PCOS

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Adrriana -n u , draguta, nu te speria , acolo sunt niste terminatii, centri care primesc impulsuti: de la ovare la san(acolo unde ne doare mai tare) si de la san la hipofiza ,mi se pare ca asta-i ordinea... (nu stiu sa-ti explic stiintific )Am vazut la televizor acum vreo 2 ani.Am fost si la control si mi-a zis ca e normal sa ma doara inainte de ciclu , majoritatea femeilor au problema asta.Eu cateodata nici nu ma pot atinge. Asha ca nu te preocupa

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Galuscuta,m-am linistit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Adriana si pe mine ma dor sanii fff rau dar nu cred ca de la Utrgestan.
Acum 6 luni am intrerupt trat. cu Utrog si am facut un trat. homeopat - ma dureau sanii si mai rau si mi se umflasera rau de tot.

M-am dus la dr. si am intrerupt trat. homeopat si am reinceput trat cu Utrog. si am ramas doar cu durerea (nu mi se mai umfla)

Nu stiu de la ce, dar dr. mi-a spus ca nu am nimik si sa nu mai impacientez degeaba.



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Mcrissa sa dea Domnu' sa ne intalnim cat de curand la odisee! Mai mergi la Petrache?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miramar sigur ne vom intalni la odisee si asta va fii foarte repede.am eu asa o presimtire
nu mai merg la petrache.merg acum la dr care mi-a facut histeroscopia.
adrriana, elly_me si pe mine ma dor sanii cu doua saptamni inainte (adica de la ovulatie).eu stiu sigur cand ovulez ca ma dor sanii de nu pot nici sa trag aer bine in piept.dupa ovulatie am cateva zile cand sunt mai putin durerosi si in apropierea CM iar plesnesc de durere.dar nu mi-am facut griji.am zis bine ca ma dor ca inseamna ca ovulez.eu mi-as face griji daca nu m-ar mai durea.si s-a confirmat si la eco ca atunci cand ma dor sanii sunt la ovulatie.

Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Buna fetele!
si pe mine ma dor sanii cu cateva zile inainte de CM si se intaresc cu vreo 10 zile inainte. un medic endocrinolog care m-a palpat mi-a spus ca am si mastoza chistica sau cam asa ceva. dar eu ii am tari de cand ma stiu. mi-a dat un unguent(cred ca tot cu progesteron) sa ma ung pe sani cu cateva zile inainte de CM. bineinteles ca m-a tinut cateva zile si apoi nu m-am mai uns. cred ca si utrogestanul da dureri de sani, eu am luat in luna cu IA, intravaginal si am avut niste dureri de sani ingrozitoare, m-am si speriat si am vrut sa merg la dr. dar am tot amanat. luna urmatoare cand n-am mai pus utrogestan n-am mai avut asa dureri de sani. va pup

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

mcrissa

eu nu stiu cand ovulez sau daca ovulez - de luna aceasta o sa-mi iau teste de ov.
Acum sunt in Z3. Din ce zi sa incep sa-mi fac teste?
Eu am CM 28-29 zile - dar numai cu ajutorul Utrogestanului; fara el nu prea imi vine CM

Ma gandeam sa-mi fac teste din z8 pana in z16 -din 2 in doua zile.

Cum ma sfatuiti??



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

elly mi se pare mult prea devreme sa incepi cu testele din Z8.eu zic ca pana in Z11 nu au cum sa iasa pozitive.vezi ca pe testele de ovulatie scrie si in ce zi trebuie facute in functie de durata CM-ului.



Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Elly, draga, eu zic sa faci testele in fiecare zi, dupa-amiaza daca poti si fara sa bei multe lichide inainte. poti sa incepi sa le faci din Z 8-9, zic eu. te pup

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

mcrissa, eu la un CM de 26 zile intr-o luna, am inceput cu teste in Z 7 si in Z9 deja era pozitiv. luna urmatoare am procedat la fel, dar, surprriza, teste negative pana in Z 15 si Z 16, cand s-au pozitivat. a urmat apoi CM de 32 de zile. morala: nu se stie niciodata cand pierzi ovulatia! pupici

andreea

Mergi la inceput