnosticata cu el.Am facut un drilling ovariana acum un an jumatate si nu am reusit sa fac inca un bb.Nu ovulez deloc natural, nu am reactionat la ovamit si clostilbegyt iar la menogon reactionez forte ciudat. Adica asta e a 5-a oara cand iau menogon si nu am avut folicul matur si endometru decat luna trecuta.Luna asta mi-a dublat din a 9-a zi doza de menogon.Sambata merg la monitorizare sa vad ce se va intampla.A mai trecut vreuna dintre voi prin asta!?M-ar ajuta enorm experientele voastre deoarece sunt tare dezorientata.Ma trateaza dr.Corina Neamtu de la parhon, e un dr. in care am mare incredere dar esecurile repetate ma deziluzioneaza.

lorelai




Lorelai,

Sa stii ca esti pe maini bune. Dr Neamtu este competenta si f bine pusa la punct in acest domeniu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

fetelor,voi tineti ceva dieta pentru PCOS?am vrut sa coman o carte in care cica te invata cum sa mananci santos pt persoanele cu PCOS
as fi tare bucuroasa daca imi spuneti si mie cam ce sa mananc,sau ce sa evit
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Eu tin regim.

Trebuiesc scoase dulciurile pt ca dau peste cap metabolismul glucidic si duc la o secretie si mai mare de insulina ... ori noi numai de insulina in exces nu avem nevoie la rezistenta noastra la glucoza si "productia" de insulina mare.

Trebuiesc mancate portii mici si dese cam la 3-4 ore. Asta tot pt mentinerea insulinei la un nivel optim.
Insulina este un hormon care depune deci tb sa evitam ca pancreasul sa produca si mai multa. In plus insulina scade glicemia si atunci apare senzatia mare de foame cand ne "bagam" in frigider si radem tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

gudinde,imi era teama ca o sa pomeniti de dulciuri
eu ce ma fac ca imi place ciocolata,dar nu numai
si prajiturelele
dar carne mananci?de care?

Mergi la inceput